Anasayfa Anasayfa >Ege Üniversitesi >Ege Üniversitesi Bölümler >Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: KAN BAĞIŞI CAN BAĞIŞI ...

Reklam Oluşturun

KAN BAĞIŞI CAN BAĞIŞI ...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
gly_ Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi

2

K.Tarihi: 07/Nisan/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 8
Rep: 19
Mesajın Direkt Linki Konu: KAN BAĞIŞI CAN BAĞIŞI ...
    Gönderim Zamanı: 07/Nisan/2009 Saat 15:10
Kan%20Bağışı

Ege Üniversitesi Kan Merkezi ve E.Ü. Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü işbirliğinde geliştirilen "Kan Bağışı Can Bağışı" Projesi 20 Şubat 2008 tarihi itibari ile başladı. Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan"Kan Bağışı, Can Bağışı" Projesinin amacı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin kendi ihtiyacını kendi karşılayan bir kan bankasına sahip olmasının sağlanması, Üniversitemizde gönüllü ve düzenli kan bağışı bilincinin geliştirilmesi ve kan bağışının kalıcı bir tutuma dönüştürülmesidir. Proje, üniversite öğrencileri, idari - akademik personel ve bunların yanında ziyaretçi popülasyonuyla 70 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Ege Üniversitesi'nin hastanesindeki kan bağışı ihtiyacını karşılama potansiyeline dayanarak hazırlanmıştır. E.Ü. Hastanesi'nde yılda ortalama 20-25 bin ünite kana ihtiyaç duyuluyor. Çeşitli etkinliklerde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantıları ve üniversitenin periyodik yayınları, basılı materyaller ve elektronik posta yoluyla tanıtımı başlayan kampanyanın uzun soluklu olması ve hedeflenen kan bağışına ulaşması için tüm Ege Üniversitelilerin bu sosyal sorumluluk projesine katılımı ve destek vermesi bekleniyor.

Kan bağışında bulunulabilecek yerler ve program

• E.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi: Hafta içi ve sonu 09.00 - 20.00 saatleri arası 

•  E.Ü. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kan Bağışı Odası (Zemin Kat): Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri, 09.30 - 15.30 saatleri arası.

gly_ Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi

2

K.Tarihi: 07/Nisan/2009
Tesekkür: 8
Rep: 19
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Nisan/2009 Saat 15:12

KAN BAĞIŞLANIRKEN HANGİ AŞAMALARDAN GEÇİLİR?

Kan Bağışı İşlemi tüm aşamaları ile birlikte yaklaşık olarak 30 dk.sürmektedir.

1. Kan merkezimize gelen gönüllü kan bağışcıları (Donör) ilk olarak Sağlık Bakanlığınca kullanımı zorunlu tutulan donör sorgulama formunu doldururlar. Bu form, sağlığınızla ilgili sizi ve alıcıyı korumak üzere düzenlenmiş sorulardan oluşmaktadır. Formun ön yüzünde kişiye ait kimlik, adres ve bağış bilgileri bulunmaktadır. Anlamadığınız veya tereddüt ettiğiniz soruları rahatlıkla sizi muayene edecek olan hekime danışabilirsiniz.

2. Daha sonra Kan Merkezi danışma bölümünde kayıt işlemleri yapılır ve her bağışçımıza onları tanıtıcı bir donör numarası verilir.

3. Daha sonra kan merkezi hekimimiz sizi basit bir fizik muayene uygular ve formda yer alan soruları gözden geçirir. Sağlığınızla ilgili herhangi bir problem varsa sözlü olarak belirtiniz ve daha önce kullandığınız ilaçlardan bahsediniz.

4. Hekim kontrolünde herhangi bir sorun yok ise hemogram kontrolünüz yapılır. Bu ölçüm parmak ucundan ya da damarınızdan bir miktar kan örneği alınarak yapılabilir. Kan sayım değerleriniz de normal sınırlar içinde ise (erkeklerde 13,5 g/dl'nin, kadınlarda ise,12,5 g/dl'nin üzerindeki hemoglobin değerleri) artık kan bağışını gerçekleştirmek üzere kan alma salonuna geçebilirsiniz.

5. Kan alma yatağına uzandığınızda tecrübeli sağlık personelimizce kan alımı için uygun bir damar belirlenir ve antiseptik bir solüsyonla cilt temizliğiniz yapılır. Ardından sterilite şartlarını bozmamak kaydıyla, kan torbasının iğnesi ile damarınıza girilir. Hafif bir acı hissedebilirsiniz. Bu sırada size herhangi bir hastalığın bulaşması mümkün değildir. Çünkü iğneler steril olup fabrikasyon olarak paketlenmiştir ve ilk kez sizin için kullanılmaktadır.

6. Kanın torbaya dolma işlemi yaklaşık olarak 10 dk. sürecektir. Sizden yarım litreden biraz daha az bir miktar kan alınacaktır. İğnenin damardan çıkarılmasından sonra, cilt bölgesi tekrar dezenfekte edilir ve steril bir bant ile kapatılır. Kolunuza birkaç dakika basınç yapmanız sağlanır.

7. Size ait kan torbasından işlemin başında 2 adet örnek kan alınarak kan grubunuz tekrar kontrol edilip serolojik testleriniz çalışılacaktır.

8. Kan Bağışından Sonra yaklaşık 10-15 dk. dinlenmeniz gerekecektir. Sağlığınızı gözleyeceğimiz bu süre içinde ikramımız olan meyve suyunu içerek misafirimiz olacaksınız.

BAĞIŞLADIĞINIZ KAN HANGİ AŞAMALARDAN GEÇER?

* Kan bağışından sonra sizden alınan örnek kanlar ile öncelikle kanınızın hangi grup (A,B,O,AB ve Rh tipi) olduğu tespit edilir.

* Daha sonra kanınızda serolojik testler olarak adlandırılan AIDS, Hepatit B , Hepatit C ve Sifiliz hastalıkları ile ilgili testler çalışılır.

Kan merkezimizde tek bir bağış kanından 3 ayrı hastanın ihtiyacını karşılamak üzere komponent ayırma işlemi yapılır.

* Böylece bağışladığınız 1 ünite kandan eritrosit, taze donmuş plazma ve random trombosit olmak üzere üç ayrı kan ürünü hazırlanır ve ihtiyacı olan hastalara verilmek üzere uygun koşullarda saklanır.

ege hayranı Açılır Kutu Gör
Forum Yenisi
Forum Yenisi
Simge

K.Tarihi: 07/Nisan/2010
Tesekkür: 0
Rep: 0
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Nisan/2010 Saat 17:38
bu mesajı kime ve nasıl yazacağımı bilemedim ama yazmaya karar verdim
ben 7. sınıf öğrencisiyim ve ilerde çocuk psikiyatristi olmak istiyorum ve ege üniversitesinde okumayı düşünüyorum fakat benim bir sorunum var izmir hayallerimin şehri ve ben orda yaşamak istiyorum babamdan aldığım bilgiye göre uzman olduğun zaman başka bir şehre atama yapılıyormuş acama ege üniversitesinde doktorluk yapabilirmiyim, böyle bir ihtimal var mı (derslerim iyidir) lütfen cevap yazar mısınız
yasakbölge Açılır Kutu Gör
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

K.Tarihi: 01/Eylül/2009
Gönderilenler: 2333
Tesekkür: 137
Rep: 321
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08/Nisan/2010 Saat 00:51

dostum benim bölümüm tıp olmamakla beraber sana tavsiye((fikir)) amaçlı bu yorumu yapıyorum...daha o kadar ilerisini düşünmek için bence çok erken...bir de şöyle bir durum var..İzmir'i çok seviyor olabilirsin,İzmir'den ayrılmak istemiyor olabilirsin ama mesleğe atıldığında bunları pek önemi kalmayacak...Lakin herkes kendi şehrinde okumak,çalışmak ister...amma velakin ne yazık ki böyle bir durum şu anlık mümkün değil...bu demek değildir ki İzmir'e atanmayacağım....Askerlik atamaları gibi düşün...en doğu da çıkabilir yaşadığın yer de...Bu atamalar için de aynen geçerli..;)

Küçük Bir Not:derslerim iyi demişsin...öncelikle derslerin iyi olduğundan dolayı seni tebrik ederim...Ama bunu burda belirmen bence lüzumsuz..Ayrıca şunu da hatırlatırım...Geçen Öss sınavında 5000 OKUL BİRİNCİSİ  yerleşemedi/yerleşmedi...;)  

Ege Üniversitesi
Forum Yenisi
Forum Yenisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Nisan/2010 Saat 16:59
öncelikle beni umursayıp cevap yazdığın için teşekkür ederim ama benim sorum tam olarak şöyle:

ege üniversitesinde derslerin iyiyse sana üniversitede doktorluk yapmayı teklif etmiyorlar mı?

diyelim ki böyle bir olanak var, acaba derslerinin ortalaması kaç olmalı?

son  olarakta; üviversitede çocuk psikiyatrisi bölümünde kadro olma şansı var mı?

tekrar cevap yazdığın için teşekkürler  
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Nisan/2010 Saat 22:17

soruyu yanlış anlamışım...üçüncü sorunun yanıtı evet...ama diğer sorun hakkında bir bilgim yok...ama öyle birşey olmadığını düşünüyorum..lakin olsaydı duyardım..

ayrıca rica ederim...

Forum Yenisi
Forum Yenisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Nisan/2010 Saat 18:19
gerçekten bana yeni bir ufuk açtın artık geleceğime net gözlerle bakabiliyorum hep şüphede kalırdım ama sen gerçekten iyi bir yol göstericisin tekrar tekrar çok teşekkür ederim ve umarım ki ileride çokiyi bir doktor olursun gerçekten çok teşekkür ederim hem de çççooookkkk.....

takıldığım bir yer olursa sana tekrar yazmayı düşünüyorun tabi sen de istersen
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Nisan/2010 Saat 14:06
ben herzaman burdayım..:D her zaman yazabilirsin..;)
Forum Yenisi
Forum Yenisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12/Nisan/2010 Saat 21:16
çok saol
Clap
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:41883
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38545
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351377
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345364
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:33884
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323290
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32586
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23687
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22695
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211184
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:208989
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19455
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133370
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0715456
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Üniversitelilere part-time iş imkanları !İş İlanlarıninest12306/Temmuz/2017-02:063235
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 2,156 Saniyede Yüklendi.