Anasayfa Anasayfa >Bilim-Teknoloji >Teknoloji ve Bilim >Bunları Biliyor musunuz?
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: “Havva Hipotezi”

Reklam Oluşturun

Kapalı Konu“Havva Hipotezi”

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
DeNizLiLi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 06/Ağustos/2007
Bölüm: İlköğretim Matematik Öğr.(İÖ)
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 3657
Tesekkür: 330
Rep: 791
Mesajın Direkt Linki Konu: “Havva Hipotezi”
    Gönderim Zamanı: 17/Mayıs/2008 Saat 17:27
Ekim 1987’de Chicago’da Amerika Antropoloji Enstitüsünde Rebecca Cann, aylardır süren araştırmasını “Havva Hipotezi” diye özetliyordu. Rebecca Cann, yakınlarda keşfedilen bir biyolojik gerçekten yola çıkarak, hücrenin küçük bir organcığı olan mitokondri DNA’sının, hücre çekirdeğindeki DNA’dan farklı olduğunu tespit etmişti. Çekirdekteki DNA, nesiller boyu yeni yeni kombinezonlara girerken, mitokondri DNA’sı hiç kombinezonlara girmeden, aynen aktarılıyordu. Yani, bir annenin mitokondri DNA’sı, çekirdek DNA’sı gibi babanın DNA’sına karışmıyor; kendi çocuklarına aynen geçiyordu. Onun kızları da kendi kızlarına, onlar da kendi kızlarına... mitokondri DNA’sını olduğu gibi aktarmaktaydı.

O halde, şu andaki kız çocuklarının mitokondri DNA’larına bakılarak, neden Hz. Havva’ya kadar gidilmesindi? Ve Rebecca Cann, doğuma hazırlanan 147 hamile kadının doğumdan sonra rahimden atılan plasentalarını aldı. Kimi Asyalı, kimi Orta Doğulu, kimi Afrikalı, kimi Avrupalı olan bu kadınların plasenta dokularından elde ettiği mitokondri DNA’larını birbirine kıyasladı. Aynı sıralarda, Emory Üniversitesinden bir grup genetikçi, dört ayrı kıtadan toplam 700 insanın kanını bir araya toplayıp, kan hücrelerinin mitokondri DNA’larını incelemeye koyuldular.

Sonra, her iki araştırmanın sonuçları birleştirildi. Görüldü ki, ayrı kıtalarda yaşayan farklı ırk mensubu insanların mitokondri DNA’ları arasında hemen hemen hiç fark bulunmuyor; DNA’ların hepsi, gele gele tek bir kadında noktalanıyordu. Araştırmaları baştan sona izleyen Allan Wilsan’a göre “Hepimizin ortak bir annesi olmalıydı.”

Ünlü paleontolog Stephen Jay Gould da bu görüşü destekliyor. “Havva Hipotezi” için, “Kalıbımı basarım, müthiş bir buluş bu. Çünkü, hepimizi, şimdiye kadar fark etmediğimiz yakınlıkta, birer biyolojik kardeş yapıyor.”

“Aynı ailenin çocukları gibi” diye tamamlıyor, California Üniversitesi biyologları.

Evrimci bir paleontolog ise, “DNA’lardan elde edilen bu yeni bilgiler öylesine hassas, öylesine gerçek ki, bizim anlattıklarımızın hepsi, bir anda kocakarı hikayesine dönüverdi.” diyerek “Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık.” ayetini bilmeyerek tasdik ediyorlardı.

Okunma Sayısı : 885

Çocukken haftalar bana asırdı;
Derken saat oldu, derken saniye...
İlk düşünce, beni yokluk ısırdı :
Sonum yokluk olsa bu varlık niye ?
Zatoichi Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 05/Eylül/2007
Gönderilenler: 3636
Tesekkür: 672
Rep: 1676
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Mayıs/2008 Saat 10:58
allahhh yaa cidden çok acayip bişi bu .zaten dinimiz mantık dini böyle bilimsel çalışmalar olduğu sürece insanların inancı daha çok artacak inşallah...
Ne senin adın Yûsuf, ne de ben Züleyhâ’yım.
Sanma ki ellerimden yırtılacak gömleğin...
Lâkin bir gün Züleyhâ olup gelirsem sana,
Yûsuf gibi karşıla, asil, iffetli, serin...
tesekkür edenler: DeNizLiLi
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Mayıs/2008 Saat 12:05
biz hep diyoruz islam bilime ne karşı ne aykırı. evrim teorisine inanmayan bilime karşı geliyor yalanını yemedik sadece o kadar . bilim dediğimiz şeyin de yüzyıllar sonra yanlış olduğu da ortaya çıkmasını da göz önünde bulundurursak  ( mesela güneşin dünya etrafında dönmesi gibi ) bu da bizim bilime karşı olduğumuzu göstermez diymi Wink
suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 04/Kasım/2007
Bölüm: İngilizce Öğretmenliği
Gönderilenler: 1212
Tesekkür: 276
Rep: 679
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Mayıs/2008 Saat 22:28
ben de kalıbımı basarım ki son iki satır zafer dergisi ekibine ait Big%20smile ayrıca evrim teorisine inanmayan bilime karşı geliyor lafı için de birileri yarası var ki gocunuyor diyorum.  sonuçta darwin savunduğu düşünceyi elinden geldiğince bilimsel temellere dayandırarak ve yine elinden geldiğince çok örnekle savunarak oluşturmuş üstüne de 'türlerin kökeni' adlı bir kitap yazmıştır.
doğruluğu kesinleşmemiştir, iddaa edilen ara türler henüz bulunamamıştır ama içiniz rahat olsun en azından fiziksel nedenlere dayanıyor onun hipotezi.

meraklısına not: darwin oldukça dindar bir insandı ama bilim için çalışırken doğaüstü fenomenleri ve inançlarının gerektirdiği mucizeleri bir kenara koymayı da bilmiştir
o suyu kirletmeye kıçın yetmez
kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
tesekkür edenler: dont_pain
suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Mayıs/2008 Saat 22:31
ha bir de darwin ile ne alıp veremedikleri var onu anlamıyorum. adam köklerini merak etmiş, araştırmış, biraz da kafasını çalıştırmış ama meyve veren ağacı taşlarlar misali adamın teorisini yerden yere vurmuşlar bunca senedir, eleştirinin de bir adabı vardır canım
kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22/Mayıs/2008 Saat 00:43
Orjinalini yazan: suzi

ben de kalıbımı basarım ki son iki satır zafer dergisi ekibine ait Big%20smile ayrıca evrim teorisine inanmayan bilime karşı geliyor lafı için de birileri yarası var ki gocunuyor diyorum.  sonuçta darwin savunduğu düşünceyi elinden geldiğince bilimsel temellere dayandırarak ve yine elinden geldiğince çok örnekle savunarak oluşturmuş üstüne de 'türlerin kökeni' adlı bir kitap yazmıştır.
doğruluğu kesinleşmemiştir, iddaa edilen ara türler henüz bulunamamıştır ama içiniz rahat olsun en azından fiziksel nedenlere dayanıyor onun hipotezi.

meraklısına not: darwin oldukça dindar bir insandı ama bilim için çalışırken doğaüstü fenomenleri ve inançlarının gerektirdiği mucizeleri bir kenara koymayı da bilmiştir

darwin dindar bir insan mıydı ? yeme beni LOL

ayrıca ne yaram olacak ki gocunacağım! evrim TEORİSİ ne inanmamak bilime karşı gelmek değildir çünkü bugün bilim dediğin yıllar sonra yanlış çıkabiliyor diymi? kaldı ki hala TEORİ ve insanların maymundan geldiklerini ispatlayamayacaklar ( ha yine insan kemikleriyle maymun kemiklerini birbirine karıştırıp ite ara türü bulduk yalanını tekrarlamazlarsa ) Big%20smile ben evrim yoktur demiyorum  kurbağalardaki değişim bile buna bir örnek ama insan - maymun ilişkisi çok saçma Confused
biz insan türünün olabilmesi için illa ki birilerinden mi evrimleşmemiz gerekiyor , sıfırdan insan olarak varolmuş olmamız daha akıllıca değil mi ? yoksa bu evren de mi TESADÜF  ? Big%20smile Dünya'nın güneşin etrafında saatte 100 bin km hızla dönüyor olması , güneşin dünyaya bilmem kaç milyon km uzakta bulunması ve bu uzaklığın biraz daha yakın olması halinde sıcaktan kavruluyor olacağımız , dünyanın dışına çıktığımız zaman yaşayamayacak olmamız ve dünyanın insan için mükemmel bir ev olması , ZAMAN kavramının izafi ( yani göreceli ) olması ve daha yoğun yerlerde zamanın daha yavaş akması vs...  gibi şeylerin  hepsi  TESADÜFSE eğer evt ben de o zaman maymundan gelmiş olabilirim Big%20smile
bunların hepsi TESADÜF  sanırım

Düzenleyen DeNizLiLi - 22/Mayıs/2008 Saat 00:49
suzi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22/Mayıs/2008 Saat 19:28
Orjinalini yazan: DeNizLiLi

Orjinalini yazan: suzi

darwin dindar bir insan mıydı ? yeme beni LOL

ayrıca ne yaram olacak ki gocunacağım! evrim TEORİSİ ne inanmamak bilime karşı gelmek değildir çünkü bugün bilim dediğin yıllar sonra yanlış çıkabiliyor diymi? kaldı ki hala TEORİ ve insanların maymundan geldiklerini ispatlayamayacaklar ( ha yine insan kemikleriyle maymun kemiklerini birbirine karıştırıp ite ara türü bulduk yalanını tekrarlamazlarsa ) Big%20smile ben evrim yoktur demiyorum  kurbağalardaki değişim bile buna bir örnek ama insan - maymun ilişkisi çok saçma Confused
biz insan türünün olabilmesi için illa ki birilerinden mi evrimleşmemiz gerekiyor , sıfırdan insan olarak varolmuş olmamız daha akıllıca değil mi ? yoksa bu evren de mi TESADÜF  ? Big%20smile Dünya'nın güneşin etrafında saatte 100 bin km hızla dönüyor olması , güneşin dünyaya bilmem kaç milyon km uzakta bulunması ve bu uzaklığın biraz daha yakın olması halinde sıcaktan kavruluyor olacağımız , dünyanın dışına çıktığımız zaman yaşayamayacak olmamız ve dünyanın insan için mükemmel bir ev olması , ZAMAN kavramının izafi ( yani göreceli ) olması ve daha yoğun yerlerde zamanın daha yavaş akması vs...  gibi şeylerin  hepsi  TESADÜFSE eğer evt ben de o zaman maymundan gelmiş olabilirim Big%20smile
bunların hepsi TESADÜF  sanırım

evet hayatım darwin dinadar bir insandı. google ya da vikipedi gibi bi kaynaktan azcık araştırırsan okur öğrenirsin.

ayrıca görüşlerine saygı duymak durumundayım. araştırma yapmak için kılını bile kıpırdatmayan bir insan en fazla okuduğu ve duyduğu şeyleri savunur. zararı yok, bak bunu yapabilecek kadar bile evrimleşmişsinBig%20smile

ayrıca benden sana tavsiye, bazı gerçekler halen fiziksel olgulara dayandırılmadı diye tesdüf ve mucizelerle açıklamaya kalkma, beni güldürmekten başka bir işe yaranmaz buBig%20smile

kafanı daldır zoilus,
kafanı!
martialis
tesekkür edenler: dont_pain
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411120
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38589
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351492
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345508
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:33940
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323387
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32674
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23710
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22807
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211214
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209040
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19528
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133452
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0716170
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Üniversitelilere part-time iş imkanları !İş İlanlarıninest12306/Temmuz/2017-02:063352
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 1,949 Saniyede Yüklendi.