Anasayfa Anasayfa >Ege Üniversitesi >Ege Üniversitesi Bölümler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: İzmir Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulu-Bilgi

Reklam Oluşturun

İzmir Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulu-Bilgi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
yasakbölge Açılır Kutu Gör
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

K.Tarihi: 01/Eylül/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2333
Tesekkür: 137
Rep: 321
Mesajın Direkt Linki Konu: İzmir Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulu-Bilgi
    Gönderim Zamanı: 19/Ağustos/2010 Saat 21:54
Tanıtım

Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu (İASYO) "Sağlık Eğitimini Yeniden Yapılandırma Projesi" kapsamında 1996 yılında kurulmuştur. İlk olarak 1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Hemşirelik Bölümü ile eğitime başlamıştır. Yüksekokulda Ebelik Bölümü, 1998-1999 Eğitim Öğretim Yılı'nda açılmıştır. Halen, yüksekokulda 1 profesör, 2 doçent, 8 yardımcı doçent, 4 öğretim görevlisi ve 8 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Yüksekokulumuzda 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı'nda 511 öğrenci eğitim görmektedir. Öğrenciler, E.Ü. Eğitim Öğretim yönetmeliği gereğince bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra, 4 yıl lisans eğitimine devam etmektedirler

Akademik Faaliyetler
(ASIAN PACIFIC ORGANIZATION for CANCER PREVENTION) 
Asya Pasifik Kanserden Korunma Organizasyonu (APOCP) Lokal Bilimsel Bürosu Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma Uygulama Merkezi (EBİLTEM) bünyesinde kurularak (Temmuz 2003) hizmet vermeye başladı.
APOCP (ASIAN PACIFIC ORGANIZATION for CANCER PREVENTION)
APOCP'nun temel amacı Asya Pasifik bölgesinde kanserden korunmaya yönelik ortak çalışmaların yapılmasını sağlamak ve desteklemektir. APOCP, 1999 yılında kurulmuş uluslararası bir organizasyondur. Kurucu üyelerden oluşan ilk toplantısını 2000 yılında Pattaya/Thailand'da yapmıştır. APOCP Uluslararası Danışma Kurulu, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 35 üyeden oluşmaktadır. 
EBİLTEM'e bağlı kurulan APOCP Lokal Bilimsel Bürosu, Ege Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan Yürütme Kurulu (7 üye) ile Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri akademisyenleri yanında İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı birimlerde çalışan Danışma Kurulu (14 üye) üyelerinden oluşmaktadır. 
APOCP, Asya Pasifik bölgesi kanserden korunma çalışmalarını üç temel hedefe dayandırır.
Kanserden korunma çalışmalarına katkıda bulunacak uzman araştırmacıları desteklemek,
Kanser korunma konusunda uluslararası örgütler (IARC, UICC) ile işbirliği yapmak,
Ülke temsilcileri aracılığıyla kanserden korunma konusunda hazırlanan programların uygulanmasını sağlamaktır.
APOCP'nun 21.yüzyılda Asya Pasifik bölgesinde sağlıklı toplumlar oluşturmak üzere kanserden korunmaya yönelik belirlediği beş kural vardır. Bunlar:
Yeterli ve dengeli beslenmek
Yeşil, sarı, kırmızı renkli sebze ve meyveleri daha fazla tüketmek
Tuz ve yağ tüketimini azaltmak
Sigara içmemek ve alkol tüketimini azaltmak
Haftada iki kez, en az yarım saat süren, hafif egzersizler yapmak
APOCP Lokal Bilimsel Bürosu Etkinlikleri
14-16 Ekim 2003 tarihlerinde İzmir'de Ege Üniversitesi yerleşke Kültür Merkezinde (MÖTBE) APOCP Birinci Bölge Toplantısı düzenlendi 
Toplantının onursal başkanlığını WHO/IARC Epidemiyoloji Bölümü Direktörü Dr.D M. Parkin yapmıştır. Toplantıya APOCP Genel Başkanı Yoon-Ok Ahn, Başkan Kazuo Tajima ve Koordinasyon Direktörü Malcolm Moore yanında yurt içi (110) ve dışından (17) 127 delege katılmıştır. Toplantıda "Kanser Kontrolünde Yeni Stratejiler" konusunda 19 konferans, 18 sözlü bildiri ve 63 poster bildiri yer almıştır.
2. "Japanese Cultural Grand Aid" Projesine başvuruldu (Mart 2004) 
Bu proje ile amaç APOCP Kanserden Korunma Programı kapsamında yer alan dans, yoga, aerobik vb. fizik egzersizlere yönelik bir merkez kurulmasını sağlamaktır. Bu merkez ile kanser sıklığı ve kanserden ölümlerin diğer ülkelere göre daha az görüldüğü Uzak Doğu ülkelerinin fizik egzersiz figürleri öğretilerek bilinçli koşullarda (genel fizik muayene) yapılması sağlanacaktır. Amaç kişide pozitif enerji birikimi ve psiko sosyal iyilik hali oluşmasını sağlamaktır. Proje ile üniversite öğrencilerine seçmeli dersle başlayacak aerobik, yoga, dans vb. eğitim ve uygulamalarının, daha sonra üniversite çalışanları ve hatta halka yönelik eğitim ve uygulamalara dönüştürülmesi düşünülmektedir.
3. APOCP Koordinasyon Direktörü Dr. Malcolm A Moore'un Türkiye de yaptığı bilimsel ziyaretleri (17-22, 31 Mayıs 2004) organize edildi.
Dr. M A Moore 17-18 Mayıs tarihlerinde İzmir'de EBİLTEM'de ve EÜTF Muhittin Erel Amfisinde "APOCP Kanserden Korunma Programı" konulu konferanslar vermiştir. Moderatörlüğünü Büro Sorumlu Koordinatörü Prof.Dr.Gülsün Özentürk Aydemir'in yaptığı "Kanserden KorunmadaYeni Yaklaşımlar" konulu panelde, Yrd.Doç.Dr.Esin Çeber " Kanserden Birincil & İkincil Korunma " Yrd.Doç.Dr. Eren Akçiçek " Kanserden Korunmada Beslenmenin Yeri ", Doç.Dr.Ulus Ali Şanlı " Kanserin Önlenmesinde Tıbbi İlaçlar ", Doç.Dr.Gürbüz Aktaş " Kanserden Korunmada Fizik Egzersiz ve Dans " konularında bilgi verdiler. 
Konferans ve panel sonunda " İlkelerinin Türkiye kadar dünya ülkeleri için de geçerli olacağına inandığım Mustafa Kemal'i öğrenmeliyim " diyerek Atatürk'ün bibliyografisi ve ilkelerini anlatan kitaplarından edinmek istediğini belirten Dr.Moore'a İngilizce-Türkçe yazımlı "Mustafa Kemal Atatürk" kitabı Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fikret İkiz tarafından Ege Üniversitesi adına takdim edilmiştir. 
Dr. Moore 20 Mayıs'da Ankara'da Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanlığı işbirliğinde, 21 Mayıs'da Adana'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Bioistatistik AD işbirliğinde ve 31 Mayıs'da İstanbul'da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD işbirliğinde konferanslar verilmiştir. 
Büronun geleceğe yönelik etkinlikleri kapsamında " Tütün Kontrolü ", " Beslenme " , " Halk Eğitimi " , " Fizik Egzersiz-Dans ", " Erken Tanı /Tarama " , " Çevresel ve Mesleki Karsinojenler " konularında " Bilimsel Komiteler" in oluşturulması ve komiteler aracılığıyla ulusal / uluslararası iş birliğine dayalı çalışmaların başlatılması yer almaktadır.
Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma Uygulama Merkezi (EBİLTEM)
Asya Pasifik Kanserden Korunma Organizasyonu (APOCP)
Lokal Bilimsel Bürosu (2003)
Sorumlu Koordinatör Gülsün Özentürk Aydemir
Genel Sekreter Filiz Öğce
Genel Sekreter Yrd. Özlem Demirel Bozkurt 
Yürütme Kurulu 
Gülsün Özentürk Aydemir EÜİASYO Halk Sağlığı Hemşireliği
Çağ Çal EÜTF Üroloji
Erdem Göker EÜTF Medikal Onkoloji
Esin Çeber EÜİASYO Halk Sağlığı Hemşireliği
Feride Saçaklıoğlu EÜTF Halk Sağlığı
Ferzan Lermioğlu EÜEF Farmasötik Toksikoloji
Semih Ötleş EÜGMF Gıda Bilimleri
Danışma Kurulu 
Başar Gürbüz İzmir İl Sağlık Müdürlüğü - (KİDEM)
Asuman Güzelant İl Sağlık Müdürlüğü, Konak Sağlık Grp.Bşk.
Aydın Özsaran EÜTF Kadın Sağlığı ve Hastalıkları
Aylin Nazlı EÜEF Sosyoloji
Eren Akçiçek EÜTF Gastro Enteroloji
Gül Ergör DEÜTF Halk Sağlığı
Gürbüz Aktaş EÜ Klasik Türk Müziği Konservatuarı Halk Dansları
Hülya Atıl EÜZF İstatistik
Nafiz Delen EÜZF Fitopatoloji
Rıza Alpöz EÜDHF Pedodonti
Rüksan Çehreli DEÜ Onkoloji Enstitüsü, Koruyucu Onkoloji
Savaş Kansoy EÜTF Çocuk Onkoloji
Serdar Özkök EÜ Kanserle Savaş Uygulama Araştırma Merkezi
Zümrüt Başbakkal EÜHYO Çocuk Sağlığı hastalıkları Hemşireliği

Ege Üniversitesi
Merve_e Açılır Kutu Gör
Forum Yenisi
Forum Yenisi

K.Tarihi: 06/Temmuz/2013
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 0
Tesekkür: 0
Rep: 0
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Temmuz/2013 Saat 13:42
beslenme ve diyetetik bölümünde hazırlık zorunlu mu?
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:41883
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38545
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351377
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345364
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:33884
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323290
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32586
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23687
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22695
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211184
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:208989
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19455
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133370
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0715456
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Üniversitelilere part-time iş imkanları !İş İlanlarıninest12306/Temmuz/2017-02:063235
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 1,766 Saniyede Yüklendi.