Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel >Türkiyeden Haberler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: 'AKP' dediği için sendikacıya soruşturma açıldı

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

'AKP' dediği için sendikacıya soruşturma açıldı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Konu: 'AKP' dediği için sendikacıya soruşturma açıldı
    Gönderim Zamanı: 10/Haziran/2009 Saat 15:58

'AKP' dediği için sendikacıya soruşturma açıldı

AKP%20dediği%20için%20sendikacıya%20soruşturma%20açıldı

09/06/2009

Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı Gültekin: Yaptığım açıklamada AK Parti yerine AKP dediğim için bana soruşturma açıldı

Özcan ÇİRİŞ

BİTLİS - Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı Kemal Gültekin, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, ‘AKP' dediği için hakkında İl Teftiş Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığını öne sürdü. Gültekin, “Yapmış olduğum basın açıklamamda Adalet ve Kalkınma Partisi yerine AKP dediğim için hakkımda soruşturma başlatıldı. Konuşmamda 10 yerde AKP demiş ve eleştirmişim. Bir sendikacının, şube başkanının iktidarda olan partiyi eleştirmesi, eksik ve yanlışlarını dile getirmesi en doğal hakkı ve görevidir” dedi.
Bitlis Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda öğretmen olan aynı zamanda Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanlığını sürdüren Kemal Gültekin, hakkındaki soruşturma ile ilgili açıklama yaptı. Sendika binasında basın toplantısı yapan Gültekin, bu soruşturmanın, 29 Mart Yerel seçimler öncesi ses sanatçısı Cevdet Bağcan için yaptığı açıklamalardan kaynaklandığını söyledi. Bağcan'ın davet ettiklerini ve Bitlis İsmail Eren Spor Salonu'nda konser vermesini istediklerini anlatan Gültekin, Bitlis Valiliği'nin konsere izin vermediğini, bunun üzerine basın açıklamasıyla uygulamayı kınadıklarını söyledi. Gültekin, hakındaki bu soruşturma dışında 1 yıllık şube başkanlığı süresi içerisinde yaptığı açıklamalardan dolayı 2 kez maaş kesintisi 1 kez de kınama cezası aldığını iddia etti.
Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı Gültekin, son olarak ‘AKP' dediği için Milli Eğitim Müdürlüğü İl Teftiş Kurulu tarafından hakkında soruşturma açıldığını ileri sürdü. Gültekin, şu iddialarda bulundu:
“Yerel seçimlerden önce yaptığım basın açıklamamda Adalet ve Kalkınma
Partisi yerine AKP dediğim için hakkımda soruşturma başlatıldı. Konuşmamda 10 yerde AKP demiş ve partiyi eleştirmişim. Bir sendikacının, şube başkanının iktidarda olan partiyi eleştirmesi, eksik ve yanlışlarını dile getirmesi en doğal hakkı ve görevidir. Bu AKP de olabilir, diğer siyasi partiler de olabilir. İktidarda hangi parti olursa eleştiriler ona yönelik olur ve bizim de yaptığımız budur. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi'ne AKP demeyi bile soruşturma gerekçesi yapılması tamamen keyfi haksız ve bir zihniyet meselesidir. Memleketi tek sesli koroya dönüştürme olayıdır. Farklı düşünmeye, iktidarı eleştirmeye tahammül etmeme olayıdır.”
Hakkındaki bu soruşturmayla siyasal bir yandaşlığın ortaya çıktığını iddialarına ekleyen Gültekin, şöyle devam etti:
“5 yıllık yerel yönetimlerin eksiklik ve sorunlarını dile getirmek, eleştirmek bir sivil toplum örgütünün görevidir. Suç değil aksine demokratik hak ve sorumluluktur. Bunu soruşturma konusu yapmak hak değil, keyfiyettir. Durumdan vazife çıkarmaktır. Siyasal bir yandaşlığı açığa vurmaktır. Bu soruşturmayı başlatan teftiş kurulunun burada tarafsız olmadığını, keyfi davrandığı kendi asli görevleri dışına çıktıklarını belirtmek istiyorum. Ben bir sivil toplum örgütünün başkanıyım. 4 bin 688 sayılı kamu çalışanları sendikalar yasasının ve ilgili yönetmeliklerin ve Başbakanın genelgelerinin bana vermiş olduğu hak ve yetkileri kullanarak bu açıklamaları Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı olarak yaptım. Ancak, teftiş kurulu bu yetkilerimi görmezden gelerek sadece öğretmen kimliğimi göz önünde bulundurarak çeşitli soruşturmalar açmakta ve cezalara dönüştürmektedirler. Buradan bu anti demokratik uygulamaların kanunsuz hukuksuz keyfi uygulamaların bir an önce durdurulmasını gerekmektedir. Soruşturmada siyasi ve ideolojik davrandığımı belirtenler bu soruşturmaları açarak ne kadar siyasi ve ideolojik davrandıklarını açıkça belirtmişlerdir.” 

SAVUNMA İSTENEN YAZI

Eğitim- Sen Bitlis Şube Başkanı Kemal Gültekin'e, Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanlığı'dan kendisine gönderilen savunma isteği yazısında şunlar yer alıyor:

“Hakkınızda yapılan bir soruşturma sonucu, Bitlis Eğitim-Sen Şube Başkanı olarak ilimiz Mimoza Düğün Salonu'nda Cevdet Bağcan’ın katıldığı müzikal etkinlikte 17.03.2009 günü saat 18.40 sıralarında Bitlis DTP İl Başkanı Hüsamettin Zenderlioğlu, DTP İl yöneticisi Mehmet Yalçınkaya ile DTP Bitlis Belediye Başkan adayı Mehmet Şefik Beyaz'ın da bulunduğu 300 kişinin katılımıyla başlayan etkinlikte siyasi içerikli bir açılış konuşması yaptığınız, söz konusu yaptığınız konuşmada on yerde Adalet ve Kalkınma Partisi'ni AKP diyerek eleştirdiğiniz, bu eleştirilerin ikisinde ‘Ergenekon'da AKP'den de bugün bizi yöneten AKP Belediye yöneticilerinden kurtulmamız gerekiyor', ‘Bitlis’te de AKP’den kurtulmak kolay olacak' dediğiniz bu konuşmanın yapldığı tarihten 12 gün sonra yapılacak olan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin aleyhine bir sonucu hedeflediğiniz, bir partinin zararını hedef tutan bir davranışta bulunarak siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda bulunduğunuz iddia edilmektedir. Konuyla ilgili savunmanızı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 130. maddesi gereğince tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde yazılı olarak vermenizi belirtilen süre içinde verilmediği takdirde savunma hakkınızdan vageçmiş sayılacaksınız.”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bitlis Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada; “Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı Kemal Gültekin hakkında mahalli seçimler öncesi bir eğlence programında sendika temsilcisi olarak yaptığı siyasi nitelikli konuşmasından dolayı hakkında disiplin soruşturması açılmıştır” denildi.

by_jeem!!! Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2959
Tesekkür: 699
Rep: 1681
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Haziran/2009 Saat 16:46
akepe yi istemiyoruz..:D
YA SEV YA BADABA DU!!!
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 05/Kasım/2007
Gönderilenler: 4577
Tesekkür: 462
Rep: 1145
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Haziran/2009 Saat 11:08
o başka türlü de yazılabilirdi ..
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Haziran/2009 Saat 13:17
mesela?
YA SEV YA BADABA DU!!!
mine89 Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 05/Kasım/2007
Gönderilenler: 4577
Tesekkür: 462
Rep: 1145
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Haziran/2009 Saat 15:05
burda yazmıyım yaa :) yaz geldi forumdan uzaklaştırılmak istemem :)
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Haziran/2009 Saat 15:06
:)))
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Haziran/2009 Saat 15:22
:)
YA SEV YA BADABA DU!!!
SibelCHE Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 06/Aralık/2008
Gönderilenler: 1215
Tesekkür: 284
Rep: 720
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Haziran/2009 Saat 21:04
Biz aqp diyoruz genellikle..Gel bize de dava aç :S 
Sallandıracaksın bunları, bakalım bir daha yapıyorlar mı tctc
Kendi kimliğini ötekinin varlığına göre konumlandırmak hastalıktır. Kimliğini yaşatman için sana bir düşman gerekiyorsa, senin kimliğin hastalıklıdır.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:513140
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411845
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:381042
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351971
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:346170
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331347
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323694
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:321151
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23776
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:221073
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211289
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209312
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19779
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133756
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0717103
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,234 Saniyede Yüklendi.