Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel >Türkiyeden Haberler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: ''ELEKTRONİK TAHTA'' DÖNEMİ

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

Kapalı Konu''ELEKTRONİK TAHTA'' DÖNEMİ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

K.Tarihi: 24/Mart/2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1003
Tesekkür: 358
Rep: 787
Mesajın Direkt Linki Konu: ''ELEKTRONİK TAHTA'' DÖNEMİ
    Gönderim Zamanı: 06/Ocak/2008 Saat 03:56
Eğitim teknolojilerindeki hızlı gelişme, ders işleme ve izleme yöntemlerinde çeşitliliği artırırken, teşebirle yazılan ''kara tahta''ların yerini elektronik tahtalar alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığının 2005 yılında okullara kurduğu etkileşimli elektronik tahtaların sayısı okul aile birliklerinin de desteğiyle hızla artıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda okullarda kullanılmaya başlayan elektronik tahtalarla ilgili bilgi verdi. Elektronik tahtaların etkileşimsiz ve etkileşimli olmak üzere ikiye ayrıldığını kaydeden Aktürk, etkileşimsiz elektronik tahtada yapılabilen işlemlerin kısıtlı olduğunu anlattı. Etkileşimsiz elektronik tahta üzerinde yapılanların sadece kaydedilip çıktısının alınabildiğini belirten Aktürk, etkileşimli elektronik tahtaların ise projektör cihazıyla birlikte çalıştığını, tahtaya yansıyan bilgiler ile şekillerin üzerinde istenildiği gibi oynanabildiğini, bunların da kaydedilip çıktısı alınarak öğrencilere dağıtılabildiğini anlattı.

Aktürk, etkileşimli elektronik tahtaların MEB'in, eğitim altyapısını modernleştirme projesi kapsamında Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası kredileriyle modernizasyonu yapılan ilköğretim okullarına 2005 yılında kurulduğunu kaydetti. Bu tahtaların genellikle büyük okullara konulduğunu ifade eden Aktürk, şu anda Türkiye genelinde 1000'e yakın ilköğretim okulunda etkileşimli elektronik tahta bulunduğunu anlattı.

Aktürk, şöyle konuştu:

''Etkileşimli elektronik tahtaları okullara neden koyduk? Türkiye teknolojik altyapısını değiştirirken ve dünyadaki eğitim sistemlerine entegrasyon gerçekleşirken, dünyada kullanılan teknolojileri en azından numune olarak biz de kullandık. Elektronik tahta özellikle İngiltere, Fransa ve ABD'de çok yaygın kullanılıyor. İngiltere'de ortaöğretimde her sınıfta var. Biz de numunesini ülkemizde uygulayalım istedik. Bu nedenle 1000 civarında ilköğretim okuluna koyduk.

İnteraktif elektronik tahtada, yazılımı olan bütün dersler işlenebiliyor. Bilgisayarı klavyeyle kullanır gibi ekrandan kullanabiliyorsunuz. Elinizle tahtanın hangi kısmına dokunursanız istediğiniz işlemi ve istediğiniz şekli yapabiliyorsunuz. Buna has yazılımınız varsa tahtanın üzerinde dersi resimle şekille anlatabiliyorsunuz, üzerinde oynayabiliyorsunuz. Mesela haritayla anlatırken harita üzerinde oynamalar yapabiliyorsunuz, işaretliyorsunuz sonra isterseniz bir tuşa basıp haritayı işaretlemelerden önceki eski haline getirebiliyorsunuz. Büyük kolaylık sağlıyor. Bunu kaydedip öğrencilere gösterebiliyorsunuz. Yapılan herşey hafızasında duruyor. Öğrencilere tekrar tekrar gösterebiliyorsunuz. Dolayısıyla aktif olarak kullanıldığında öğrencilerin eğitiminde ciddi bir kazanç sağlıyor.''

-''GERÇEKTEN KULLANILMASINI İSTİYORUZ''-

Elektronik tahtaların, okul aile birliklerinin katkısıyla yavaş yavaş okullara girmeye başladığını, özel okullarda da bulunduğunu belirten Aktürk, şöyle devam etti:

''Bugün birçok okulda bu tahtalar kullanılmaya başlandı. Fakat biz bunun bir modaya dönüşmesinden korkuyoruz. Moda olmasını değil de gerçekten kullanılmasını istiyoruz. Okullara koyduğumuz tahtalar deneme amaçlı. Bunlar gerçekten hakkıyla kullanılırsa ve beğenilirse, eğitime katkısı olduğu çalışmalarla ortaya çıkarsa bunların sayısı da artırılabilir.

Buradaki en büyük sıkıntı bütün öğretmenler bunu tam anlamıyla kullanamayabiliyor. Onun için öğretmenlere bunun kullanımıyla ilgili hizmet içi kurs veriliyor. Her okuldan en az bir veya iki öğretmen bunu kullanmasını biliyor. Fakat biz istiyoruz ki o tahtanın başına geçen herkes o tahtayı kullanabilsin.''

Aktürk, Ortaöğretim Projesi kapsamında 400 liseye daha etkileşimli elektronik tahta konulacağını bildirdi.

-İNTERNETTEN DERS-

Gelişmiş bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan yeni bir yöntemi de anlatan Aktürk, artık sınıftaki derslerin internetten de izlenebildiğini ifade etti.

Aktürk, şunları anlattı:

''Bazı ülkelerde şöyle bir uygulama var: Ders bittiği anda öğretmenin anlattığı ders internetten izlenebiliyor. İlerde biz de geçeceğiz. Şu anda mesela Dubai'de, Fransa'da, İngiltere'de ders bittiği an öğretmenin yaptığı ders internette. Öğrenci derse girememişse bile internetten girerek öğretmen dersi anlatıyormuş gibi tahtadan izleyebiliyor.''

Okullardaki bilgisayarlara ilişkin de bilgi veren Aktürk, şu anda 8 ve üzerinde derslik bulunan ve birleşik eğitim yapmayan her okulda en az bir tane Bilgi Teknolojisi (BT) sınıfı bulunduğunu bildirdi. Okullarda 600 binin üstünde bilgisayar kullanıldığını ifade eden Aktürk, 25 öğrenciye bir bilgisayar düştüğünü belirtti.

Aktürk, çoğunluğu kırsal kesimdeki 17 bin okulun bilgisayarlarının da yenileneceğini bildirdi.

-KARA TAHTA İLE ELEKTRONİK TAHTA BİR ARADA-

Okullarda kullanılan eğitim teknolojilerinin nereden nereye geldiğinin örneklerinden biri Ankara İskitler'deki Evliya Çelebi İlköğretim Okulunda gözler önüne seriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığının proje okullarından biri olan Evliya Çelebi İlköğretim Okulunda hem ''kara tahta''larda hem de elektronik tahtalarda ders işleniyor. Bu okuldaki 13 derslikten 5'inde elektronik tahtalarda ders yapılıyor.

Matematik dersini elektronik tahtayla işleyen 4. sınıf öğrencileri, hareketli ve görüntülü olduğu için dersi çok sevdiklerini, daha iyi anladıklarını, dokunarak işlem yapabildikleri için de zevkli olduğunu söylediler.

Aynı okuldaki 1. sınıfta bulunan elektronik tahtada ise öğrenciler yazmayı elektronik tahtada öğreniyor. Eğitim hayatlarına elektronik tahtayla adım atan minik öğrenciler, bu tahta üzerinde ''bitişik el yazısı'' yazmaya çalışıyor.

Elektronik tahtaların etkin olarak kullanıldığını ifade eden Evliya Çelebi İlköğretim Okulu yöneticileri, eğitime büyük katkı ve kolaylık sağladığını kaydettiler.

tv8

tesekkür edenler: sir_baracuda
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 05/Kasım/2007
Gönderilenler: 4577
Tesekkür: 462
Rep: 1145
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06/Ocak/2008 Saat 11:42
bu tahtalar Uğur Dersanelerinde kullanılıyor:)))
DeNizLiLi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 06/Ağustos/2007
Bölüm: İlköğretim Matematik Öğr.(İÖ)
Gönderilenler: 3657
Tesekkür: 330
Rep: 791
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06/Ocak/2008 Saat 20:59
Orjinalini yazan: mine89

bu tahtalar Uğur Dersanelerinde kullanılıyor:)))

bütün şubelerinde mi acaba ?
fikrimi belirtmek gerekirse elektronik tahta neyse de internetten ders hiç hoş değil ne yani derste yapılanların hepsi kayıt altına mı alınacak özel diye birşey de mi kalmıyacak , ee hocaların hakkında dedikodu yapıyoruz ya sınıflarda olmaz ki ama :D
Çocukken haftalar bana asırdı;
Derken saat oldu, derken saniye...
İlk düşünce, beni yokluk ısırdı :
Sonum yokluk olsa bu varlık niye ?
mlkşake Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 06/Ağustos/2007
Bölüm: Fizik
Gönderilenler: 889
Tesekkür: 117
Rep: 309
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06/Ocak/2008 Saat 22:24

bu tahta lar hem okulumda hemde gittiğim dersane kullanılıyor ama memnun sayılmayız çünkü;

1 )tüm hocalarımız eli cebinde ders anlatıyor

2)ders notları hocanın hazırlamasıyla değil dergi ve kitaplardan yansıtma olarak alındığı için kitaba bağlılık arttı

3)öğrencinin not tutma alışkanlığı sıfırlandı çünkü derste anlatılan konular okulun sitesindede yer aldığı için ortan çıktı almak işe geliyo ama kendin aldığın notun yerini tutmuyo tabi..

avantajları da yok değil;

bu sistem sayesinde bir ders saatinde çözülen soru sayında yüzde 75 lik bi artış oldu

görsele dayalı konular ve deneylerde tam anlamıyla öğrenme mümkün

ayrıca  tenefüslerde ve boş derslerde  tam bir sinema ortamı iyi film izleniyoBig%20smile
Ya Hep Ya hiŞ foRMUnA GErEK yok
Zatoichi Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 05/Eylül/2007
Gönderilenler: 3636
Tesekkür: 672
Rep: 1676
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06/Ocak/2008 Saat 22:29
bizim de onca para verip lisede almışlardı ama işin ilginç yani hocalar kullanmasını bir türlü öğrenemedi ve en sonunda çürümeye terk edildi.yani yararından çok zararı oldu diyebilirim tabi şimdiye kadar  tahtayı çözen çıkmadıysa
Ne senin adın Yûsuf, ne de ben Züleyhâ’yım.
Sanma ki ellerimden yırtılacak gömleğin...
Lâkin bir gün Züleyhâ olup gelirsem sana,
Yûsuf gibi karşıla, asil, iffetli, serin...
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:513138
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411845
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:381042
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351971
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:346170
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331347
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323694
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:321151
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23776
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:221073
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211289
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209312
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19779
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133756
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0717102
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,125 Saniyede Yüklendi.