Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Genel >Tartışma
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Türk modernleşmesi, Jakobenizm ve Bonapartizm

Reklam Oluşturun

Türk modernleşmesi, Jakobenizm ve Bonapartizm

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 6>
Yazar
by_jeem!!! Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2959
Tesekkür: 699
Rep: 1681
Mesajın Direkt Linki Konu: Türk modernleşmesi, Jakobenizm ve Bonapartizm
    Gönderim Zamanı: 17/Ocak/2010 Saat 17:05
Bir kaç haftadır Türk modernleşmesi üzerine yazıyorum. Modernleşen, ama burjuva aydınlanma sürecinden geçemeyen bir ülkedeki sorunlara dikkat çekmeye çalışıyorum. Amacım, sosyalistlerin çok kapsamlı görevlerle karşı karşıya kaldıklarına işaret etmek..

Türkiye'de modernleşme hareketinin tarihini ve modernleşmenin toplum üzerinde yarattığı etkileri incelemek ve aynı zamanda modernleşme konusunda liberal entelektüellerin yarattığı yanılsamaları açığa çıkarmak zorundayız.

Liberal entelektüellerin çarpıttığı bir konu var. Siyasal İslam'ın yörüngesine girmiş bir çok entelektüel, Türkiye'deki Kemalistleri Jakoben olmakla suçlarlar. Yani Jakobenizm, darbeci ve anti-demokrat olmakla özdeşleştirilir. Böylesi bir değerlendirme, Jakobenizmin çarpıtılmasıdır. Kemalizm'i, Jakobenizm olarak değerlendirmek, Jakobenizme karşı bir haksızlıktır. Çünkü Jakobenizm, Fransız Devrimi döneminde küçük burjuvazinin (baldırı çıplakların) radikal bir devrimci hareketi olarak doğdu. Fransız Devrim hareketinin sol kanadını oluşturur.

Robespierre, Marat, Danton gibi önderleri olan Jakoben hareket, eski feodal düzeni yıkarak, modern çağı başlatan bir harekettir. Jean-Jacques Rousseau'nun (1712-1778) düşüncelerinden etkilenen Jakobenler monarşiye karşı cumhuriyet yönetimini ve anayasal hakları savundular.

Bugün herkesin ağzına sakız ettiği 'Düşünce özgürlüğü'nün ilk savunucuları Jakobenler'di. 'Eşitlik', 'özgürlük' ve 'kardeşlik' düşüncelerinin esin kaynağı Jakobenizmdir. Fransa'da devrimin yürütücüleri ve taşıyıcıları Jakobenlerdi. Dolayısıyla bugün, hem fikir ve örgütlenme özgürlüğünü savunmak, hem de Jakobenizme küfür etmek bir tutarsızlıktır. Çünkü fikir özgürlüğünün ilk savunucuları Jakobenler olmuştur. Jakobenler 'iş' ve 'eğitim'i anayasal ve sosyal bir hak olarak savundular.

Kemalizm'i, Jakobenist bir hareket olmakla suçlayanlar, ya Jakobenizmin ne olduğunu bilmiyorlar, yada Jakobenizmi kasıtlı olarak çarpıtıyorlar. Çünkü Kemalizm, Jakobenizme özgü bazı eğilimler taşısa da, esas olarak Bonapartizme daha yakındır.

Bonapartizm, sınıflar arası bir denge veya pata durumunda ortaya çıkan otoriter bir yönetim biçimidir. 2 Aralık 1851 yılında III. Napolyon olarak bilinen Louis Bonaparte (1808-1873) bir hükümet darbesi yaptı ve bu hükümet darbesini o dönemde Victor Hugo ve Proudhon gibi kişilikler analiz etmeye çalışmışlardı.

Viktor Hugo, Bonapartizmi, toplumsal koşulları dikkate almadan 'tek kişinin zorbalığı' olarak değerlendirir. Marx'a göre Bonapartizm, tek kişilik otoriter sistemdir. Ama Bonapartizm, belirli toplumsal koşulların ürünüdür: Bunlardan biri nüfusun çoğunluğunu oluşturan köylülüğün kendisini politik alanda temsil edememesidir. Bunun nedeni, köylülüğün bilinç seviyesinin düşük olması ve politik örgütsüzlüğüdür.

Marx şunları yazmıştı: 'Aşağı yukarı aynı zamanlarda yazılan ve aynı konuyu işleyen yapıtlar arasında yalnız ikisinin sözü edilmeye değer: Victor Hugo'nun Küçük Napoléon'u ve Proudhon'un Hükümet Darbesi. Victor Hugo, hükümet darbesinin sorumlusuna karşı acı ve nükteli sövüp saymalarla yetiniyor. Olayın kendisi, ona, duru bir gökte çakan bir şimşek gibi görünüyor. Olayı, ancak, bir bireyin zora başvurması olarak görüyor. Böyle yapmakla, onu küçülteceği yerde, ona tarihte eşi görülmemiş kişisel bir girişkenlik gücü yükleyerek, büyüttüğünü fark etmiyor. Proudhon ise, hükümet darbesini, daha önceki tarihsel bir gelişmenin sonucu gibi sunmaya çalışıyor. Ama, hükümet darbesinin tarihsel yapısı, kaleminde, hükümet darbesi kahramanının bir savunmasına dönüşüyor. Böylece, sözde objektif tarihçilerimizin düştükleri yanılgıya düşüyor. Bana gelince, ben, tersine, Fransa'da sınıf savaşımının sıradan ve kaba bir adamın kahraman gibi görülmesini sağlayacak koşulları ve durumu nasıl yarattığını gösteriyorum.'

Otoriter rejimler, emekçilerin geri bilinç ve yetersiz örgütlenmeleri durumunda ortaya çıkar. Çünkü politik olarak örgütlenmeyen halk tabakaları çıkarlarını koruyamazlar. Halk, çıkarlarını politik olarak temsil etme yeteneğine kavuşamazsa, 'temsil edilirler'. Emekçiler, politik bakımdan örgütlenmemişse, dağınık durumdaysa, genellikle kendilerini koruyacak otoriteye ve güçlü devlete eğilim gösterirler. Demek ki, 'otoriter ve güçlü devlete' duyulan eğilim, emekçilerin politik parçalanmışlığının sonucudur. Emekçilerin politik güçsüzlüğü otoriter eğilimlere yakınlık duymasına neden olur

Marx Bonapartizm konusunda iki noktaya dikkat çeker: Birinicisi, Bonapartist rejim, işçi sınıfı ve burjuva arasında sınıf dengesinin pata bir durumda olduğu dönemde gündeme gelmiştir.
İkincisi, Bonapartizm, parlamenter rejimi ortadan kaldırarak otoriter bir rejim kurar. Burjuvaziyi de politik iktidarın dışında tutar. Ama Bonapartizm, burjuvaziyi ekonomik olarak güçlendirerek sınıflar arası dengeyi burjuvazinin lehine çözer
YA SEV YA BADABA DU!!!
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ocak/2010 Saat 17:08
anlatıldığı gibi kemalizm jakobenizmdende,bonapartizmdende etkilenmiş ama dünyaya mal edilemeyecek kadar içine kapanıp çelişkiler yaratmış bir dokudur..

nereden tutacağınıza göre değişkenlik  veren kemalizm,kesin çizgilerle ayrılmış jakobenizmden ve bonapartizmden farklıdır..ama göbek bağları aynıdır..

YA SEV YA BADABA DU!!!
_stern_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge
$ /2 /> $ /< /

K.Tarihi: 14/Kasım/2009
Gönderilenler: 708
Tesekkür: 41
Rep: 83
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ocak/2010 Saat 23:55
boş muhabbet yapmayın şu forumda ya, bakın bana her mesajım anlam yüklü =)
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:05
ona ne şüphe bir kamyon kadar anlam yüklüsün..
YA SEV YA BADABA DU!!!
rkybyrkl Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör
Simge

K.Tarihi: 13/Ağustos/2009
Gönderilenler: 1289
Tesekkür: 114
Rep: 247
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:07
:D:D
;)
_stern_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge
$ /2 /> $ /< /

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:12
Orjinalini yazan: by_jeem!!!

ona ne şüphe bir kamyon kadar anlam yüklüsün..

sen de bi kanyon kadar derinsin =)

Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:14
:) yaratıcı ..devam ederdimde böyle önemli bir konu kirlensin istemiyorum..zira kanyon kadar derinliğime o kadar sığsınki yorum yapacak birkaç politik cümlen bile yok saçmalamalarını mazur görüyorum:D..
YA SEV YA BADABA DU!!!
_stern_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge
$ /2 /> $ /< /

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:19
kanyon kadar derin olsaydın kendi derinliğinin farkında olmazdın hatalı benzetme yapmışım ben =) 

benim sığlığıma ve saçmalamalarıma gelince ulan ben bilerek saçmalıyom zaten mesajlarıma baksan çoğu abidik kubidik şeyler senin burada ciddi şeyler anlatmanda kendi bilgilerini ve kendini gösterme çabasından başka bir şey değil ;)
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:22
sen yaptıklarınla neyini gösteriyosun peki yüklü arkadasım benm:):)

mrk etme forumda neyi nereye neiçin yazacağımı senden daha iyi biliyorum koçum:)

gitbi ağzına taharet aldır öyle gel
YA SEV YA BADABA DU!!!
virusizmir Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
B.A.G.S.

K.Tarihi: 17/Eylül/2009
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Gönderilenler: 1656
Tesekkür: 84
Rep: 180
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:25
Bırak stern ütopyalarında boğulur derinliğiyle.
Manitaya olan sevdamız aşksa armaya olan sevdamız ibadettir..!
SéMt-i âLâ BUCA!!!
_stern_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge
$ /2 /> $ /< /

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:26
by_jeem o kadar dolu biriysen neden benim gibi boş biriyle muhabbet ediyorsun =)

Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 00:28
muabbet etmiyorum ster direk kapak koyuyorum farkındaysan..sana bişeyler sokmak(bknz:laf) hosuma gidiyor:D
YA SEV YA BADABA DU!!!
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 6>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411137
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38592
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351515
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345514
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:33966
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323393
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32694
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23712
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22812
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211216
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209045
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19546
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133471
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0716219
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Üniversitelilere part-time iş imkanları !İş İlanlarıninest12306/Temmuz/2017-02:063357
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,422 Saniyede Yüklendi.