Anasayfa Anasayfa >Ege Üniversitesi >Ege Üniversitesi Yüksek okullar >Bergama Meslek Yüksekokulu
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Genel Bilgiler

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

Genel Bilgiler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
sir_baracuda Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
izmir

K.Tarihi: 25/Şubat/2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 911
Tesekkür: 131
Rep: 392
Mesajın Direkt Linki Konu: Genel Bilgiler
    Gönderim Zamanı: 20/Temmuz/2011 Saat 03:58

GENEL BİLGİLER

Bergama Meslek Yüksekokulu 1994 yılında Ege Üniversitesi Senatosunun 25.02.1994  tarihli kararı ile kurulmuştur.

Kurucu Müdür olarak Prof. Dr. Hüseyin VURAL atanmış ve 1995 yılına kadar Müdürlük görevine devam etmiştir.

Kuruluşta ilk olarak Seracılık, Moda-Konfeksiyon, Restorasyon-Konservasyon ve Orman Ürünleri Programları açılmıştır.

Meslek Yüksekokulu’nun ilk binası Bergama girişinde bulunan bir özel hastane olmuş, 1995 yılında ise şehrin içinde bulunan Zafer İlköğretim Okulu binasına taşınmıştır.

1995-2001 yılları arasında Prof. Dr. Atila GÜNAY Müdürlük yapmış olup, 1998-1999 eğitim öğretim döneminde Hazır Giyim ve Mantarcılık Programları açılmıştır.

2001 yılında Prof. Dr. Erhan KIRTAY Meslek Yüksekokulu’na Müdür olarak atanmış,

2002 yılında gerçekleşen MEB-YÖK işbirliği çerçevesinde sınavsız geçiş protokolü ile Elektrik, Endüstriyel Elektronik, Kimya, Makine ve Muhasebe Programları’nın ikinci öğretimleri açılmıştır. Bu programlar 2007 yılına kadar Aliağa Çok Programlı Lisesi’nde eğitim görmüştür.

16.12.2003 tarihinde resmi açılışı yapılan yeni binaya (A Blok) taşınılmıştır.

2005 yılında Bergamalı hayırsever işadamı Yusuf PERİN' in desteği ile okul arazisi içine mevcut binanın bir benzerini yaptırılarak Ege Üniversitesine bağışlanmıştır.

Bu binanın  13.12.2005 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır.

Bu destekle yaptırılan B Blok'un açılması ile Meslek Yüksekokuluna katkılarından dolayı Bergama Meslek Yüksekokulu’nun bulunduğu yerleşkeye Ege Üniversitei Bergama Meslek Yüksekokulu Yusuf Perin Yerleşkesi adı verilmiştir.

2005-2006 eğitim - öğretim yılında Turizm ve Otel İşletmeciliği, İklimlendirme–Soğutma, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Endüstriyel Otomasyon Programları açılmıştır.

Okulumuzun fiziksel koşullarını ve altyapı olanaklarını iyileştirme çabalarımız devam etmiş ve Aliağa Belediyesi tarafından 2004 yılında Meslek Yüksekokulumuza  devredilen Terminal binası bölge sanayicilerinden sağlanan kaynaklarla restore edilerek 12.12.2007 tarihinde Meslek Yüksekokulunun Aliağa Yerleşkesi olarak hizmete girmesi sağlanmıştır.

Aliağa Yerleşkesi’nde ikinci öğretim programları mevcut olan Kimya, Elektrik ve Makine Programlarının örgün ve ikinci öğretimleri de 2007-2008 öğretim yılında  eğitime başlamıştır.

ALTYAPI

2008-2009 Öğretim yılı itibariyle Meslek Yüksekokulumuzun sahip olduğu altyapı olanakları:

Bergama Yusuf Perin Yerleşkesi’nde; Toplam 5000  metrekarelik kapalı alana sahip iki bina ve bu binalarda

• 20 derslik
  • 280 ve 70 kişilik ses sistemli, projeksiyonlu iki konferans salonu
  • 30 ve 40 bilgisayarlı , projeksiyonlu iki bilgisayar laboratuarı
  • Teknik çizim laboratuarı
  • Tekstil-Konfeksiyon atölyesi
  • Restorasyon–Konservasyon laboratuarı
  • İklimlendirme laboratuarı
  • Mantarcılık laboratuarı
  • Seracılık laboratuarı
  • Fotograf laboratuarı
  • Endüstriyel Elektronik laboratuarı
  • Endüstriyel Otomasyon laboratuarı
  • İklimlendirme- Soğutma laboratuarı
  • Çeşitli konularda 1000 in üzerinde kitap bulunan Kütüphane

Bina dışındaki 145 ha arazide ise;

• Tam donanımlı 1250 metrekarelik  bir Mantarhane üretim tesisi
  • Teknolojik özelliklere sahip ve tam donanımlı 1000 metrekarelik 4 adet sebze, süs bitkileri, kesme çiçek seraları
  • Tarla sebze üretim ve deneme alanları
  • 2000 adet ağaçtan oluşan damla sulama sitemi ile sulanan zeytinlik
  • 200 metrekare’lik Restorasyon-  Konservasyon çalışma platformu
  • İki katlı ve 400 metrekare taban alana sahip bir kantin
  • Güvenlik noktası bulunmaktadır.

Meslek Yüksekokulumuzun Aliağa Yerleşkesi toplam   3500 metrekare alana sahip 4 bloktan oluşmaktadır. Bu yerleşkede;

• Kimya laboratuarı
  • Elektrik laboratuarı
  • Makine laboratuarı
  • 40 adet bilgisayarlı ve projeksiyonlu Bilgisayar laboratuarı
  • Teknik Çizim laboratuarı
  • Kütüphane
  • Ses sistemi ve projeksiyonu bulunan 90 kişilik bir konferans salonu
  • Toplantı salonu
  • 36000 metrekare’lik okul arazisinde ise   500 metrekare’lik bir kantin ve
  • iki adet güvenlik noktası bulunmaktadır.

PROGRAMLAR

Meslek Yüksekokulu farklı meslek alanındaki toplam 17 program ile eğitim - öğretim hizmeti vermektedir. Mevcut 17 programdan 12 tanesi (Restorasyon –Konservasyon, Seracılık, Mantarcılık, Tekstil, Tekstil İ.Ö., Muhasabe İ.Ö., Endüstriyel Elektronik İ.Ö., İklimlendirme-Soğutma, Turizm ve Otel işletmeciliği, Endüstriyel Otomasyon, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama) Bergama Yusuf Perin Yerleşkesi’nde, 6 tanesi ise (Elektrik, Elektrik İ.Ö., Kimya, Kimya İ.Ö.,Makine, Makine İ.Ö.) Aliağa Yerleşkesi’nde bulunmaktadır.

ÖĞRENCİ SAYISI

Bergama Meslek Yüksekokulunda 1994 yılında 20 öğreinci ile başlayan eğitimde 2008 yılında öğrenci sayısı 2048 dir. 2008-2009 yılı kontenjanı ise 890 dır. Öğrenci sayısı açısından  Ege Üniversitesi’nin tüm Fakülte ve Meslek Yüksekokulları arasında öğrenci sayısı bakımından 3. sırada, sadece Meslek Yüksekokulları arasında 2. sırada, periferde bulunan Meslek Yüksekokulları arasında ise 1. durumdadır.

AKADEMİK KADRO

Meslek Yüksekokulumuzda akademik kadrosu:

• 1 Profesör,
  • 6 Yardımcı Doçent,
  • 2 Doktor ve
  • 12 Öğretim Görevlisi,

İdari Kadrosu:

• 8 Memur, 
  • 3 Teknisyen,
  • 1 Hizmetli, temizlik işleri ile sera, laboratuarlar ve bürolarda çalışan 13 Şirket Elemanı,
  • 10 Güvenlik Görevlisi bulunmaktadır.

PROJE VE YAYINLAR

Öğretim elemanlarımızın eğitim ve öğretim çalışmlarının yanı sıra araştırma ve yayın faaliyetlerine de büyük önem vermekte ve yaptıkları yayınlarla alanlarında seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar. 2004-2008 yılları arasındaki akademik çalışmaları aşağıda özetlenmiştir.

Bitmiş BAP  projeleri:

7

Devam eden BAP projeleri:

9

Diğer kurum ve kuruluşlarla ortak yürütülen projeler:

9

Avrupa Birliği Projeleri (LDV):

1

SCI ve SOC dergilerinde yayınlanan makaleler:

1

SCI ve SOC dergilerinde hakemde bekleyen yayınlar:

2

SCI ve SOC dışındaki dergilerde yayınlanan makaleler:

17

Ulusal düzeydeki toplantılarda yapılan sunumlar:

27

Uluslar arası düzeydeki toplantılarda yapılan sunumlar:

14

Kitaplar:

6

Patentler:

1

Ödüller:

2

Meslek Yüksekokulumuz Bergama’da 20-22 Eylül 2000 yılında yapılan Türkiye IV. Yemeklik Mantar Kongresi, 14-16 Mayıs 2007’de yapılan IV. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sempozyumuna ev sahipliği yapmıştır.

MİSYONUMUZ:

Yörenin ve ülkenin ekonomik ve sosyal yapısının gelişimine katkıda bulunmak amacı ile  eğitimi üretim içinde gerçekleştirerek mesleki bilgi ve beceriye sahip, gelişen teknolojileri kullanabilen değişimlere uyum gösterebilen, araştırmacı  ve üretken teknikerler yetiştirmek.

VİZYONUMUZ:

Eğitim, araştırma ve hizmet ihtiyaçlarını karşılayan, eşdeğer eğitim ve araştırma kurumları ile işbirliği içinde olan Türkiye çapında mesleki eğitimi ve hizmeti veren lider bir eğitim kurumu olmak.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:51495
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411536
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38829
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351796
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345870
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331185
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323535
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32947
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23733
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22988
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211244
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209207
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19678
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133562
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0716745
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 1,844 Saniyede Yüklendi.