Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Güncel >Türkiyeden Haberler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: 'Askerler köyü bastı, evleri ateşe verdi, yakınlar

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

'Askerler köyü bastı, evleri ateşe verdi, yakınlar

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Konu: 'Askerler köyü bastı, evleri ateşe verdi, yakınlar
    Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 13:48

'Askerler köyü bastı, evleri ateşe verdi, yakınlarımızı götürdü'

Askerler%20köyü%20bastı,%20evleri%20ateşe%20verdi,%20yakınlarımızı%20götürdü

23/07/2009

Derecik Taburu arazisinde gömülü oldukları düşünülen kayıpların yakınları, yaşadıklarını anlattı: Ali Yarbay dedikleri, beni dövdü; karnımdaki çocuğumu kaybettim. O günden sonra eşimden haber alamadım."

Yüksekova Haber - Erkan Çapraz 

24 Temmuz 1994'te, Şemdinli ilçesine bağlı Ormancık köyündeki bu 14 kişiden birinin köyde, biri köy yolunda, 12'sinin ise gözaltında kaybedildiği iddia ediliyor

Cesetlerinin bulunabilmesi için, 15 yıl önce götürüldükleri Derecik Taburu'ndaki arazide yapılan kazıda kemikler ve 1994'e ait atıklar bulundu.

Kayıp yakınları, o gün, nüfus cüzdanlarının ateşe atılarak yakıldığını, baskın esnasında Şemdinli Derecik İç Güvenlik Taburu Komutanı olan Kurmay Yarbay Ali Çamurcu'nun kendilerini, "Hepiniz teröristsiniz, Irak'a, İran'a gidin, Türkiye'ye dönerseniz hepinize benzin döküp yakarım" diye tehdit ettiğini, Şemdinli merkeze dönmelerine izin vermediklerini söylüyor.

Olayın yıldönümünde kayıplarını anacak olan yakınları, yaşadıklarını şöyle anlatıyor.

Emrullah Öztürk (Hayrettin Öztürkün kardeşi, DTP Şemdinli İlçe Başkanı): 23 Temmuz 1994'te, Ormancık köyü yakınlarındaki Sılo yaylasının Habişti mevkisinde PKK'lilerle askerler arasında çatışma yaşandı. Çatışmadan bir gün sonra, Şemdinli'de bulunan, aralarında ağabeyimin de olduğu 10 kişi iki araçla köye hareket ediyor. Sılo yaylası mevkisinde araçlar askerler tarafından durduruluyor. Burada ağabeyim Hayrettin Öztürk, Casım Çelik, Hurşit Taşkın, Abdulaziz İnan, Sıdık Şengil ve Mirhaç Çelik olmak üzere altı kişi gözaltına alınıyor, diğer dört kişi serbest bırakılıp araçları da orada yakılıyor. Serbest bırakılan dört kişi köye ulaştıktan bir müddet sonra, köye askerler tarafından baskın düzenleniyor, evler ateşe veriliyor.

"Bebeğimi ve eşimi kaybettim"
Emine Çelik (Yusuf Çelik'in eşi): O zamanlar Türkçe bilmiyordum. Köyü birden askerler bastı. Hepimizi evlerimizden çıkardılar. Kadınları ve erkekleri ayırdılar. Bize sürekli bağırıp çağırıp bir şeyler söylüyorlardı. Türkçe bilmediğim için de ne istediklerini anlamıyordum. O dönemler Ali Yarbay diye biri vardı. Ben de o zaman hamileydim. Ali Yarbay (Çamurcu) dedikleri şahıs beni acımasızca dövdü ve karnımdaki bebeğimi kaybettim. Daha sonra kadınların toplandığı yere kaçıp onların arasına sığındım. O esnada evlerimiz ateşe verildi. Ahırlarımız, içerisindeki hayvanlarla birlikte ateşe verildi. Atlar kurşuna dizildi. Sonrasında eşimle birlikte köyden altı kişinin daha alındığını duydum. O günden sonra da eşimden haber alamadım. O vahşet günü ömrüm boyunca unutmayacağım. Karnımdaki bebeğimi ve eşimi aldılar benden. 15 yıldır bu insanlarımız kayıp. Bunların akıbetlerini öğrenmek istiyoruz. Yetkililer o dönemin komutanı Ali Çamurcu'nun arkadaşları değilse, gelip bu olayı ortaya çıkarsınlar.

"İşkence sabahtan akşama kadar sürdü"
Abubekir Selvi (Cabbar Selvi'nin oğlu, Reşit Selvi'nin kardeşi): Biz erkekleri kadınlardan ayrı bir yere alarak, üzerimizdeki elbiselerimizi çıkarmamızı istediler. Hepimizi darp etmeye başladılar. Hepimizin nüfus cüzdanları toplanarak ateşe atıldı. Aklınıza gelebilecek her türlü işkenceyi köy meydanında uygulamaya başladılar. Sürekli havaya ateş ediyorlardı. Silah sesleri hiç durmuyordu. Kızaran namlu uçlarını sırtımızda soğutuyorlardı. Sırtımda halen o günden kalan izler var. O esnada aramızda bulunan Kerem İnan isimli köylüyü alarak biraz ötemizde kurşuna dizdiler. Ardından aralarında babam Cabbar Selvi ile kardeşim Reşit Selvi'nin de bulunduğu yedi kişi daha aramızdan alındı. Sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar sürdü işkence. O zamanlar köyü basan askerler arasında bizimle gizliden Kürtçe konuşan bir asker vardı. Bir köşeye çekilip halimize ağlıyordu. Bir ara yanımıza yanaşıp bize, "Dikkatli olun askerler geri çekildikten sonra köyü top atışına tutacaklar" dedi. Akşam saatlerinde askerler gittikten sonra köye top atışları yapılmaya başlandı. Hepimiz bulabildiğimiz kayalıkların altına gizlenerek kendimizi korumaya çalıştık.

"Ot yığınıyla birlikte yakıp öldürdüler"
İsmet Taşkın (Hurşit Taşkın'ın kardeşi): Aramızdan bir arkadaş Ali Yarbay'a yaptıkları işkenceleri durdurmak için Kuran-ı Kerim uzatarak durmasını istedi. Fakat Ali Yarbay hakaret edip arkadaşımızı ölesiye dövdü. Köye yapılan top atışlarından sonra aramızdan alınan yedi kişiden Avşir Seçkin, köy yolunda indirilerek saatlerde süren işkencenin ardından ot yığınlarının içerisine atılarak ateşe verildi. Diğer altısı da ilk alınan altı kişiyle birlikte Derecik Taburu'na götürüldü. O günden sonra onlardan bir daha haber alamadık.

Meryem Çelik (Casım Çelik'in eşi): Ben o zaman Şemdinli merkezdeydim. Çocuklarım köydeydi. Eşimin alındığını sonradan duydum. Çocuklarımla birlikte bütün köy sakinleri sınırı geçip Irak'a gittiler. Yedi gün yedi gece süren bir yolculuğun ardından Kuzey Irak'ta bulunan Etruş kampına yerleştiler. Ben aradan beş ay geçtikten sonra gidip çocuklarıma kavuştum. 1997'ye kadar orada gözaltına alınan eşim ve diğer köylülerin aramıza dönmelerini bekledik. Gelmediler. Biz de onların izine ulaşmak için tekrar Türkiye'ye gelip Şemdinli'ye yerleştik. Gelip dava açtık, o günden bugüne hiçbir ize rastlayamayınca davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdık. Sonucu bekliyoruz.

by_jeem!!! Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2959
Tesekkür: 699
Rep: 1681
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 14:38
helal olsun devletimizee..kahraman ordumuza..işte bu dur!!!!!
:@:@

YA SEV YA BADABA DU!!!
Anstand Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Тракия!!!

K.Tarihi: 28/Ekim/2008
Gönderilenler: 4940
Tesekkür: 704
Rep: 1542
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:15

Madem kötüyüz bu kadar neden Saddam Irak ta kimyasal gazlarla saldırırken Kürtlere kucak açtık bunu da sorgulayın biraz.

Ve 12 kişi ile ilgili de götürülüp öldürüldüler denilen yerde sadece 5 adet kemik çıktı ve 3 tanesi hayvanlara aitti 2 tanesi ise henüz belli değildi.

Mér Rézas!!все хотят знать правду!!
tesekkür edenler: _aycha_
Anstand Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Тракия!!!

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:15
Hakkari'de 1994'te kaybolan 12 korucunun öldürülüp Şemdinli'deki Derecik İç Güvenlik Tabur Komutanlığı'na gömüldüğüne ilişkin ihbar üzerine, başlatılan kazıda 3'ü hayvan kemiği 5 kemik parçası bulundu.

Derecik beldesinde sabah saatlerinde Hakkari Barosu avukatlarından Mehmet Ekici, Salih Akbulut, Vatan Erler ve A. Rezzak Ertaş'ın da hazır bulunduğu kazı çalışmaları akşam geç saatlere kadar devam etti.

Derecik İçkale Taburu'ndaki kazı çalışmasından sonra kayıp yakınları adına açıklama yapan Hakkari Barosu avukatı Mehmet Ekinci, tabur içinde iki ayrı yerde kazı yapıldığını belirtti.

Ekinci, bu kazılardan birincisinin kayıp yakınları avukatlarının talebiyle tabura getirilen bir şahsın gösterdiği yerde yapıldığını ve kazılar sonucu 10-12 metre genişliğinde, 3-4 metre derinliğinde bir alanın arandığı, ancak bu bölgede yapılan kazıda herhangi bir bulguya rastlanmadığını söyledi.

2 kemik Adli Tıp'a gönderildi

Ekinci, ikinci kazının ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan askerin itirafları doğrusunda çizilen krokinin gösterdiği yerde yapıldığını, bu kazıda 5 adet kemiğe rastlandığını, çıkan kemiklerden 3'ünün hayvan kemiği olduğunu, diğer 2 kemiğin ise neye ait olduğunun anlaşılamadığını ve bu kemiklerin gerekli incelemeler için Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini bildirdi.

Kayıp yakınları avukatı Ekinci, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan askerin bizzat gelip yer göstermesi gerektiğini belirterek, "Bu olaya şahit olan görgü tanıklarının bu olayla ilgili suç duyurusunda bulunması halinde biz kayıp yakınları avukatları olarak gerekli desteği vereceğiz" dedi.

Ekinci, yarın kazı yapılmayacağını belirterek olayla ilgili hukuki sürecin ise devam edeceğini kaydetti.

Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bahadır Sakaoğlu ve Şemdinli Savcısı Mustafa Dağlı'nın gözetimindeki kazı çalışmalarına, 4 avukatın yanı sıra, 8 kayıp yakını da eşlik etti.

İsimleri gizli tutulan 2 görgü tanığının da yer gösterdiği öğrenildi.

Kazı çalışması Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na eski bir askerin gönderdiği öne sürülen ihbar mektubu üzerine başlatıldı.

Mektupta 12 korucunun öldürüldüğü ve cesetlerinin Derecik İç Güvenlik Tabur arazisine gömüldüğü iddia ediliyor.

Yakınlarına göre 12 korucu, 23 Temmuz 1994'te Şemdinli'den köylerine dönerken gözaltına alındı. O tarihten sonra onlardan bir daha haber alan olmadı.

Hakkari'den ANAP milletvekili seçilen Naim Geylani, konuyu Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na taşıdı. Ama dosya kapandı. Geylani'ye göre olay örtbas edildi.
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:24
sence o kürtleri almasaydık dünyanın gözünde nasıl bir konuma düşerdik..bnce aynı şey değil bu iki olay..

ayrıca bulunan 5 adet kemik senin dediğin gibi farklı seylere ait çıktı ama yinede bütün ailelerin fertlerinden kan örneği alındı apar topar ve çekip yapan habertürk ve dha mensubu 2 kişi dövülerek kameraları ellerinden alındı ve hala gözaltındalar..

ben bunlardan şüphelenirim valla..

YA SEV YA BADABA DU!!!
tesekkür edenler: özge47
Anstand Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Тракия!!!

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:26
Bence almak gibi bir zorunlulugumuz yoktu,nasıl ki Mısır Fİlistinlileri almayınca kimse bir şey diyemiyor aynı şekiilde Türkiye'ye de diyemezlerdi.

O olayı duymadım,eğer öyleyse aynı fikirdeyiz,bence de şüphe yaratır.
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:28
ama mısır filistinlileri alırsa israil mısır a saldırı korkusu var mısırda..

nasıl ki zamanında mısır israille dalaştığında daha hangardan jetleri çıkamadan israil vurdu onun korkusnu yaşıyorlar..

YA SEV YA BADABA DU!!!
Anstand Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge
Тракия!!!

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:30
Aslında o açıdan bakmadım ama yine de bence Türkiye'nin almak gibi bir zorunlulugu yoktu,ha almakla iyi mi etti elbette iyi etti.
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:40
kesinlikle..:)
YA SEV YA BADABA DU!!!
_aycha_ Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 08/Mart/2008
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Gönderilenler: 1205
Tesekkür: 165
Rep: 417
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:48

bi şey sorcam ya bu ortadan kaybolan korucular masum falan mıymış?? yani benim askerim sırf psikopatlık olsun diye mi uğraşmış onlarla?! ya da şöyle sorayım bu vatanı korumak için canını veren askerlerimizin, yarbayımın, kalkıp da durup dururken masum insanları dövmesi, işkence yapması, hamile kadını dövüp de çocuğunu düşürmesini sağlaması sizce mümkün müdür??? bu size ne kadar inandırıcı gelmektedir???

Arkadaşlar!
Dışarıda bir şeyler oluyor farkında mısınız??
Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir.
Karanlıkta ne yapacaksınız???
Yılmaz GÜNEY
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:49
ya o tarihte orda görev yapan bir asker söyledi..haberlerede çıkmıştı..

ama bunları yapanların jitemci olduğunu iddia etti..

YA SEV YA BADABA DU!!!
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
Tesekkür: 34
Rep: 50
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Temmuz/2009 Saat 15:52

tabii ki iyi etti,Türkiyenin kendi Kürtleri vardır ve Kürtlerine sahip çıkmalıdır,

aynı şekilde Irak ta yaşayan Kürrtlerde, Türkiye Kürtlerinin akrabaları,

Türkiye Irak Kürtlerine kucak açması güzel bir olay...

ama ordakilere kuzak açtığı gibi keşke burdakilere de hep açsaydı...

kamera olayına gelince; şüpheleri kat kat artırıyor...
tesekkür edenler: özge47
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:515817
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:413168
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:381580
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:352607
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:346853
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331907
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:324315
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:321543
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:231040
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:221607
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211611
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209874
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:191469
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:134060
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0718468
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 0,625 Saniyede Yüklendi.