Anasayfa Anasayfa >Ege Üniversitesi >Ege Üniversitesi Bölümler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Kayıt İşlemleri! ((Önemli Duyuru!))

Reklam Oluşturun

Kayıt İşlemleri! ((Önemli Duyuru!))

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
yasakbölge Açılır Kutu Gör
Mod Asistanı
Mod Asistanı
Simge
Ege Üniversitesi

K.Tarihi: 01/Eylül/2009
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 2333
Tesekkür: 137
Rep: 321
Mesajın Direkt Linki Konu: Kayıt İşlemleri! ((Önemli Duyuru!))
    Gönderim Zamanı: 19/Ağustos/2011 Saat 18:33
2011/2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan adaylar, kesin kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak ilan edilen kesin kayıt tarihlerinde Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Binası’na bizzat gelerek kayıtlarını yaptıracaklardır.
Üniversitemize T.C. ve K.K.T.C. uyruklu öğrenciler için her yıl yapılan ÖSYS sınavı ile öğrenci alınır. Yalnızca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,  Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı ile Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nun Turizm Animasyonu Bölümü ve Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’ne özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Bu programların başvuru koşulları ve yetenek sınavı tarihleri, kayıt tarihleri ve yeri anılan okulların web sayfalarında, Türkiye genelinde yayım yapmakta olan ulusal bir gazete ile, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın http://oidb.ege.edu.tr/ internet adresinde ilan edilir.
KESİN KAYIT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1. İnternet tarayıcısı kullanılarak http://ebys.ege.edu.tr/ogrenci/ogr0209/default.aspx adresine girilecektir.
2. T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi girilecektir.
3. T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi doğru bir şekilde girildiğinde, ekrana sözleşme metni gelecektir.
4. Sözleşme metni okunarak, “Kabul Ediyorum” düğmesine basıldığında, adayın resminin bulunduğu giriş sayfası gelecek ve internetten ön kayıtlanma işlemleri başlamış olacaktır.
5. Tüm adımlar her sayfada belirtilen kurallar ve uyarılar doğrultusunda eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Son adıma gelindiğinde, adaya sistem tarafından verilen kayıt yeritarihi/saati not edilmeli ve aday bu tarih/saatte kendisinden istenen belgelerle birlikte kayıt yerinde bulunmalıdır.

ÜNİVERSİTEMİZE KESİN KAYIT YAPTIRMAK ÜZERE GELECEK OLAN ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

*    Kesin kayıt zamanı, adayın bizzat kendisi gelerek kayıt yaptırabilir, ancak noterden vekaletname getirildiği takdirde bir başkası adayın yerine de kayıt yaptırabilir.

*    Yukarıda belirtildiği şekilde kayıt işlemlerinden önce internet sayfamız üzerinden yapılması gereken bilgi giriş işlemleri yapılmamış veya bilgilerin eksik bırakılmış olması durumunda, adaydan bu işlemleri tamamlanması istenecektir. Dolayısıyla kesin kayıt günü bu işlemleri yapabilmek için zaman kaybedilecek ve işlemlerin tamamlanması zaman alacaktır.  Bu nedenle mutlaka yukarıda anlatılan özlük bilgi giriş işlemlerinin kesin kayıt gününden önce tamamlanmasına dikkat edilmelidir.

*    Askerlik ile ilgili durumunuz www.turkiye.gov.tr sitesinden sorgulanarak ihtiyaç duyulduğu takdirde kayıt esnasında sizden askerlik belgesi talep edilebilecektir.Bunun için önceden yukarıda belirtilen siteye girerek veya Askerlik Şubenize başvurarak askerlik durumunuzun kayıt işlemleri için bir engel taşıyıp taşımadığı bilgisini öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır.

*    Eksik kayıt belgesiyle yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır.

*    Belirtilen kesin kayıt tarihlerinde kayıt yaptırmayanlar, ilan edilecek mazeret kayıt tarihinde Merkez Kütüphane Binamıza gelerek kayıt belgelerinin eksiksiz olması durumunda kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Bunların dışında kayıt yapılmayacak ve kayıtlanmayan adayların yerleri boş kontenjan olarak ÖSYM’ye bildirilecektir.

*     Belgelerin asılları ile kayıt yapılacaktır.

*    Diploma ve mezuniyet belgelerinin asılları ile işlem yapılacağından dolayı, fotokopileri ve noter onaylı tasdikleri ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

*    Ege Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programında uygulamaya yönelik bazı dersler ve stajlar özel ve resmi havacılık kuruluşlarının tesislerinde yapıldığından bu programı kazanan öğrencilere güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Güvenlik soruşturması olumsuz olan veya bu kuruluşların düzen ve disiplinine uymayan öğrenciler bu programa devam edemeyeceklerdir.( 2011-ÖSYS Kılavuzu 41.Madde gereği)

ÖZÜRLÜ ADAYLARIN TERCİHLERİNİ YAPARKEN GÖZ ÖNÜNDE TUTACAĞI HUSUSLAR
Görme özürlü adayların, özürleri yüzünden başarılı olamayacakları yükseköğretim programlarını tercih etmemeleri gerekir.Bu adayların, başarılı olabilmeleri için, büyük ölçüde dile dayanan veya işitme gerektiren sosyal, iktisadi ve beşeri bilimler alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih etmeleri beklenir.
Bedensel özürlü adayların, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belirlerken özürlerini dikkate almaları yararlarına olacaktır. Örneğin, ellerini kullanamayan adayların, ellerin kullanılmasını gerektiren yükseköğretim programlarını tercih etmeleri öğrenimleri sırasında aşılması imkansız güçlüklerle karşılaşmalarına neden olabilir.
Özürlü adayların Üniversitemiz programları ile ilgili tercihlerini belirlerken, Üniversitemiz Engelsiz Ege birimi (http://www.engelsizege.ege.edu.tr) ile irtibata geçerek bilgi almak mümkün olacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlara uyulması durumunda kayıtlanma işlemi sorunsuz bir şekilde       yapılabilecektir. 
KESİN KAYIT İÇİN GETİRİLMESİ ZORUNLU BELGELER 
* Adayın mezun olduğu liseden aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)   

* Nüfus Cüzdanının Örneği (Aslı görülmek suretiyle fotokopisi alınacaktır.)

* 3 adet 4,5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)

* DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile yerleşenler için Önlisans Diplomasının aslı ya da yeni tarihli Geçici Mezuniyet Belgesinin aslı(başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)   

* Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti banka dekontu :  Kayıt işlemlerinin  yapılabilmesi  için,öğrencilerin yatırmaları zorunlu olan öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti bedellerini,Garanti Bankasının herhangi bir şubesine kayıt işleminden önce yatırmaları gerekmektedir.   Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti banka dekontu kayıt için zorunlu bir evrak değildir. Kayıt öncesinde yatırmış olacağınız öğrenim katkı bedeli, üniversitemiz öğrenci bilgi sistemine otomatik olarak aktarılacaktır. Bu işlem kayıt için yeterlidir, ancak  herhangi bir olumsuzluk durumunda kayıt işlemlerinin yapılabilmesi için, öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti banka dekontunun bir örneğinin kayıt esnasında yanınızda bulunması uygun olacaktır.

* Aşağıda belirtilen bölümler için Sağlık Raporu:
          -Diş hekimliği Fakültesine kayıtlanacak adayların, 2011-ÖSYM Kılavuzu Bk.87. maddesi gereği ,  tam teşekküllü resmi bir hastaneden (Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi hastaneleri) eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu almaları gerekmektedir.
          -Ege Meslek Yüksekokulu’nun Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’na kayıtlanacak adayların, Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden alacakları;astım,bronşit,epilepsi,nefes darlığı,renk körlüğü,kekemelik,sağırlık vb.gibi biyolojik bozukluğu olmamak;histeri,marazi çarpıntı vb.psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak koşullarına uygun Sağlık Kurulu Raporu almaları gerekmektedir.Ayrıca herhangi bir okuldan disiplin cezası ile uzaklaştırılmış olmamak; boy uzunluğunun santimetre olarak son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olduğunu aldığı Sağlık Kurulu Raporunda belgelendirmeleri gerekmektedir.(2011 ÖSYM Kılavuzu Bk. 116 maddesi gereği)
         -  Ege Meslek Yüksekokulu’nun Su Altı Teknolojisi Programı’na kayıtlanacak adayların, Devlet Hastanesiveya Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden alacakları;vücut yapısı düzgün olmak; astım,bronşit,epilepsi,nefes darlığı,ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik bozukluğu olmamak;bayılma,histeri,marazi çarpıntı,aşırı psikolojik duyarlık,davranış bozuklukları,kapalı alan korkusu,karanlık korkusu vb. psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak ile dalışa engel yaratacak fizyolojik bir bozukluğunun olmadığı koşullarına uygun Sağlık Kurulu Raporu almaları gerekmektedir.(2011 ÖSYM Kılavuzu Bk. 757 maddesi gereği)

- Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programına kayıtlanacak adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeyen rapor almaları; program gereği 2.sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları;erkek öğrencilerde 1,65 m’den; kız öğrencilerde 1,60 m’den  kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşıyla birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.( 2011 ÖSYM Kılavuzu Bk. 233 maddesi gereği)
          -Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna kayıtlanacak adayların, Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden alacakları tam teşekküllü heyet raporu almaları gerekmektedir.

2011/2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KESİN KAYIT TAKVİMİ
05.EylEDEBİYAT FAKÜLTESİ
PAZARTESİSU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ(ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)
 İLETİŞİM FAKÜLTESİ(ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)
 ÇEŞME TURİZM VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU

06.EylDİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ
SALIFEN FAKÜLTESİ (ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)
 EĞİTİM FAKÜLTESİ
 ÖDEMİŞ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
 ÖDEMİŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
 BAYINDIR MESLEK YÜKSEKOKULU

07.EylTIP FAKÜLTESİ 
ÇARŞAMBAECZACILIK FAKÜLTESİ
 MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
 İZMİR ATATÜRK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
 ATATÜRK SAĞLIK HİZ.MES.YÜK.O.
 TİRE KUTSAN MESLEK YÜKSEKOKULU(ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)

08.EylZİRAAT FAKÜLTESİ
PERŞEMBEİKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FK.(ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)
 HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:41883
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38545
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351377
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345364
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:33884
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323290
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32586
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23687
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22695
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211184
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:208989
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19455
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133370
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0715456
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Üniversitelilere part-time iş imkanları !İş İlanlarıninest12306/Temmuz/2017-02:063235
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 1,688 Saniyede Yüklendi.