Anasayfa Anasayfa >Bilim-Teknoloji >Teknoloji ve Bilim >Bunları Biliyor musunuz?
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: kediler neden dört ayak üstüne düşerler?

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

Kapalı Konukediler neden dört ayak üstüne düşerler?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 04/Kasım/2007
Bölüm: İngilizce Öğretmenliği
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1212
Tesekkür: 276
Rep: 679
Mesajın Direkt Linki Konu: kediler neden dört ayak üstüne düşerler?
    Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:22
Bilime göre düşen bir cisme dışarıdan bir kuvvet uygulamazsanız, ona açısal bir dönme hareketi kazandıramazsınız. Gerçi bir kule atlayıcısı, havuza düşmeden önce havada birkaç kez takla atar, kendi ekseni etrafında döner ama bu tramplen veya kuleyi terk ederken ayakları ile başlattığı bir dönme hareketidir.
Sırtüstü düşen bir kedi önce bacaklarını kendisine, kuyruğunu da bacaklarının arasına çeker, başını yere bakacak şekilde döndürür. Belirli bir noktada tam tersim yaparak bacaklarını ve kuyruğunu açar ve vücudu tam ters yöne, yani yere doğru döner. Böylece paraşüt etkisi yaratarak, hızını da frenler ve inişin yumuşak olmasını sağlar.
Yapılan deney ve gözlemlerde bir kedinin alçak bir yerden düşmesinin, yüksek bir yerden düşmesine göre çok daha fa/la hasar yaratabileceği tespit edilmiştir. Örneğin yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki, 32 katlı bir binanın tepesinden düşen bir kediye hiçbir şey olmazken, 7 katlı binalardan düşenlerde ciddi sakatlıklar, hatta ölüm vakaları görülmüştür. Bilim insanları bunu da 'limit hız' ile izah ediyorlar.
Havadan yere düşen cisimler, önce gittikçe artan bir hızla yere düşerler. Sonra kütlelerine bağlı olarak belirli bir mesafede hızdaki bu artış durur ve 'limit hız' denilen sabit bir hızla yere düşmeye devam ederler. Yani bir gökdelenin tepesinden atılan madeni bir paranın yere düşme anındaki hızı ile uçaktan atılan (aynı) paranın hızı arasında bir fark yoktur. İyi ki de yoktur, çünkü bu 'limit hız' olmasaydı ve cisimler gittikçe artan bir hızla düşmeye devam etselerdi, yağmur damlaları kafamıza kurşun gibi düşebilirlerdi.
Bu teoriye göre yüksekten düşen kediler, yaklaşık saatte 100 kilometre sürate gelince limit hıza ulaşırlar, artık hep aynı hızda düşerler ve stresi atlatıp, kendilerine gelir ve gevşerler. Başlangıçta bahsettiğimiz dönme hareketini yaptıktan sonra, Avustralya'da yaşayan uçan sincapların uçuşuna benzer şekilde, tüm vücutlarını paraşüt gibi kullanarak, yaralanma olasılığını en aza indirerek, yere inerler.
Tabii bütün bu deney sonuçlan ve teoriler, hayvan hastanelerine gelen kediler göz önüne alınarak ortaya çıkartılmıştır. Yüksekten düşüp de ölen veya alçaktan düşüp, ölmeyip, olay yerini terk eden, her iki şekilde de hayvan hastanelerine uğramamış kedilerin sayıları bilinmiyor.

alıntıdır...
o suyu kirletmeye kıçın yetmez
kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
mavii Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 07/Ekim/2006
Gönderilenler: 1877
Tesekkür: 310
Rep: 834
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:30
ben bu olayın kedilerin bıyıklarına bağlı olduğunu biliyordum suzi yaa:)))

hatta kendi kedime bile  test ettim ve onayladım:)
önce  bıyıklı bi şekilde  kanepenin üzerine çıkıp  attım dört ayak üstüne düştü...
sonra bıyıklarının bir  tarafını kestim ve tekrar attım o zamanda cumburloop yere yuvarlandı:))

bu deneyi  acı çektirmek için yapmadım ilgili arkadaşlara duyurulur...

yani ben böle bilirim ama  tesadüfte olabilir...

YA ÖZGÜR YAŞAYACAĞIZ
YA DA BU YAŞAMI YAŞANMAMIŞ SAYACAĞIZ!!!!!

^^Ay doğup şafak atmada sandım meğer yariin düğmeleri çözülmüş^^(KARAC'OĞLAN)
suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:35
valla bana da bu mantıklı geldi, ben byıklarını yön bulmak için daha çok kullandıklarını biliodum

ayrıca deney yöntemini tasvip etmedim ben seni atsam bi yerlerden sonra bi de üstüne bıyığını filan kesip gene atsam nasıl olur?
kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
mavii Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:36
aman haaa bıyıklarıma kimse dokunamaz valla:)))

YA ÖZGÜR YAŞAYACAĞIZ

mavii Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:37
kaçtane sevgili değiştirdim sırf bıyık muhabbetine:))
YA ÖZGÜR YAŞAYACAĞIZ

suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:39
Angry bi daha o kediciğe dokunduğunu duymiim

kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
mavii Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:42
dokunamıyorum çünkü  gitti...
ve gittiği gün öyle bir kötü oldum ki..
sanki  yapayalnız kalmış ve hayat sanki boş bir eda ile bakıyormuş gibi oldum..
çok üzülmüştüm valla...
adı da mavii idi...
:(
vandan  üniversite arkadaşlarım yollamıştı:(((
neyse  sağlık olsun ne yapalım ki dimi...

YA ÖZGÜR YAŞAYACAĞIZ

suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:45
vaalla ben öyle bi muameleye maruz kalsam ben de giderdim
zeki kediymişThumbs%20UpBig%20smile
kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
mavii Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Şubat/2008 Saat 22:48
evet zeki idi valla:(((

ahhh ahhhhh
YA ÖZGÜR YAŞAYACAĞIZ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:513302
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411855
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:381045
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351974
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:346173
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331349
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323696
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:321151
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23779
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:221076
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211289
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209316
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19780
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133756
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0717125
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,250 Saniyede Yüklendi.