Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel >Türkiyeden Haberler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: !!...Sivas Katliamı... !!

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

Kapalı Konu!!...Sivas Katliamı... !!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
dont_pain Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 18/Ağustos/2007
Bölüm: Hukuk
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2971
Tesekkür: 393
Rep: 826
Mesajın Direkt Linki Konu: !!...Sivas Katliamı... !!
    Gönderim Zamanı: 02/Temmuz/2008 Saat 00:51

Sivas Katliamı veya Sivas Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 33 Alevi yazar, ozan ve aydının yakılarak katledilmesi ve oteli ateşe verenlerden de ikisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında etkinliklerin bir bölümünün de Pir Sultan Abdal’ın sazının çalındığı Sivas şehir merkezinde yapılması öngörülmüştü. Bu kapsamda pek çok aydının yanı sıra Aziz Nesin bu etkinlik nedeniyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente gelmişti.

2 Temmuz 1993 günü organize biçimde öğle saatlerinde Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı kısmen tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000'e ulaşan grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000'e yaklaştı. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı bunun sonucunda taşlanarak camları kırılan Madımak oteli tutusturalan perdelerler ve alt kattaki bulunan esyalarla birlikte yakildi otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen,Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 37 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç edilmekten araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Gene olaylar sırasında Atatürk - Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstü tahrip edildi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

Hayatını kaybedenler

beni görsen belki anlayamazsın
içlenir gizli gizli ağlarsın
eğer ben yalnızsam yanılmışsam
elimden tut yoksa düşeceğim
yağmur beni götürecek yoksa beni.
tesekkür edenler: blackandwhite NURAY:) yitik son_drsm
mavii Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 07/Ekim/2006
Gönderilenler: 1877
Tesekkür: 310
Rep: 834
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Temmuz/2008 Saat 21:30
katliamda yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza rahmet diliyorum...

umarım maraş ve  sivas katliamlarının benzeri olmaz bir daha...

YA ÖZGÜR YAŞAYACAĞIZ
YA DA BU YAŞAMI YAŞANMAMIŞ SAYACAĞIZ!!!!!

^^Ay doğup şafak atmada sandım meğer yariin düğmeleri çözülmüş^^(KARAC'OĞLAN)
son_drsm Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 29/Mayıs/2007
Gönderilenler: 112
Tesekkür: 6
Rep: 10
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Temmuz/2008 Saat 22:39

MADIMAK OTELİ MÜZE OLSUN!!!!!!!!

sana susmalrımı bıraktım...haykırılacak sevmelerimi...
tesekkür edenler: dont_pain NURAY:)
iMMoRTaL35 Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi

K.Tarihi: 06/Haziran/2008
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 24
Rep: 67
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 00:48
Olaylar sabah saatlerinde başlamıştı...Oysa otelin kundaklanması akşamüstüne doru oldu yani geçen 6-7 saatlik sürede her zaman güç kullanmaktan çekinmeyen polis nerdeydi????????devletin yetkilileri nerdeydi??Utanmadan Allah lafını ağızlarına alan şerefsizlere neden kimse dur demedi??Türkiye Cumhuriyeti'in en utanç verici olaylarından biridir...

Başta Refahla Doğru Yol Partileri vardı!!!!!
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve bir orman gibi kardeşçesine
Bu hasret bizim!
tesekkür edenler: mine89
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 00:53
Bugün sivastan anmadan geliyorum.. Binlerce can sel olduk aktık sivas yollarında sloganlarla türkülerle..

Sivas ın ışıgı sönmeyecek!!
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 00:55
çünkü polis ve diger güvenlik güçleri olay çıkaranlar tekbir getiriyor diye müdahale etmedi... Allah sevgisi olan kullar ya ondan...Angry
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 00:58
Tekbirle falan alakası yok! Polis de işbirlikçi ondan müdahale etmediler! Bugün anmada bile keskin nişancılar vardı çatılarda gelin burdan düsünün polisin şerefsizligini!
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 01:02
hadi yaa gercekten polis de mi işbirlikçiydi bak ben bilmiyodumStern%20Smile.. orası bilinen gercek zaten.. benm yaptıgım tas atmaydı... bilen biliyo polisin nerde durdugunu, ne kesime yakın oldugunu bunu tartısmanın geregi bile yok!
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 01:19

Tartışan da yok zaten!

Kendi acınız olmadıgınızdan çok önemsemeyip taş atar gibi yorumlar yapmak kolaydır!

Bilhassa bu konuya yorum yaparken dikkatli olunmalıdır ki bu konu acısı hala dün gibi yaşanmış bir olaydır, maraş gibi çorum gibi gazi gibi alevi halkını yaralayan olaylardandır..

Sert tepkimin nedeni taş atmayı bu olaya yakışmayacak bir davranış olarak görmemdir..
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 01:27
ne yani bizim acımız olması için illa ailemizden birinin mi ölmesi gerekiyo!! 
sivas basta olmak üzere izmir, ankara balıkesir ve daha birçok ilde oplanan insanların herbirinin yakını mı öldü yani orda!!
acıyı hissetmek için illa akrabanı ya da en yakın arkadasını kaybetmen gerekmez..

ayrıca da ben ne ölenlere ne onların ailesine tas atmadım bilakis ölmelerini izlyen sözde güvenlik güçlerini eleştirdim; ayrıca acının eleştirmeye etken olabilicegini ddüşünüyorum ket vuracagını degil...

alevilerin basına gelen biolayın sadece alevileri ilgilendirdigini düşünmek ya da alevileri kanattıgını düşünmek ilginç gercekten...
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 01:31
Bi ülkede yalnızsan eger ilginç degildir bu..

En yakın arkadaslarının bile alevi olmandan ötürü akıllarında bir soru işareti kalıyorsa ilginç degildir..
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2008 Saat 01:33

alevilere aklıllarında soru işareti olmadan yaklaşabilen insanların oldugunu da düşünmek lazım bence...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:513138
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411845
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:381042
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351971
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:346170
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331347
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323694
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:321151
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23776
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:221073
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211289
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209312
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19779
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133756
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0717103
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,516 Saniyede Yüklendi.