Anasayfa Anasayfa >Bilim-Teknoloji >Teknoloji ve Bilim >Bunları Biliyor musunuz?
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: arılar niçin altıgen petek yaparlar?

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

arılar niçin altıgen petek yaparlar?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
Zatoichi Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 05/Eylül/2007
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 3636
Tesekkür: 672
Rep: 1676
Mesajın Direkt Linki Konu: arılar niçin altıgen petek yaparlar?
    Gönderim Zamanı: 13/Temmuz/2008 Saat 14:02
Niçin Altıgen?

Görüldüğü gibi petekler, çoğu insanın yapamayacağı kadar ince hesaplamalara dayanan ve bu özellikleriyle bilim adamlarını hayretler içinde bırakan mimari harikalardır.

Peteklerin yapısını inceleyen bilim adamları arıların petekleri neden gelişigüzel şekillerde veya sekizgen, beşgen, üçgen olarak değil de her zaman altıgen olarak inşa ettikleri konusu üzerinde oldukça detaylı araştırmalar yapmışlardır.

Bu sorunun cevabını Animal Architecture kitabının yazarı, aynı zamanda arılar konusunda dünyanın en tanınmış bilim adamı olarak bilinen Karl von Frisch şöyle vermektedir:

Petekler altıgen yerine örneğin daire veya beşgen şeklinde inşa edilseydi arada kullanılmayan bölgeler ortaya çıkacak, böylece hem daha az bal depolanabilecek hem de araları doldurmak için boş yere balmumu harcanacaktı. Derinlikleri aynı olduğu sürece üçgen ve dörtgen hücrelerde de altıgen hücrelerdeki kadar bal depo edilebilirdi. Ancak bu şekillerden çevresi en kısa olan altıgendir. Aynı hacime sahip olmasına rağmen, altıgen hücreler için kullanılan malzeme üçgen veya dörtgen için kullanılandan daha az olacaktır. Bu durumda şu sonuca varılır: Altıgen hücre, en çok miktarda bal depolarken, inşası için en az balmumu gerektiren şekildir. Yani arı, olabilecek en uygun şekli kullanmaktadır. Arıların altı köşeli hücreleri kullanışlı bir tasarımdır. Hücreler birbirine uygun ve duvarları ortaktır. Bu, en az balmumuyla en fazla depolama yerini sağlar. Aynı zamanda bu hücreler çok dayanıklıdır. Kendi ağırlıklarının birkaç katını taşıyabilirler.
Özelliklerden en belirgin olanı ise : diyelim ki evinizin mutfağının zeminini seramik kaplayacaksınız. Ancak seramiklerin arasındaki derzlere pirinç çıtalar koyacaksınız. Kullanacağınız çıta uzunluğunun en aza indirilmesi için, eğer seramiklerin alanları eşit ise, altıgen seramik döşemeniz gerekir.

Yukarıdaki alıntıda Karl von Frisch, "Neden altıgen?" sorusunun cevabını açık olarak vermektedir. Ama asıl cevap verilmesi gereken arıların bunu nasıl keşfettikleridir. Peteklerdeki bu kusursuz tasarımın arılar tarafından hayali evrim süreci içinde yavaş yavaş geliştirilemeyeceğini anlamak için sadece sağduyulu bir insan olmak yeterlidir. Bir arının bir gün beşgen petek yapıp, daha sonraki gün üçgen deneyip, bir süre böyle devam edip, daha sonraki günlerde, yıllarda veya yüzyıllarda altıgenin petek yapımında en karlı şekil olduğunu anlayıp, bunda karar kıldığı gibi bir senaryoyu düşünmek bile son derece saçmadır. Böyle bir şeyi iddia etmek, arıların en az insanlar kadar akıl ve bilinç sahibi varlıklar olduğunu iddia etmektir. Ki bu iddianın kabul edilmesi de aklen ve vicdanen mümkün değildir.
www.hayvanlaralemi.net
(facebook'dan alıntıdır.)
Ne senin adın Yûsuf, ne de ben Züleyhâ’yım.
Sanma ki ellerimden yırtılacak gömleğin...
Lâkin bir gün Züleyhâ olup gelirsem sana,
Yûsuf gibi karşıla, asil, iffetli, serin...
tesekkür edenler: blackandwhite DeNizLiLi circuit_ mine89 leburaggk
emre85g Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 17/Nisan/2006
Gönderilenler: 483
Tesekkür: 36
Rep: 73
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Temmuz/2008 Saat 14:16
mantığa bak!!! bide hayvanlar düşünemez derler arılar geometri çalışmış ama hepsi kraliçenin başının altından çıkıodur ben diim size
Bırak dağınık kalsın!!!
Evolve2000 Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 17/Ağustos/2008
Bölüm: Fotoğraf
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 2
Rep: 6
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 13:54
abi bayılıyorum bu yaratıklara yaa :D
Hiçler, herşeyin varoluş nedenidir...
DeNizLiLi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 06/Ağustos/2007
Bölüm: İlköğretim Matematik Öğr.(İÖ)
Gönderilenler: 3657
Tesekkür: 330
Rep: 791
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 17:43
Tanrı'yı göremiyoruz diyenler ;

acaba hiç arılara ve bal peteklerine dikkatli baktılar mı ? baksalardı hala göremiyoruz diyebilirler miydi ?

ben de bir yerde duymuştum eğer arılar olmasaymış çiçekler üreyemez meyveler oluşmazmış . haliyle insan da açlıktan ölürmüş . yani yaşamamız bi nevi arılara bağlı diyebiliriz :))

Düzenleyen DeNizLiLi - 17/Ağustos/2008 Saat 20:56
Çocukken haftalar bana asırdı;
Derken saat oldu, derken saniye...
İlk düşünce, beni yokluk ısırdı :
Sonum yokluk olsa bu varlık niye ?
circuit_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 10/Mart/2008
Bölüm: Elektirik ve Elektronik Mühendisliği
Gönderilenler: 602
Tesekkür: 134
Rep: 309
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 18:58
windows was not properly shut down
türkçeci Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2007
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Gönderilenler: 3804
Tesekkür: 487
Rep: 1219
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:02
bu foto gerçek mi :S
gözlerimizi uzaklıklar değil ki yalnız,
göze alamadığımız yakınlıklar da acıtır..
ve gözleri ancak gözler bağışlayabilir..
    haydar ergülen
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 05/Kasım/2007
Gönderilenler: 4577
Tesekkür: 462
Rep: 1145
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:06
gerçekten çok ilginç...
circuit o koyduğun resim fotomontaj olabilir mi
circuit_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:06

07 Ekim

Arılar bal peteğine Arapça Allah yazdılar !!

Image%20Hosted%20by%20ImageShack.us Erzincan'da arıcılık yapan Yusuf Korkmaz isimli vatandaşta bulunan bir bal peteğindeki Arapça harflerle 'Allah' yazısı, görenleri hayrete düşürüyor.

Erzincan'da arıcılık yapan Yusuf Korkmaz, arı kovanlarından bal peteklerini çıkartırken ilginç bir durumla karşılaştı.

6 kilogramlık bal peteğinin üzerinde Arapça 'Allah' yazısını gören Korkmaz, şaşkına döndü.

İstanbul'a gelerek, İstanbul Balık Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mahmut Uçan'a peteğini getirdiğini dile getiren Korkmaz, "Ben bal üreticisiyim. Peteği kovandan çıkartırken üzerinde 'Allah' yazdığını gördüm. Peteği hocalara götürdüm" dedi.

Yorumu size kalmış...

circuit_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:07
olabilir belki yalan haberdir ama bilemiorum...
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:12

asılsızdır belki:))

circuit_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:41
belki de ama bilmiyorum duydunuz mu:

Birgün inançsız biri Hz. Ali'ye diyorki '' Sen hayatını İslam'ın kurallarına göre şekillendiriyorsun o kadar ibadet ediyorsun ama ya yalansa Allah yoksa?''
       Hz. Ali cevaplıyor: '' Yalansa ben hayatımı sadece daha düzenli yaşamış olurum...Ama ya doğruysa sen ne yaparsın?''

(Yanlış bişi yazdıysam düzeltin lütfen hata yapmış olabilirim; dialogların tam şeklini hatırlamıorum ana fikriyle yazdım)

Düzenleyen circuit_ - 17/Ağustos/2008 Saat 19:41
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ağustos/2008 Saat 19:43
ben inançsız değilim yaw:))
Allaha inancım sonsuz... ama böyle bişey olmayabilir olabilir de tabi:)
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:513302
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411855
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:381045
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351974
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:346173
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331349
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323696
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:321151
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23779
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:221076
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211289
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209315
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19780
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133756
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0717125
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,357 Saniyede Yüklendi.