Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Tarih >Tarihte bugün
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: TARIHTE BUGÜN ®

Reklam Oluşturun

Kapalı KonuTARIHTE BUGÜN ®

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 12131415>
Yazar
gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 19/Ağustos/2007
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1275
Tesekkür: 219
Rep: 467
Mesajın Direkt Linki Konu: TARIHTE BUGÜN ®
    Gönderim Zamanı: 29/Ağustos/2007 Saat 00:55

<<29.08.2007>>

1842."Afyon Savaşı"nı sona erdiren Nanking Anlaşması İngiltere ile Çin arasında imzalandı.
1918. Polonya bağımsızlığını ilan etti.
1924. Almanya, müttefiklerce hazırlanan Dawes Planı'nı onayladı. Bu plana göre Almanya savaş tazminatı ödeyecek.
1925. Mustafa Kemal, "Milleti sevk ve idare edenlerin mesnedi ordu olmuştur" dedi.
1928. Mustafa Kemal "Milleti cehaletten kurtarmak için kendi diline uymayan Arap harflerini terk edip Latin esasından Türk harflerini kabul etmekten başka çare yoktur" dedi.
1929. Graff Zeppelin hava gemisi 21 gün süren dünya çevresindeki turunu tamamladı.
1933. Almanya'da Yahudiler toplama kamplarına gönderilmeye başlandı.
1964. İzmir Fuarı'nda Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve Mısır pavyonları tahrip edildi; 80 kişi gözaltında.
1976. Süt sığırcılığının geliştirilmesi için Amerika'dan Diyarbakır'a 1 boğa ile 80 inek getirildi.
1980. Genelkurmay Başkanı Kenan Evren sıkıyönetimin kaldırılmasını istedi. Sonraki ay yapılan 12 Eylül askeri darbesiyle devlet başkanı olan Evren 29 Ağustos 1981'de "Ordu her zaman ulusuna yardım edip kışlaya dönmüştür" dedi.
1982. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 29 Ağustos 1982'de Bilim ve Sosyalizm Yayınları'nın 150 bin kitabına el koydu.
1984. Askeri Yargıtay, Barış Derneği üye ve yöneticileri hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu. Sanıkların tahliye talebi ise reddedildi.
Irak ordusunun saldırısından kaçan binlerce Kürt Türkiye sınırına yığıldı.
1994. Yavuz Özkan'ın yönettiği "Bir Sonbahar Hikayesi" filmi İskenderiye 10. Uluslararası Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo ödüllerini aldı.
1996. PKK'nin kaçırarak 14 aydır elinde tuttuğu 8 askeri almak için İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal, Refah Partisi Van Milletvekili Fettullah Erbaş ve Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı İhsan Aslan Kuzey Irak'ta Zap kampına gittiler, askerleri alamadan geri döndüler.
Aynı gün Türkiye İsrail ile ikinci bir askeri anlaşma yaptı.
"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."    Mustafa Kemal Atatürk

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Ağustos/2007 Saat 00:47

<<30.08.2007>>

**30 Ağustos Zafer Bayramı**

1922. Yunan ordularının işgaline karşı Başkomutanlık Meydan Savaşı kazanıldı. Her yıl 30 Ağustos günü Zafer Bayramı olarak kutlanıyor.
1925. Mustafa Kemal Paşa, "Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikat-ı medenniyedir" dedi.
1935. Hükümet, İstanbul telefon şebekesini satın aldı.
1937. Sabiha Gökçen'e Eskişehir Hava Mektebi'nde törenle "tayyareci diploması" verildi.
1940. Gençlerin spor yapması için 53 ilde gençlik kulüpleri açıldı.
1941. Alman ordusu 900 gün sürecek Leningrad kuşatmasını başlattı.
1955. Londra Konferansı'nda Kıbrıs sorunu ele alındı. İngiltere Kıbrıs'ta üçlü bir yönetim önerdi. Yunanistan ise ada halkının geleceğini kendinin belirlemesini istedi. Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakan Vekili Fatin Rüştü Zorlu katıldı.
Aynı gün Yaşar Doğu düzenlenen bir jübileyle mindere veda etti.
1963. Kremlin'le Beyaz Saray arasında doğrudan görüşmeyi sağlayacak "kırmızı telefon" hattı devreye girdi
1971. İstanbul TV'si deneme yayınlarına başladı.
1977. Milli yüzücü Erdal Acet Manş Denizi'ni 9 saat 4 dakikada geçti. Bu mesafedeki en iyi 10 derece sıralamasına girdi.
1981. İran Devlet Başkanı Muhammed Ali Recai ve Başbakan Muhammed Cevad Bahomar bombalı saldırı sonucu öldürüldü.
1985. Uluslararası Af Örgütü Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'na bir rapor gönderdi. Raporda, Bulgaristan'da Türk azınlığa karşı girişilen Bulgarlaştırma kampanyasına son verilmesi istendi.
1988. Irak ordusundan kaçan binlerce Kürt Türkiye sınırına yığılmıştı. Hükümet sınırları açmaya karar verdi. Binlerce Kürt Hakkari'nin Çukurca ve Uludere ilçelerine sığındı.
1992. Güvenlik güçleri ile İran'dan Türkiye'ye giren 300 kadar PKK militanı çatıştı; 100 militan ve 10 güvenlik görevlisi öldü.
1995. NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı) Sırp mevzilerinin büyük bir bölümünü tahrip etti.
"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."    Mustafa Kemal Atatürk

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Eylül/2007 Saat 17:55

<<01.09.2007>>

Dünya Barış Günü
1920. Fransızlar başkenti Beyrut olan Lübnan devletini kurdu.
1923. Japonya'nın Tokyo ve Yokohama kentlerinde deprem: 300 bin kişi öldü.
1924. Ankara Musiki Muallim Mektebi kuruldu.
1925. Mustafa Kemal Paşa, Kastamonu dönüşünde Ankara'da ellerde şapkalarla karşılandı.
1929. Arapça ve Farsça dersleri okullardan kaldırıldı.
1933. Denizyolları İşletmeleri devlet tekeline alındı.
1939. Alman orduları Polonya'ya girdi. 2. Dünya savaşı başladı.
1947. Amerikan Yardım Antlaşması imzalandı.
1949. Van'ın Özalp ilçesinde Temmuz 1943'de 33 köylüyü kurşuna dizdirmekle suçlanan emekli Orgeneral Mustafa Muğlalı tutuklandı. Aynı gün İstanbul radyosu deneme yayınına başladı.
1967. Türkiye'deki Kıbrıslı mücahitler ve öğrenciler hükümeti protesto ettiler. İçişleri Bakanı Faruk Sükan protestocuları sınır dışı etmekle tehdit etti.
1969. Libya'da Albay Muhammer Kaddafi darbe yaptı. Kral İdris devrildi, cumhuriyet ilan edildi.
1973. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası'nda 5 bin işçi greve başladı.
1974. Nikaragua'da General Somoza devlet başkanlığına atandı.
1980. 1 Eylül 1980: Türkiye'nin çeşitli yerlerinde aralarında Cumhuriyet Halk Partisi Zile ilçe başkanının da bulunduğu 19 kişi öldürüldü.
1982. Türkiye'de ilk ve orta öğretimde din dersi zorunlu kılındı.
1987. Cezaevlerindeki baskıları protesto etmek ve seslerini Meclis'e duyurmak için mahkum yakınları Ankara'ya yürüdüler. Yürüyüşe polis müdahale etti. 60 mahkum yakını gözaltına alındı. Yürüyüşçülerden, idam hükümlüsü Hasan Şensoy'un ablası, İnsan Hakları Derneği kurucularından Didar Şensoy şeker komasına girerek yaşamını kaybetti.
1993. Savaş Karşıtları Derneği kuruldu. İki yıl sonra, Osman Murat Ülke, zorunlu askerliğe karşı çıkarak, vicdani retçi olduğunu açıkladı.
1997. "Musa Anter Barış Treni" girişimcileri Diyarbakır'a sokulmadı. Kentte 620 kişi gözaltına alındı.

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Eylül/2007 Saat 14:31

<<04.09.2007>>

1886. Apaçi Yerlilerinin şefi Geronimo ABD birliklerine teslim oldu. Son büyük Amerikalı-Yerli savaşı sona erdi.
1870. Fransa'da III. Cumhuriyet ilan edildi.
1919. Gazi Mustafa Kemal Paşa Sivas Kongresi'ni açtı.
1932. Dünya Barış Konferansı Viyana'da toplandı.
1935. İstanbul telefon şirketi hükümet adına işletilmeye başlandı.
1939. Tüm gıda maddelerine ihraç yasağı kondu.
1944. II. Dünya Savaşında, Müttefikler Brüksel ve Anvers'i ele geçirdi.
1970. Şili'de, sosyalist lider Salvador Allende başkan seçildi.
Prof. Dr. Erdal İnönü Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) rektörü oldu.
1975. Bülent Ecevit'in seçim otobüsü Elazığ'da taşlandı. 50 yaralı, 57 gözaltı.
1981. Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
1988. Bangladeş'te sel: 300 kişi öldü, 20 milyon insan evsiz kaldı.
1991. Halkın Emek Partisi (HEP), Sosyal Demokrat Halkçı parti (SHP) ile anlaşarak seçimlerde işbirliği kararı aldı.
1983. Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mehmet Sincar, 1983'de Batman'da öldürüldü.
1997.Kudüs'te çarşı merkezinde üç büyük patlamada 7 kişi öldü, 192 kişi yaralandı. Saldırıyı Hamas örgütü üstlendi.
1999. Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu 3 Eylül 1999'da "28 Şubat süreci"nin bitmediğini, gerekirse bin yıl süreceğini söyledi.

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12/Eylül/2007 Saat 20:28

<<12.09.2007>>

1937. Dersim isyanının lideri Seyit Rıza teslim oldu. Seyit Rıza yargılama sonucu 15 Kasım'da idam edildi.
1953. Sovyetler Birliği'nde Nikita Kruşçev Komünist Partisi 1. sekreterliğine seçildi.
1956. 6-7 Eylül Olayları davası başladı.
1959. Sovyetler Birliği Luna II roketini aya fırlattı.
1963. Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında ortaklık antlaşması imzalandı.
1969. Türkiye İşçi Partisi, Adıyaman'da bir toprak ağası ve Alevi dedesi olan Sabri Tanrıverdi'yi aday gösterdi. Tanrıverdi'nin adaylığı parti içinde rahatsızlık yarattı.
1970. Filistinli gerillalar, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, İngiltere ve Almanya'ya ait dört uçağı kaçırdılar. Gerillalar uçaklardan üçünü Ürdün çölünde havaya uçurdular; yolcuları rehin aldılar.
1975. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Kıbrıs konusunda Türkiye aleyhine karar verdi.
1977. 32. Uluslararası Halk Oyunları Yarışması Fransa'nın Dijon kentinde yapıldı. Türkiye 48 ülke arasında birinci oldu.
1980. Ordu yönetime el koydu. Parlamento feshedildi, siyasi faaliyetler durduruldu, tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
12 Eylül askeri darbesi sonrasında 7000 kişinin idamı istendi. Askeri Yargıtay 124 idam cezasını onayladı. 50 kişi idam edildi. Askeri yönetimde, gözaltında ya da hapishanelerde, "doğal olmayan ölüm" sayısı 229 oldu. İnsan Hakları Derneği'nin kayıtlarına göre 12 Eylül döneminde:
650 bin kişi gözaltına alındı. 230 bin kişi yargılandı. 1 milyon 683 kişi fişlendi. 141,142 ve 163. maddelerden 71 bin kişi, yasadışı örgüt üyesi olma iddiasıyla da 98.404 kişi yargılandı.
1987. Metris Askeri Cezaevi yönetimi tutuklu ve mahkumların isteklerini kabul etti; 63 siyasi tutuklu 30 gündür sürdürdükleri açlık grevine son verdi.
1993. Nurhan Süleymanoğlu Avrupa Boks Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Bu, Türkiye'nin boksta aldığı ilk altın madalya.
1997. "Susurluk davası" sanığı İbrahim Şahin ile 2 özel tim mensubu ve "köstebek davası" sanığı Bülent Orakoğlu tahliye edildi.

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Eylül/2007 Saat 08:44

<<13.09.2007>>

490.Yunanlılar Marathon savaşında Darius komutasındaki Persler'i yendiler.
1788. New York Birleşik Devletler'in federal başkenti oldu.
1921. Sakarya Meydan Savaşında yaralanan Mustafa Kemal Paşa'ya Gazi unvanı verildi.
1923. İspanya'da General Primo de Rivera 1923'de bir darbeyle yönetime el koydu.
1925. Şark İstiklal Mahkemesi'nde yargılanan gazeteciler Mustafa Kemal Paşa'dan af istediler. Mustafa Kemal Paşa'nın mektubu üzerine beraat ettiler.
1950. Milli Eğitim Bakanlığı valiliklere gönderdiği bir genelgeyle öğretmenlerin parti işleriyle uğraşmasını yasakladı.
1953. Türk-Alman Milli Atletizm Şampiyonasında Türk atletleri 3 birincilik aldı.
1964. Birleşmiş Milletler Barış Gücü kuşatma altındaki Kıbrıs, Erenköy'e yiyecek ve battaniye ulaştırdı.
1977. İkinci Milliyetçi Cephe hükümeti 8 Eylül 1977'de istikrar önlemleri paketiyle birlikte zamları da açıklamıştı. Uluslararası Para Fonu, IMF 13 Eylül'de önlemleri yetersiz bulduğunu açıkladı.
1980. Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kenan Evren devlet başkanlığını üstlendi.
Aynı gün Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit Gelibolu'daki Hamzaköy askeri tesislerinde, Necmettin Erbakan İzmir Uzunada'da "güvence" altına alındı. Alparslan Türkeş'e teslim ol çağrısı yapıldı.
1987. Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Rahşan Ecevit görevinden ayrıldı. Yerine, oy birliğiyle Bülent Ecevit seçildi.
1993. Sosyalist İktidar Partisi (SİP) kuruldu.
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Yitzak Rabin bazı konularda anlaşmaya vardılar. Buna göre, İsrail Gazze ve Jeriko'dan çekilecek, Filistinliler Gazze, Jeriko ve Batı Şeria'nın bir bölümünde kendilerini yönetme hakkına sahip olacak.
Aynı gün İspanya'da yapılan Uluslararası Asturia Film Festivali sonuçlandı. Memduh Ün, "Zıkkımın Kökü" filmiyle en iyi yönetmen ödülünü aldı.
1997. Polonya'da yapılan Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Ercan Yıldız'la Şeref Eroğlu altın madalya kazandı.

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15/Eylül/2007 Saat 10:44
<<15.09.2007>>

1910. Osmanlı Sosyalist Fırkası kuruldu.

1917. Başbakan Aleksandr Kerenskiy, Rusya'da cumhuriyet ilan etti.

1923. Lozan Antlaşması uyarınca Edirne'ye bağlı Karaağaç istasyonu Yunanlılardan teslim alındı.

1929. Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'nin ilk sergisi Ankara'da açıldı.

1930. Almanya seçimlerinde Naziler sosyalistlerden sonra ikinci büyük parti durumuna geldi.

1931. Mahatma Gandhi, Londra'da yapılan toplantıda Hindistan'a bağımsızlık verilmesini istedi.

1944. 2. Dünya savaşı sırasında, Britanya savaşının en önemli günüde Kraliyet Hava Kuvvetleri 185 Alman uçağını düşürdüler.

1955. Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki kararname yürürlüğe girdi.

1961. 27 Mayıs 1960 askeri darbesi sonrası kurulan Yassıada Yüksek Adalet Divanı kararları açıklandı: Aralarında eski cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın da bulunduğu 15 idam, 31 ömür boyu hapis, 408 kişiye çeşitli hapis cezaları, 133 beraat. Son oturuma intihara teşebbüs eden eski başbakan Adnan Menderes katılmadı.

1966. Maratoncu İsmail Akçay Balkan şampiyonu, Hüseyin Aktaş ikincisi oldu.

1971. İdam istemiyle yargılanan Salman Kaya 1971'de tahliye edildi.

1975. Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslümanlar arasında iç savaş başladı.

1980. 12 Eylül Askeri darbesini izleyen günlerde, grev ve lokavtlar kaldırıldı; işçiler işbaşı yaptı, belediye başkanları görevlerinden alınmaya başladı, yerlerine çoğunlukla subaylar atandı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) ve Hak-İş'in bankalardaki paraları bloke edildi, sendika yöneticileri ile işyeri temsilcileri teslim olmaya başladı.

1983. Milliyet gazetesi yazarlarından Metin Toker ve yazı işleri müdürü Doğan Heper 3'er ay hapis cezasına çarptırıldılar. Heper'in cezası paraya çevrildi.

1986. Başbakanlık Başdanışmanı Adnan Kahveci "rüşvet pazarında 1 trilyon lira dönüyor" dedi.

1997. Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürme iddiasıyla yargılanan 9 polisten 4'ü tahliye edildi.

2000. Bask Yurdu ve Özgürlüğü Örgütü, ETA lideri Ignacio Gracia Arregui  Fransa'da yakalandı.

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Eylül/2007 Saat 13:03
<<16.09.2007>>

Uluslararası Ozon Tabakasını Koruma Günü

1924. Gürcistan Sovyet Cumhuriyeti'ndeki ayaklanma  sert biçimde bastırıldı.

1935. Türk Milli Güreş Takımı 1935'de Balkan Şampiyonu oldu.

1938. Bulgaristan'daki Türk okullarında öğretimin Türk harfleriyle yapılmasına karar verildi.

1946. Prof. Ali Fuat Başgil İnsan Haklarını Müdafaa Cemiyeti'ni kurma çalışmalarına başladı.

1948. Türk Sahne Sanatkarları Derneği 1948'de kuruldu.

1949.Yunanistan İç Savaşı sona erdi.

1950. Türkiye'nin, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı, NATO^ya girme başvurusu 1950'de reddedildi.

1953. Maliye Bakanı Hasan Polatkan yabancı sermayeyi Türkiye'ye yatırıma davet etti.

Aynı gün, İlk sinemaskop film gösterimi New York'da yapıldı.

1955. Sıkıyönetim Komutanlığı, 1955'de İzmir'de Sabah Postası gazetesini kapattı. Gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü ve başyazarı Orhan Rahmi Gökçe tutuklandı.

1959. Charles De Gaulle Cezayir'in kendi politik geleceğini yapacağı bir referandumla belirlemesini istedi.

1961. Menderes hükümeti Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan İmralı adasında idam edildiler.

1963. Ahmet Ben Bella Cezayir'in ilk devlet başkanı oldu.

1963'ün son altı ayında, Türkiye'de yaşayan 12 bin Yunan uyrukludan 7200'ü Türkiye'den ayrıldı."İkamet, Ticaret ve Seyrisefain Sözleşmesi" 1964'de yürürlükten kaldırıldı. 30 Ekim 1930 tarihli bu sözleşme Türkiye'de yaşayan Yunan uyruklulara bazı ayrıcalıklar tanıyordu.

1966. Turgut Özakman'ın "Duvarların Ötesi" adlı oyunu sosyalizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yasaklandı.

1967. "Doğu Mitingleri"nin ilki Diyarbakır'da yapıldı. Türkiye İşçi Partisi Doğu mitinglerini düzenledi ve destekledi. Cumhuriyet sonrasında ilk kez kitle gösterilerinde Kürt etnik varlığı dillendirilmiş oldu.

1976. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler genel greve gittiler. İşçiler, Milliyetçi Cephe hükümetinin çekilmesini istediler, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'ni protesto için genel yas ilan ettiler.

1978. İran'da deprem: Bir dakika süren depremde 20.000 kişinin öldüğü açıklandı.

1987. Ozon tabakasındaki delik tehlikeli olmaya başladı. Kanada, Montreal'de 70'den fazla ülke bir araya geldi. Toplantıda, Kloroflorokarbon gazının kullanımının 1999'a kadar yarıya indirilmesi anlaşması imzalandı.

1992. Erdal İnönü Sosyalist Enternasyonal'in başkan yardımcılığına seçildi.

1993. İskenderiye Film Festivali'nde ödül alanlar belli oldu. Serap Aksoy, " En İyi Kadın", Yavuz Özkan, "En İyi Senaryo Yazarı" ödülünü aldı.

Aynı gün Demokrasi Partisi (DEP) Genel Başkanı Yaşar Kaya, "devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda" yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

1997. İstanbul Aksaray'daki emniyet müdürlüğü binasına ikinci kez uzaktan lav roketi ile saldırı düzenlendi.

gamse Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Eylül/2007 Saat 20:10

<<17.09.2007>>

1934. Türkiye Cemiyet-i Akvam yani Milletler Cemiyeti üyeliğine kabul edildi.
1941. İngiliz ve Sovyet işgali altındaki İran'da Şah Rıza tahtan indirildi, yerine oğlu Muhammed Rıza Pehlevi geçti.
1943. Türkçülük akımının başlıca organı olan Büyük Doğu dergisi yayımlanmaya başladı.
1948. Stern örgütü, Birleşmiş Milletler Filistin Arabulucusu Kolt Folke Bernadotte'yi Kudüs'te öldürdü.
1952. Vatan gazetesi başyazarı Ahmet Emin Yalman, başyazısında, serbest kura geçilmesini önerdi. Yalman'a göre böylece döviz karaborsası engellenebilecek.
1956. Avukat Celal Tekiner'in "Haksızlığa İsyan" adlı şiir kitabı toplatıldı.
1960. Profesör Dr. Tarık Zafer Tunaya Devrim Ocakları başkanı oldu.
1961. Eski başbakan Adnan Menderes İmralı adasında idam edildi. Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun cenazeleri 1990'da İstanbul'a nakledildi ve devlet töreniyle Topkapı'da yaptırılan anıtmezara defnedildi.
Aynı gün Londra'da nükleer silah karşıtı gösteri yapıldı; 850 kişi tutuklandı.
1967. Kayseri'de yapılan Kayserispor-Sivasspor arasında oynanan futbol maçında olaylar çıktı; 40 ölü, çok sayıda yaralı.
1968. Mihri Belli 5 yıl hapse mahkum oldu. Mihri Belli komünizm propagandası yapmaktan yargılanıyordu.
1980. Nikaraqua'nın eski diktatörü Anastasio Somoza öldürüldü.
Aynı gün Türkiye'de gözaltı süresi 15 günden 30 güne çıkarıldı.
1982. 15 Eylül'de İsrail ordusunun Ariel Şaron komutasında Lübnan'ı işgalinin ardından 16 Eylül'de Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kampları İsrail askerlerince kuşatıldı. İsrail ordusu ve Lübnanlı Hıristiyan Falanjist milislerin işbirliğiyle 40 saat süren katliam 17 Eylül'de sona erdi. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin tespitlerine göre 2750 sivil erkek kadın ve çocuk öldürüldü. Katliam sonrası kampa giren ilk İsrailli gazeteci  Amnon Kapeliouk'a göre ölü sayısı 3 binden fazlaydı. Kimi Filistin kaynaklarına göre öldürülenlerin sayısı 7 bini geçiyordu. İsrail ordusuna göreyse ölü sayısı 300 dolayındaydı.
1988. Sol görüşlü 18 mahkum 118 metre tünel kazarak Kırşehir E Tipi Cezaevi'nden kaçtı.
1989. Mardin, Silopi'de 6 köylü PKK militanı oldukları iddiasıyla öldürüldü.
1991. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Sabah gazetesine 5 milyar liralık tazminat davası açtı. Sabah gazetesi Özal'ın 1983 seçimlerini kazandıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'a şükran mektubu yolladığını yazmıştı.
1994. Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda Mustafa Genç ve Ercüment Aslan  altın madalya kazandılar.
1996. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton, Kuveyt'e 3500 asker gönderdi. Bill Clinton, Irak'ı saldırgan davranışlarına son vermesi konusunda uyardı.

pesimist Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 03/Ağustos/2007
Gönderilenler: 735
Tesekkür: 208
Rep: 376
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Eylül/2007 Saat 10:37
                                   tarihte bugün
                        18  EYLÜL                         

1851. Amerikan gazetesi New York Times yayımlanmaya başlandı.

1890. Ertuğrul fırkateyni, Japon sularında şiddetli bir fırtınada battı; 540 denizci öldü.

1908. Şark Demir Yolları'nda grev başladı.

1923. Hindistan Ulusal Kongresi 1923'de sivil itaatsizlik kampanyası başlattı.

1924. Mustafa Kemal Paşa medreselerin açılmasını isteyen hocalara hitaben "Mektep istemiyorsunuz! Halbuki millet onu istiyor. Bırakınız artık bu zavallı millet, bu memleket evladı yetişsin! Medreseler açılmayacaktır; millete mektep lazımdır" dedi.

1937. Nyon Antlaşması 1937'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Nyon Antlaşması Akdeniz'de korsanlık faaliyetlerine karşı ortak önlemleri içeriyordu.

1950. Sabiha ve Zekeriya Sertel'e pasaport verildi; Serteller 1950'de Roma'ya gittiler.

1960. Milli Birlik Komitesi'nin eski iktidar üyelerinin Yassıada'da yargılanmalarına karar vermişti. Kurulan araştırma komisyonları çalışması 1960'de sona erdi. Eski iktidara atfedilecek suçlar Anayasa'yı ihlal, vatana ihanet, 28 Nisan olayları, İsmet İnönü'ye hazırlanan suikastlar, yolsuzluklar ve döviz kaçakçılığı olarak belirlendi.

1961. Yassıada mahkumları Kayseri Cezaevi'ne nakledildi.

1962. Kıbrıs'ta Rauf Denktaş'a suikast girişiminde bulunuldu.

1970. 8 aydır tutuklu öğrenci liderleri Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin 1970'de tahliye edildiler.

1971. Türkiye Güzeli Filiz Vural Avrupa Güzeli seçildi.

1974. Cumhuriyet Halk partisi-Milli Selamet Partisi koalisyonu bozuldu.
Bülent Ecevit 1974'de başbakanlıktan istifa etti.

1978. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter öncülüğünde, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin barış anlaşması imzaladılar.
Aynı gün Türkiye'de ATAŞ rafinerisinde grev başladı.

1979. Adana'da öğretmen lojmanları basıldı; 6 öğretmen öldürüldü.

1980. Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ant içti. Üyelerin adları şöyle: Milli Güvenlik Konseyi ve Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun.

1981. Fransa'da idam cezası kaldırıldı.

1984. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Abdullah Baştürk serbest bırakıldı.

1988. Irak hükümetinin baskılarından kaçan Kürtler Türkiye'ye sığınmışlardı, Kuzey Irak'tan sığınan Kürtlere Türkçe öğretileceği açıklandı.

1993. Hamza Yerlikaya Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda 26 yıl aradan sonra Türkiye'ye altın madalya kazandırdı.

1997. 89 Ülke kara mayınlarının yasaklanması antlaşmasını onayladı. Amerika Birleşik Devletleri metne imza atmayı reddetti.

2000.  İsrail hükümeti, Filistin ile sürdürdüğü barış görüşmelerini durdurduğunu açıkladı.

...:::BİR PESİMİSTİN GÖZYAŞLARI:::...<br
pesimist Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20/Eylül/2007 Saat 12:14
Tarihte Bugün ( 20 Eylül  )

20/09/1519 Portekizli kaşif Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
20/09/1922 Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
20/09/1928 İtalya'da Yüksek Faşist Konsey en yüksek yasama organı oldu.
20/09/1933 Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
20/09/1937 İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
20/09/1937 Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.

20/09/1946 Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
20/09/1946 Türkiye'de Basın Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
20/09/1951 Türkiye’nin NATO’ya katılması kabul edildi.
20/09/1961 Devlet ve Hükümet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel "Seçimi yapamazsak milli felaket o zaman olur " dedi.
20/09/1970 Amasya Cezaevi'nde mahkumlar ayaklandı.
20/09/1971 Mersin Ataş rafinerisinde grev.
20/09/1974 Honduras'da kasırga: 10.000 kişi öldü.
20/09/1980 Askeri yönetimce Başbakanlığa emekli Amiral Bülent Ulusu atandı. Aynı gün, aranan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Fehmi Işıklar yakalandı.
20/09/1981 İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
20/09/1984 Beyrut'ta Amerikan elçiliğine giren patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 40 kişi öldü.
20/09/1987 İstanbul'da 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası ilk işçi mitingi İşçiler deri işverenlerinin aldığı lokavt kararını protesto ettiler.
20/09/1988 Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
20/09/1991 PKK Mardin Vali Konağı'na roketatar attı; ölen ya da yaralanan olmadı.
20/09/1994 Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
20/09/1995 Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü Doğru Yol Partisi (DYP) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) koalisyon hükümetini bozdu. Tansu Çiller hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
20/09/2002 İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafatın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.
20/09/622 Hazreti Muhammed ile Hazreti Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
pesimist Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Eylül/2007 Saat 10:16

TARİHTE BUGÜN

(21 EYLÜL)

1792. Devrimci Fransa'da Yasama Meclisi krallığı kaldırdı.

1924. Mustafa Kemal Paşa, "Halk, köylüler bana her yerde iş programını şu iki kelime ile ihtar ettiler; Yol, mektep" dedi.

1943. İnönü Ansiklopedisi'nin ilk fasikülü yayımlandı.

1947. Zonguldak Kozlu kömür ocaklarında grizu patlaması: 48 işçi öldü.

1958. Başbakan Adnan Menderes, Cumhuriyet Halk Partisi'nin parti olmadığını, İsmet İnönü'nün siyaseti bırakması gerektiğini, basının istediğini yazamayacağını söyledi. Menderes, "Bize yumruk atan İsmet Paşa'yı alır layık olduğu muameleyi yaparız" dedi.

1960. 27 Mayıs günü, "Milli Birlik ve Hürriyet Bayramı" olarak kabul edildi.

1962. Kadınlar, artan kadın kaçırma olaylarını protesto yürüyüşü yaptılar. Pankartlardan birinde, "Başkaları ayla, biz ayılarla uğraşıyoruz" yazıyordu.

1964. Malta İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.

1976. Polis, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Merkezini aradı, Genel Sekreter Mehmet Karaca tutuklandı. Genel Başkan Kemal Türkler ve 4 yönetici hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

1977. Türk Lirası devalüe edildi; dolar 19,25 lira, mark 8,27 lira oldu. Bu, Milliyetçi Cephe hükümetinin bir yılda yaptığı üçüncü devalüasyon oldu.

1980. Orgeneral Haydar Saltık Devlet Başkanı Genel Sekreteri oldu. Aynı gün Başbakan Bülent Ulusu kabinesini açıkladı.

1991. Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel seçim kampanyası gezilerinde ilçelere il olma sözü vermeyi sürdürüyor. Demirel Bandıma'yı 80. il yapacaklarını söyledi.

1995. Jandarma Buca Cezaevi isyanını bastırmak için silah kullandı. Jandarma kurşunuyla 2 tutuklu öldü. Ayrıca, 15 er, 41 tutuklu yaralandı.

tesekkür edenler: ailton
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 12131415>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:41537
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38412
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351182
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345106
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:33770
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323110
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32434
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23602
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22509
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211081
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:208853
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19325
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133211
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0714594
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Üniversitelilere part-time iş imkanları !İş İlanlarıninest12306/Temmuz/2017-02:063043
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 2,500 Saniyede Yüklendi.