Anasayfa Anasayfa >Serbest Bölge >Tarih
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Nedir Türk Olmak!!!
 
 
 Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...


   


Nedir Türk Olmak!!!

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
virusizmir Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
B.A.G.S.

K.Tarihi: 17/Eylül/2009
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1656
Tesekkür: 84
Rep: 180
Mesajın Direkt Linki Konu: Nedir Türk Olmak!!!
    Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2010 Saat 23:51
]Nasıl bir şeydir, Türk olmak.
Çerkez , laz, arnavut, pomak, zaza, kürt, gürcü, dadaş, ermeni olmak mıdır..? Yoksa hepsi birden mi olmaktır Türk olmak. Nedir Türk olmak, alt kimlik sorgulamak mıdır?
Yoksa koca bir imparatorluğun üç kıtaya nam salıp, bir küçük yarımadada kalmış ve aynı bayrağın altında yaşayan kendi vatandaşına, hatta daha ileri gidip en büyük makamındaki insana ermenisin diye hesap sormak mıdır Türk olmak?
Nedir bu Türk olmak.?
Koca imparatorluklar kurmaktır Türk olmak, Fransızların Osmanlı ordusunun kıyafetlerinden bile korkar olduğu; Almanların imdat dilediği ve mektup yağmuruna tuttuğu bir saltanatın çocukları olmaktır Türk olmak.
Dünyada başka millet var mıdır ki, bu kadar devlet kurmuş ve birçok millete adalet içerisinde hükmetmiş. Gittiği her yere adalet ve hukuk götürmüş. İşte böyle bir milletin torunları olmaktır Türk olmak. Aynı zamanda birçok imparatorluk yıkmak ve bunları tarih derslerinde öğrenerek büyümektir Türk olmak.
Türk olmak Sarıkamış’ta tek kurşun sıkmadan donarak ölmektir. Türk olmak Van’da 120 çocuğunun öleceğini bile bile istiklal adına dağa taşa, cephane taşımaya göndermek demektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır.
Türk olmak, askerini davul-zurnayla kına yakarak uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek ‘asker gidecek geri gelecek’ nidalarıyla bağırarak. Türk olmak, annenin şehit oğlunun ardından 'Vatan sağ olsun!' demesidir. Babanın gözyaşları içinde hıçkırarak, oğlunun tabutuna son kez dokunurken 'Bir oğlum daha olsun, onu da vatan için göndereceğim.' demesidir.
Düşmanın ardından rahmet okumak, kanlısından helallik almaktır.
Lakin zordur Türk olmak, eziyetli bir iştir.
Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.
Türk olmak Kıbrıs'ta ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp karşılığında yapmadığın soykırımla suçlanmaktır.
Avrupa'da barbar olarak görülmek, horlanarak yaşamak Türk olmaktır, ataların birçok asır önce Viyana'yı kuşattığı için hoş görülmemektir.
İlk yazılı antlaşmanın imzalandığı vatanda, yazının bulunduğu, paranın icat edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.
Bitlis’te beş minaredir, İstanbul'da Kızkulesi'dir, Anadolu'da buğdaydır, Çukurova'da pamuktur, Ege'de tütün, Trakya'da ayçiçeği, Karadeniz’de çaydır fındıktır.
Türk olmak, lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini ve derdini anlatamamaktır.
Doğu Roma ve Batı Roma'yı zamanın da yıkıp, yeni Roma olan AB'ye girmeye çalışmaktır Türk olmak.
Her hükümetin enkaz devraldığı, ama asla ardında enkaz bırakmadığı ülkede olmaktır.
Kokoreç, kelle, paça, işkembe çorbasını bir çırpıda içmektir Türk olmak. Çaydaki radyasyondan, domatesteki ilaçtan ‘bize bir şey olmaz’ deyip kamera karşısında kasılarak yiyip içmektir.
Türk olmak; asırlardan bu yana bu topraklarda yapılan baklavamızın tarihine ‘baklava bizimdir’ diye sahip çıkmaya çalışan komşumuzun inadına tüm evlerde tek yürekle tepsilerce baklava yapıp yemektir. Buna karşın balık hafızasıyla yaşamaktır Türk olmak.
Tarihine, töresine, atasına, anasına, bacısına, bayrağına, sancağına,
namusuna, diline ve dinine sahip çıktığında faşist olarak suçlanmaktır Türk olmak. Her kahve köşesinde bir araya gelindiğinde memleketi kurtarmak için çözüm planları üretmektir. Yeri geldiğinde kendi ulusuna sövmektir, ama başkasına sövdürmemektir, Türk olmak.
Terör örgütünün yaptığı operasyonlarda verilen şehitler adına lanet mitingi düzenleyip, balık hafızası sayesinde Muro gibi karakterlere sinemalarda gişe rekorları kırdırmaktır Türk olmak.
Zor iştir ve anlaşılmaz olmaktır Türk olmak..
Türk olmak, aşkını ölesiye sevmektir. Aşkı için ölmektir, öldürmektir. Sevdiğinin elini bir kez tutamadan, toprağa girmektir. En güzel aşk şiirlerini yüreğinde hissetmektir.
Türk olmak Nasreddin Hoca’yı, Âşık Veysel'i sevmektir. Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi tek bir satırını okumasa da yüreğinde taşımaktır.
Ölüye saygı göstermektir. Bayramlar da kabir ziyaretine gitmek, mezarlık önünden geçerken teyibin sesini kısmak, ezan okunurken namaza gitmese bile saygısından dolayı usturuplu oturmak demektir Türk olmak.Türk olmak, bağlama sesi duyduğunda, ney üflendiğinde, kaval çaldığında, yüreğinin derinlerinde bir sızı hissetmektir. Bir de Yemen Türküsü'ndeki Huş kalesini Muş olarak algılayıp yinede derinlere dalıp gitmektir Türk olmak.
Hayatın sana verdiklerine 'Nasip', vermediklerine 'Kısmet' demektir. Her işin 'Hayırlısına' inanmaktır Türk olmak. Asya'da garp, Avrupa'da şark diye tepki görmektir..
Evindeki bir tabak yemeğin yarısını göz hakkı diyerek komşusuna vermektir. Aşure ayı geldiğinde kaplar dolusu tatlılar yapıp tanıdık tanımadık kim varsa bitirene kadar dağıtmaktır Türk olmak. Kar yağdığında, kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir.. Sabahları odana rahmet dolsun diye, camı açmaktır. Balkon köşelerine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su k****ktır. Mutfakta toplanan karınca ordusuna bereket diye bakmaktır.
Türk olmak, ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı, çayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir. Aynı nedenle Türk olmak, yemeği ziyan etmekten korkmaktır.
Yüz küsür parça porselen yemek takımını hazine gibi hiç kullanmadan saklamak ve salonundaki en beğenilerek alınan koltuk takımlarını sadece misafirleri için ayırarak, kendi yerde, misafirini baş köşede yatırmaktır Türk olmak.
Varmısın yokmusun programında yarışan kişiyle aynı heyecanı paylaşmaktır. Milli maçlarda işten erken çıkıp, sülalece maçı izleyip ve son dakikalarda Arda gol atınca hep beraber ağlamaktır Türk olmak.
Türk olmak en zayıf gününde bile olsa tüm herkese meydan okumak, en dertli gününde bile ‘gün doğmadan neler doğar’ diyerek tevekkül göstermektir.
Tavla, okey oynarken bile anlaşamaz kavga ederken, buhran zamanında yetmiş milyon kişinin tek yürek olması demek, gücünü gerektiğinde göstermekten kaçmamaktır Türk olmak.
Türk olmak Anadolu’da dimdik ayakta durabilmektir.Damarlarında asil kanı taşımak ve bunu hissetmektir.
Manitaya olan sevdamız aşksa armaya olan sevdamız ibadettir..!
SéMt-i âLâ BUCA!!!
by_jeem!!! Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2008
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2959
Tesekkür: 699
Rep: 1681
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Ocak/2010 Saat 00:38
katıldığım noktalarla,katılmadığım noktalar hemen hemen denk gibi. bu yüzden çok iyi değil ama iyi bir yazı diyebilirim
YA SEV YA BADABA DU!!!
yasakbölge Açılır Kutu Gör
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

K.Tarihi: 01/Eylül/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2333
Tesekkür: 137
Rep: 321
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Ocak/2010 Saat 01:31
Avrupa’da hor görülmek Türk olmaktır, ataların bir sürü asır önce Viyana’yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir, sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana’yı yakmadığın için.

Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüp, bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır, aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.

Türk olmak Çanakkale’de ölmektir. Çanakkale’de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanene taşımaktır.
Türk olmak, harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip, tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile, paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.


Türk olmak askere davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek. Türk olmak, annenin ardından “bir oğlum daha olsun, onu da göndereceğim” demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken “vatan sağ olsun” demesidir.Ege Üniversitesi
tesekkür edenler: _stern_
yol Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge
'je est un autre'

K.Tarihi: 27/Ekim/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 342
Tesekkür: 27
Rep: 79
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Ocak/2010 Saat 18:32
Cry
Ne kadar çok elimiz varmış meğer
İlkin, senin elinle tutuşan benimki
Sonra çocuklarınki
Gençlerinki
Tekel işçilerininki
Sonra, ellerin elleri...
_stern_ Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge
$ /2 /> $ /< /

K.Tarihi: 14/Kasım/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 708
Tesekkür: 41
Rep: 83
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Ocak/2010 Saat 22:35
Türk olmak;
- faşist olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sahip çıktığında.
- demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sövüldüğünde.
niccolo Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 03/Ocak/2010
Bölüm: İnşaat Mühendisliği
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 1
Rep: 1
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31/Ocak/2010 Saat 00:02

DoğrudurCry

virusizmir Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
B.A.G.S.

K.Tarihi: 17/Eylül/2009
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1656
Tesekkür: 84
Rep: 180
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31/Ocak/2010 Saat 00:03
Türk milleti para gibidir, ışığı tut bak içinde Atatürk yoksa sahtedir.
Manitaya olan sevdamız aşksa armaya olan sevdamız ibadettir..!
SéMt-i âLâ BUCA!!!
scarface Açılır Kutu Gör
Forum Yenisi
Forum Yenisi
Simge

K.Tarihi: 16/Ağustos/2010
Bölüm: Hukuk
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 0
Rep: 0
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22/Ağustos/2010 Saat 04:34
Orjinalini yazan: _stern_

Türk olmak;
- faşist olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sahip çıktığında.
- demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sövüldüğünde.
tamamen katılıyorum..
Pot Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge
deü müh fak mak müh böl.

K.Tarihi: 15/Ağustos/2010
Bölüm: Makina Mühendisliği
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 201
Tesekkür: 3
Rep: 4
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22/Ağustos/2010 Saat 08:14
Para olayını sevdim :)
elmasuyu Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 17/Ocak/2012
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 0
Rep: 0
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2012 Saat 18:33
Berlin, Boston, Paris...  Dünyanın dört bir yanında türk eserleri varsa, türk olmanın bir önemi olmalı..

http://www.haberform.com/foto-galeri/turkiyenin-tarihi-eserleri-turkiyedeki-tarihi-eserler-nerede-dunyadaki-tur-1041-p1.htm


Düzenleyen elmasuyu - 08/Şubat/2012 Saat 10:46
portobellocadısı Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge
net+müzik

K.Tarihi: 04/Mart/2012
Bölüm: Kimya
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 0
Rep: 0
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Mart/2012 Saat 20:18
Orjinalini yazan: scarface

[QUOTE=_stern_]Türk olmak;
- faşist olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sahip çıktığında.
- demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sövüldüğünde.
tamamen katılıyorum..[/QUOT
kesinlikle böyle..
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:501663
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:516907
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:415107
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:383125
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:353888
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:3410961
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:332364
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:325787
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:322080
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:231270
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:222131
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:212029
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:2010334
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:193380
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:134382
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   Bu Sayfa 0,438 Saniyede Yüklendi.