Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Sinema >Diziler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: LOST

Reklam Oluşturun
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...

LOST

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234 18>
Yazar
blackandwhite Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 22/Eylül/2006
Bölüm: İşletme(İngilizce)
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1840
Tesekkür: 765
Rep: 1787
Mesajın Direkt Linki Konu: LOST
    Gönderim Zamanı: 30/Ağustos/2007 Saat 00:52
şubatta
...LiViNg iS eaSy wiTh eYeS cLoSed...
tesekkür edenler: jeje
olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

K.Tarihi: 24/Mart/2006
Gönderilenler: 1003
Tesekkür: 358
Rep: 787
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Eylül/2007 Saat 22:07

Lost 3. Sezon sona erdi; cevaplanması gereken soruları da arkasında bırakarak…

Evet…Hepimiz izledik. (İzlemediyseniz, bu yazıyı okumamalısınız) . Lost, heyecan verici bir sezon ile sona erdi. “Posta kutusundaki çıngıraklı yılan” açığa çıktı. Dizi, heyecanı yüksek bir şekilde dönüş yaptı ve yapımcılar, “adada olmaya” alışılmışın dışında bir anlam getirdiler, “ada dışında” olmak…

Heyecan verici. Süperdi…. Bu bölümün, dizinin tamamını düşünecek olursak “en iyisi” olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kate ve Jack, adadan ayrılmışlar fakat, bunun bir “hata” olduğunu öğrendik!!! “Olamaz”, dedik. Jack, ümitsizce geri dönmek istiyor. Bir daha, “Olamaz” diyoruz. Kate, Los Angeles’ın batısında, kodu 310 olan bölgede yaşıyor ve bir “Volvo” kullanıyor.. Burada iyice hayret ediyoruz. Sonuçta, gelecekte neler olduğunu öğrenmek için Şubat’a kadar beklemek zorundayız. Ne kadar zalimce!!

Sorularıma cevap almak için bir deneme yapmak istiyorum (Jack’i eczanede gördüğümde allak bullak oldum), benim düşünceme göre en zekice planlanan sahnelerden biriydi (Trump’a söylemeyin)…Fanatikler bir çok soru için “doğru”, “yanlış”, “kahretsin hayır” ya da “bunu söyleyemem” şeklindeki cevaplarınızı almamızı istiyor. “Charlie’nin neden öldüğü” konusundaki önemli ip uçları gibi…

Ama önce, bu görüşmenin nedenini açıklayalım, önümüzdeki aylarda çok nadir bir şey karşımıza çıkacak, Lost patronları, onların adlandırmasına göre tam anlamıyla bir “sessizliğe” bürünecek…

Damon, ilk olarak, bilmeni isterim ki geçen hafta, kendimden ve bir web sitesinde yayınlanan “flashforward” hakkındaki “spoiler”dan dolayı da bazı insanlardan nefret ettim. Senaryoyu korumak için, ne kadar çaba sarf ettiğinizi biliyorum.

“Talihsizlikti”. İnsanların daima kitabın son sayfasını çevirmek istediklerini düşünüyorum, ama bu tamamı için geçerli değil, bazı insanlar bunları okuduğu için mutsuz oldu. Bunları yaşamak zorundasınız ve açıkçası bu benim için hayal kırıklığı idi, insanlar, onlara izin verildiği kadarıyla yetinip, dizinin bütünlüğüne saygı göstermediler ve her şeyi göz önüne serdiler. İzleyicilerin ilgisini çekmek ile her şeyi onlara vermek arasında ince bir çizgi var. Bu çizginin, bu sene sezon finalinde geçildiğini hissettim ve bu gerçekten hayal kırıklığıydı. Ben buraya geldiysem ve bütün bunları konuşabiliyorsak, sorumluluğunuzu yerine getireceğinizi çizginin geçilmeyeceğini biliyorum ve bunun için geldim.

Spoiler’ların dışarı sızmasını nasıl önlüyorsunuz/önleyeceksiniz?

Carlton ve ben, 4. sezon hakkında bazı kararlar aldık, bunlardan bahsedeceğim.Biliyorum, bu bir çok insanı hayal kırıklığına uğratacak ama sezon sonunda ortaya çıkan spoiler’lar için, önceden koşullarda biraz farklılık yapmış olsaydık, bu konuda daha fazla konuşma yapıyor olabilirdik. Biz, şimdi biraz “sertiz”. (Gülüşmeler). Hayır, aslında bu suskunluğun sebebi, dizide önümüzdeki yıl neler olacağını seyircilere söylemek istememizden kaynaklanıyor. . Sanırım, izleyiciler “Pilot” bölümü gördüklerinde ne kadar kaliteli bir yaratıcılık olduğunu düşünmüşlerdi, kafalarında böyle bir imaj oluştu.

Bu, kazazedeler hakkında soracaklarıma cevap vermeyeceğiniz anlamına mı geliyor?

Sorabilirsiniz fakat, hiçbir şey için garanti veremem.

Yeterince açık… Zararsız, küçük bir oyun olan, “Yanlış, Doğru ya da Kahretsin Hayır, Size Söyleyemem” oyununu oynamaya ne dersiniz?

Hadi başlayalım…

Lost “Şubat” ayında başlayacak.

Doğru.

Lost, Çarşamba akşamları yayınlanacak.

Cevap vereceğim kategoride değil.

Finaldeki beklenmedik değişiklik, “flashforward”, uzun süredir, başından beri planladığınız bir şeydi.

Evet, kesinlikle.

Bundan sonra dizide, “flashforward” olacak ve bu noktalarda da “flashback”ler yer alacak.

Kahretsin hayır, Bunu söyleyemem.

Önümüzdeki sezonu çekmek için Hawai’de olacaksınız.

Evet, çoğunlukla..

Kate, hamile.

Hayır, bunu size söyleyemem.

Jacob’un rolü, değiştirildi.

Yanlış.

Yanlış? Tamam, ilginç. İnsanlar, onun neye benzediği konusunda farklı yorumlar yaptılar.

Bir adam gördünüz… Ama, hala benim taklidim olduğu söyleniyor.

Canavar (the monster), ölüleri tekrar canlandırabiliyor.

Kahretsin hayır, bunu söyleyemem.

“Diğerleri”, büyük bir tehlike altında.

Doğru.

Ada’nın gizemleri, bilim ile tam olarak açıklanabilir.

Bilim ile tam olarak?

Tam olarak.

Kahretsin hayır, bunu size söyleyemem.

Aşk üçgeni, en sonunda açıklık kazanacak.

Doğru.

“Michael” hala, okyanusta bir yerlerde.

Tom, “gay” olan kişiydi .

Bunu yorumlayanlara bırakıyorum.

Benjamin, iyi bir baba.

Doğru. [Gülüşmeler] Bu arada, bu sadece benim düşüncem.

Alex, Ben’in “biyolojik kızı”.

Yanlış.

4. sezon, “Harabeler”e (The Ruins) odaklı olacak.

Yanlış.

Charlie’iyi “alışılmamış bir şekilde” öldürdünüz.

Doğru.

Bunun hakkında konuşabilir miyiz? Neden böyle yaptığınızı bilmek istiyoruz.

Pekala; Dominic, Carlton ve ben, bütün yazarlar, geçen sene Charlie, Meryem Ana heykellerini suya fırlattığında eroin bağımlılığının sona erdiğini biliyorduk…Bu konuyu bir daha gözden geçirmedik ve yani onun “ayık ya da ya da eroin bağımlısı” olmasını… Charlie’nin, gerçekte savaş vereceği yeni konuları bulmak için çalışmalar yaptık. Karakteri, nasıl değiştirecektik, nasıl geliştirecektik?

Aynı zamanda, ikinci sezonun sonunda Desmond’un “güvenlik anahtarını” çevirmesinden sonra ortaya nasıl etkiler çıkacağı da çalışmalarımız arasındaydı. Desmond’un ölmesini istemiyorduk. “”Güvenlik anahtarı” vardı ve bundan yararlanmamız, aynı zamanda da Desmond’un güvenlik anahtarını çevirmesinin bir sonuca bağlanması gerekiyordu. Desmond’un bu hareketinin sonucunun, havada kalmasını istemedik. Bir şekilde “zamanda yolculuk” ile bağlantı kurduk.

Fakat, “geleneksel zamanda yolculuk” yerine, bazı paradokslar yarattık ve elimizdeki tüm malzemelerle “Flashes Before Your Eyes” bölümünü çektik. Bu serüven sona erdiğinde, Desmond’un geleceği görebilme yeteneği olacaktı ve Desmond’un öngörülerinde bir şekilde Charlie ve Charlie’nin ölümü olacaktı, tabi ki bunu yapmak için en az 50 tane farklı, bu olaya karşıt olabilecek konuyu gözden geçirdik. Charlie’nin öleceği ya da ölmeyeceği ortaya çıkacak ve Charlie de, bununla mücadele edecekti.

Neden Charlie?

Bunun Desmond için gerçekten ilginç bir hikaye olacağını düşündük ama, bu hikaye bizi aynı zamanda, Charlie’nin bundan nasıl etkileneceği konusunda da heyecanlandırmıştı. Charlie, büyük bir kahraman olabilirdi… Charlie, izleyiciler tarafından sevilen bir karakter ve dizi boyunca gerçek kahramanlık konusunda görüntülerde de yer aldı. “Örneğin, Ethan’ı öldürdüğü zaman…” Üçüncü sezonun sonunda , bir karakter kazazedelerin hayatı için kendini feda edecek olursa, hepsi kurtulabilirdi ve bu karakter Charlie olmalıydı. Önceleri, Charlie’nin öleceği ya da ölmeyeceğine tam olarak karar veremedik.

Tam olarak ne zaman Charlie’nin ölmesine karar verdiniz?

Üzerinde yıl boyunca uzun süre çalıştıktan sonra, hikayeyi hayata geçirmeye başladık ve gerçekten de bu konuda çok çalışıldı. Aslında demek istediğim şu, “Charlie” karakterini yazarken, onu çok sevdik. Ian (Cusick) ile birlikte Dominic’in dizide oynadığı bir çok sahne yazıldı ve Dominic’i de çok sevdik tabiki. Hatta Hurley’nin daha eğlenceli olan hikayesini yazarken, Charlie’nin etkileyici ölümü bize bazı yeni fikirler verdi.

Charlie’nin öleceği ile ilgili ip uçları verecek miydik, bu bize ne kazandıracaktı? “The Brig” bölümünü yazarken, tüm yazarlarla bir arada oturmuş, konuşuyorduk ve Charlie yaşayacaksa bunun için bir yöntem bulmamız gerekiyordu, bu konuşmada bir bakış açısı yakaladık. “Bu, kesinlikle basit olmamalıydı”, Charlie ölmek zorundaysa, bunun için büyük bir hikaye yazmalıydık. “Kendisi ölümünü kabul edecek olursa, ölmeliydi…” Aksi taktirde bu hikayeyi yazmamızın bir anlamı olmazdı. Onun, asılarak ölmesi ve aramızdan ayrılmasına izin veremezdik. O, ölmek zorundaydı.

Dominic’e bu haberi nasıl verdiniz?

Bilirsiniz, biz “Flashes Before Your Eyes” bölümünü yazmadan hemen önce onunla konuşmaya başladık ve aslında, neler olacağını biliyordu. “Charlie” karakterine ne olacağını, ona açıkça anlattık, ilk öğrenen kişi oydu. Son kararımızı verdiğimizde, onu aradık ve aramızda çok makul bir konuşma geçti. Çok anlayışlı bir şekilde, olayı kabullendi.

Kişisel düşüncenize göre, Charlie’nin ölmesine karar vermek zor muydu?

Aşırı derecede zordu… “Pilot” bölümüne dönüp bakacak olursanız, gerçekten Jack, Kate ve Charlie’nin hikayesi olduğunu görürsünüz. Kazayla adaya gelen üç kişi. Bence, Dominic, Jorge ile birlikte gerçekten dizinin merkeziydi.Charlie olmadan nasıl devam edecek diye düşündük… Fakat gerçeklere dönecek olursak, Lost’un 72 saatinden sonra izleyiciler için korunmasız olmanın sadece Shannon, Boone, Paulo, Nikki, Eko ya da Ana Lucia için değil, herkes için geçerli olduğunu göstermek istedik. Hepsi, bu yolculuğun sonuna kadar dayanamayacaktır. Sanırım, bu önemli bir bakış açısı…

Fanatiklerin bu konu için bir tepki göstereceğini düşünüyor musunuz?

Aslında evet… İzleyiciler, “Yaptığınızdan memnun kaldık” derse, “bunun anlamı, aslında bizim iyi bir iş yapmadığımız”dır…, “izleyicilerin duygularına hitap edememiş olmamızdır”. Charlie ve onun kendini kurban etmesi, gerçekten trajik ve çok üzücü. Ama Dom’un çalışması olağanüstüydü ve son iki bölümde reytingleri birden arttırdı. “Bir yapımcı, bir aktörün diziden ayrılmasını denerken, sadece cömert olmaz!!!”. Kanıt, bu çok bilinen, meşhur bir ata sözünde!!! Bütün yaz boyunca umarım insanlar bunu söylediğim için bana gülmezler. Çünkü, bu atasözü bir anlam ifade ediyor…

Bir çok kişinin aynı şekilde, “olanları öğrenmek için Şubat ayına kadar nasıl bekleyeceğiz” dediğini duymuşsunuzdur. Kış uykusuna yatmayı kim ister?

Lost 3. Sezon sona erdi; cevaplanması gereken soruları da arkasında bırakarak…

Evet…Hepimiz izledik. (İzlemediyseniz, bu yazıyı okumamalısınız) . Lost, heyecan verici bir sezon ile sona erdi. “Posta kutusundaki çıngıraklı yılan” açığa çıktı. Dizi, heyecanı yüksek bir şekilde dönüş yaptı ve yapımcılar, “adada olmaya” alışılmışın dışında bir anlam getirdiler, “ada dışında” olmak…

Heyecan verici. Süperdi…. Bu bölümün, dizinin tamamını düşünecek olursak “en iyisi” olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kate ve Jack, adadan ayrılmışlar fakat, bunun bir “hata” olduğunu öğrendik!!! “Olamaz”, dedik. Jack, ümitsizce geri dönmek istiyor. Bir daha, “Olamaz” diyoruz. Kate, Los Angeles’ın batısında, kodu 310 olan bölgede yaşıyor ve bir “Volvo” kullanıyor.. Burada iyice hayret ediyoruz. Sonuçta, gelecekte neler olduğunu öğrenmek için Şubat’a kadar beklemek zorundayız. Ne kadar zalimce!!

Sorularıma cevap almak için bir deneme yapmak istiyorum (Jack’i eczanede gördüğümde allak bullak oldum), benim düşünceme göre en zekice planlanan sahnelerden biriydi (Trump’a söylemeyin)…Fanatikler bir çok soru için “doğru”, “yanlış”, “kahretsin hayır” ya da “bunu söyleyemem” şeklindeki cevaplarınızı almamızı istiyor. “Charlie’nin neden öldüğü” konusundaki önemli ip uçları gibi…

Ama önce, bu görüşmenin nedenini açıklayalım, önümüzdeki aylarda çok nadir bir şey karşımıza çıkacak, Lost patronları, onların adlandırmasına göre tam anlamıyla bir “sessizliğe” bürünecek…

Damon, ilk olarak, bilmeni isterim ki geçen hafta, kendimden ve bir web sitesinde yayınlanan “flashforward” hakkındaki “spoiler”dan dolayı da bazı insanlardan nefret ettim. Senaryoyu korumak için, ne kadar çaba sarf ettiğinizi biliyorum.

“Talihsizlikti”. İnsanların daima kitabın son sayfasını çevirmek istediklerini düşünüyorum, ama bu tamamı için geçerli değil, bazı insanlar bunları okuduğu için mutsuz oldu. Bunları yaşamak zorundasınız ve açıkçası bu benim için hayal kırıklığı idi, insanlar, onlara izin verildiği kadarıyla yetinip, dizinin bütünlüğüne saygı göstermediler ve her şeyi göz önüne serdiler. İzleyicilerin ilgisini çekmek ile her şeyi onlara vermek arasında ince bir çizgi var. Bu çizginin, bu sene sezon finalinde geçildiğini hissettim ve bu gerçekten hayal kırıklığıydı. Ben buraya geldiysem ve bütün bunları konuşabiliyorsak, sorumluluğunuzu yerine getireceğinizi çizginin geçilmeyeceğini biliyorum ve bunun için geldim.

Spoiler’ların dışarı sızmasını nasıl önlüyorsunuz/önleyeceksiniz?

Carlton ve ben, 4. sezon hakkında bazı kararlar aldık, bunlardan bahsedeceğim.Biliyorum, bu bir çok insanı hayal kırıklığına uğratacak ama sezon sonunda ortaya çıkan spoiler’lar için, önceden koşullarda biraz farklılık yapmış olsaydık, bu konuda daha fazla konuşma yapıyor olabilirdik. Biz, şimdi biraz “sertiz”. (Gülüşmeler). Hayır, aslında bu suskunluğun sebebi, dizide önümüzdeki yıl neler olacağını seyircilere söylemek istememizden kaynaklanıyor. . Sanırım, izleyiciler “Pilot” bölümü gördüklerinde ne kadar kaliteli bir yaratıcılık olduğunu düşünmüşlerdi, kafalarında böyle bir imaj oluştu.

Bu, kazazedeler hakkında soracaklarıma cevap vermeyeceğiniz anlamına mı geliyor?

Sorabilirsiniz fakat, hiçbir şey için garanti veremem.

Yeterince açık… Zararsız, küçük bir oyun olan, “Yanlış, Doğru ya da Kahretsin Hayır, Size Söyleyemem” oyununu oynamaya ne dersiniz?

Hadi başlayalım…

Lost “Şubat” ayında başlayacak.

Doğru.

Lost, Çarşamba akşamları yayınlanacak.

Cevap vereceğim kategoride değil.

Finaldeki beklenmedik değişiklik, “flashforward”, uzun süredir, başından beri planladığınız bir şeydi.

Evet, kesinlikle.

Bundan sonra dizide, “flashforward” olacak ve bu noktalarda da “flashback”ler yer alacak.

Kahretsin hayır, Bunu söyleyemem.

Önümüzdeki sezonu çekmek için Hawai’de olacaksınız.

Evet, çoğunlukla..

Kate, hamile.

Hayır, bunu size söyleyemem.

Jacob’un rolü, değiştirildi.

Yanlış.

Yanlış? Tamam, ilginç. İnsanlar, onun neye benzediği konusunda farklı yorumlar yaptılar.

Bir adam gördünüz… Ama, hala benim taklidim olduğu söyleniyor.

Canavar (the monster), ölüleri tekrar canlandırabiliyor.

Kahretsin hayır, bunu söyleyemem.

“Diğerleri”, büyük bir tehlike altında.

Doğru.

Ada’nın gizemleri, bilim ile tam olarak açıklanabilir.

Bilim ile tam olarak?

Tam olarak.

Aşk üçgeni, en sonunda açıklık kazanacak.

Doğru.

“Michael” hala, okyanusta bir yerlerde.

Tom, “gay” olan kişiydi .

Bunu yorumlayanlara bırakıyorum.

Benjamin, iyi bir baba.

Doğru. [Gülüşmeler] Bu arada, bu sadece benim düşüncem.

Alex, Ben’in “biyolojik kızı”.

Yanlış.

4. sezon, “Harabeler”e (The Ruins) odaklı olacak.

Yanlış.

Charlie’iyi “alışılmamış bir şekilde” öldürdünüz.

Doğru.

Bunun hakkında konuşabilir miyiz? Neden böyle yaptığınızı bilmek istiyoruz.

Pekala; Dominic, Carlton ve ben, bütün yazarlar, geçen sene Charlie, Meryem Ana heykellerini suya fırlattığında eroin bağımlılığının sona erdiğini biliyorduk…Bu konuyu bir daha gözden geçirmedik ve yani onun “ayık ya da ya da eroin bağımlısı” olmasını… Charlie’nin, gerçekte savaş vereceği yeni konuları bulmak için çalışmalar yaptık. Karakteri, nasıl değiştirecektik, nasıl geliştirecektik?

Aynı zamanda, ikinci sezonun sonunda Desmond’un “güvenlik anahtarını” çevirmesinden sonra ortaya nasıl etkiler çıkacağı da çalışmalarımız arasındaydı. Desmond’un ölmesini istemiyorduk. “”Güvenlik anahtarı” vardı ve bundan yararlanmamız, aynı zamanda da Desmond’un güvenlik anahtarını çevirmesinin bir sonuca bağlanması gerekiyordu. Desmond’un bu hareketinin sonucunun, havada kalmasını istemedik. Bir şekilde “zamanda yolculuk” ile bağlantı kurduk.

Fakat, “geleneksel zamanda yolculuk” yerine, bazı paradokslar yarattık ve elimizdeki tüm malzemelerle “Flashes Before Your Eyes” bölümünü çektik. Bu serüven sona erdiğinde, Desmond’un geleceği görebilme yeteneği olacaktı ve Desmond’un öngörülerinde bir şekilde Charlie ve Charlie’nin ölümü olacaktı, tabi ki bunu yapmak için en az 50 tane farklı, bu olaya karşıt olabilecek konuyu gözden geçirdik. Charlie’nin öleceği ya da ölmeyeceği ortaya çıkacak ve Charlie de, bununla mücadele edecekti.

Neden Charlie?

Bunun Desmond için gerçekten ilginç bir hikaye olacağını düşündük ama, bu hikaye bizi aynı zamanda, Charlie’nin bundan nasıl etkileneceği konusunda da heyecanlandırmıştı. Charlie, büyük bir kahraman olabilirdi… Charlie, izleyiciler tarafından sevilen bir karakter ve dizi boyunca gerçek kahramanlık konusunda görüntülerde de yer aldı. “Örneğin, Ethan’ı öldürdüğü zaman…” Üçüncü sezonun sonunda , bir karakter kazazedelerin hayatı için kendini feda edecek olursa, hepsi kurtulabilirdi ve bu karakter Charlie olmalıydı. Önceleri, Charlie’nin öleceği ya da ölmeyeceğine tam olarak karar veremedik.

Tam olarak ne zaman Charlie’nin ölmesine karar verdiniz?

Üzerinde yıl boyunca uzun süre çalıştıktan sonra, hikayeyi hayata geçirmeye başladık ve gerçekten de bu konuda çok çalışıldı. Aslında demek istediğim şu, “Charlie” karakterini yazarken, onu çok sevdik. Ian (Cusick) ile birlikte Dominic’in dizide oynadığı bir çok sahne yazıldı ve Dominic’i de çok sevdik tabiki. Hatta Hurley’nin daha eğlenceli olan hikayesini yazarken, Charlie’nin etkileyici ölümü bize bazı yeni fikirler verdi.

Charlie’nin öleceği ile ilgili ip uçları verecek miydik, bu bize ne kazandıracaktı? “The Brig” bölümünü yazarken, tüm yazarlarla bir arada oturmuş, konuşuyorduk ve Charlie yaşayacaksa bunun için bir yöntem bulmamız gerekiyordu, bu konuşmada bir bakış açısı yakaladık. “Bu, kesinlikle basit olmamalıydı”, Charlie ölmek zorundaysa, bunun için büyük bir hikaye yazmalıydık. “Kendisi ölümünü kabul edecek olursa, ölmeliydi…” Aksi taktirde bu hikayeyi yazmamızın bir anlamı olmazdı. Onun, asılarak ölmesi ve aramızdan ayrılmasına izin veremezdik. O, ölmek zorundaydı.

Dominic’e bu haberi nasıl verdiniz?

Bilirsiniz, biz “Flashes Before Your Eyes” bölümünü yazmadan hemen önce onunla konuşmaya başladık ve aslında, neler olacağını biliyordu. “Charlie” karakterine ne olacağını, ona açıkça anlattık, ilk öğrenen kişi oydu. Son kararımızı verdiğimizde, onu aradık ve aramızda çok makul bir konuşma geçti. Çok anlayışlı bir şekilde, olayı kabullendi.

Kişisel düşüncenize göre, Charlie’nin ölmesine karar vermek zor muydu?

Aşırı derecede zordu… “Pilot” bölümüne dönüp bakacak olursanız, gerçekten Jack, Kate ve Charlie’nin hikayesi olduğunu görürsünüz. Kazayla adaya gelen üç kişi. Bence, Dominic, Jorge ile birlikte gerçekten dizinin merkeziydi.Charlie olmadan nasıl devam edecek diye düşündük… Fakat gerçeklere dönecek olursak, Lost’un 72 saatinden sonra izleyiciler için korunmasız olmanın sadece Shannon, Boone, Paulo, Nikki, Eko ya da Ana Lucia için değil, herkes için geçerli olduğunu göstermek istedik. Hepsi, bu yolculuğun sonuna kadar dayanamayacaktır. Sanırım, bu önemli bir bakış açısı…

Fanatiklerin bu konu için bir tepki göstereceğini düşünüyor musunuz?

Aslında evet… İzleyiciler, “Yaptığınızdan memnun kaldık” derse, “bunun anlamı, aslında bizim iyi bir iş yapmadığımız”dır…, “izleyicilerin duygularına hitap edememiş olmamızdır”. Charlie ve onun kendini kurban etmesi, gerçekten trajik ve çok üzücü. Ama Dom’un çalışması olağanüstüydü ve son iki bölümde reytingleri birden arttırdı. “Bir yapımcı, bir aktörün diziden ayrılmasını denerken, sadece cömert olmaz!!!”. Kanıt, bu çok bilinen, meşhur bir ata sözünde!!! Bütün yaz boyunca umarım insanlar bunu söylediğim için bana gülmezler. Çünkü, bu atasözü bir anlam ifade ediyor…

Bir çok kişinin aynı şekilde, “olanları öğrenmek için Şubat ayına kadar nasıl bekleyeceğiz” dediğini duymuşsunuzdur. Kış uykusuna yatmayı kim ister?

olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Eylül/2007 Saat 22:11

LOSTUN ŞİFRESİ ÇÖZÜLDÜ

Dünya üzerinde, yüz milyonları ekran başına kilitleyen “Lost” dizisinin sırrı çözüldü. Andrew Smith adlı bir Amerikalı, senaryodaki gizemi çözüp “Seventh Seal Theory” adıyla internet sitelerine gönderdi. İşte Lost’un sırrı;

FISILTILAR KİME AİT? …

Ada, doğal bir mineral (Black Rock). Alvar Hanso’nun dedesi Magnus Hanso’nun niyeti, köleleriyle birlikte bu efsanevi “Black Rock”ı patlatıp elde edeceği madeni satmaktı. Bir fırtınaya yakalanarak karaya vurdular. “Magnus” kurtuldu, köleler öldü. Adayı terk etmek için bir sal inşa etti. Kölelerin çığlıkları kulaklarındaydı. Aslında onları gerçekten duyuyordu. “Black rock” elektromanyetik aktiviteyi, sesi, düşünceyi, hafızayı kaydediyordu. Aynı zamanda ona geleceğiyle ilgili sezgisel bir fikir de veriyordu. Bir gemi yapıp eve döndü. Gemisiyle adaya makul bir mesafede seyrederek meditasyon halinde, taşın ona gelecekle ilgili anlattıklarını telakki etti. Bunları ticaret hayatında kullanarak adanın sırrıyla birlikte varisi “Alvar Hanso”ya bırakabilecek kadar muazzam bir servete sahip olacaktı.

GİZEMLİ SAYILAR

“Valenzetti” adlı matematikçi, dünyanın sonuna dair “4,8,15,16,23,42” sayılarını içeren bir formül hesaplamıştı. Bu sayıların her yerde olduklarını ve dünyanın sonunun tahmininde önemli olduğunu iddia ediyordu. “Alvar”, formülü öğrendi ve adanın kendisine verdiği bilgiyle alakalı bularak “Valenzetti” ile “Dharma Girişimini”ni oluşturdu. Amaç bu sayıları değiştirerek dünyayı öngörülen korkunç sondan kurtarmaktı. “Alvar”, insanlığın iyiliği için adayı bazı kalifiye insanlarla paylaşması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden bilim adamlarını ve psişik sınırlara dayanan güçlere sahip, özel çocukları adaya getirdi.

ADADAKİ İSTASYONLAR

Adada kurulan istasyonlarda kaderin değiştirilemezliği teorisini sınayan deneyler yapıldı. Bu deneylerden biri Swan’dı. Aslında test edilen şey, görevlerine olan inançlarının, kaderi yerinden bir milimetre oynatıp oynatamayacağıydı. İşe yaramadı. Sorunlu kaderin, adada hapsedilmesine karar verildi.

MERAK EDİLEN JACOB KİM?

Çocukların en özeli “Jacob”, zihniyle objeleri oynatabiliyordu. Madem “Black Rock” hafızayı depolayabiliyordu, “Jacob” da kayanın gücünün yoğun olduğu yere yerleştirildi ve bir bilim adamı ordusunun gözlemi altında kayadan kaderi emmeye çalıştı. Daha sonra “incident”(olay) olarak bahsedilecek patlama gerçekleşti. “Jacob”, bu patlamayla cismani formunu kaybedip, “Black Rock” tarafından emildi. Ama nesneleri hala oynatabiliyordu. Kendini taş halinde hareket ettirebiliyordu. Siyah bir toz bulutu halinde hareket edip, çeşitli şekillere bürünebiliyordu.

KADERİ DEĞİŞTİREMEDİLER

Patlama, enerjinin serbest bırakılmasını gerekli kılmıştı. Yoğunlaşan enerji bilim adamlarının kader üzerindeki araştırmalarının sürmesini sağlıyor, enerjinin periyodik olarak boşaltılması ise başka felaketleri önlemeye yarıyordu. “Swan”ın artık gerçek bir amacı vardı. Elektromanyetik enerjinin, “her 108 dakikada bir” yakındaki bir başka uyduya aktarılması gerekiyordu. Bu iş için, “Radzinsky ve Kelvin İnman” atandı. Fakat onlar, kaderin değişmeyeceğini düşündüler. Bununla birlikte “incident”(olay), dünyanın felaketine yol açacak olan bir anomali yaratmıştı. .

ADAYA ANOMALİYİ ÇEKTİ

Bakunin’e, bu anomalinin dünya üzerinde yarattığı etkiyi takip etme ve etkileyebileceği insanların profilini çıkarma görevi verildi. O da, “Flame İstasyonu” vasıtasıyla bu insanları buldu. Her biri bir şekilde düşen uçakla ya da birbiriyle bağlantılıydı. Anomali büyük dalgalar halinde büyüyecekti. Sonunda bir şekilde bütün bu insanlar aynı gün aynı saatte aynı uçağa bindirilerek adaya getirildiler. “Dharma”, kaderin rotasının tamirinde (course-correcting) ona yardımcı oluyordu

olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Eylül/2007 Saat 00:00

gerçektende lostun ilk 3 sezonunu anlatan çok güzel bir özet...daha başlamamış olanlar için iyi bir başlagıç olabilir:)

Düzenleyen olgi - 02/Eylül/2007 Saat 00:02
türkçeci Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 25/Ağustos/2007
Bölüm: Türkçe Öğretmenliği(İÖ)
Gönderilenler: 3804
Tesekkür: 487
Rep: 1219
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06/Eylül/2007 Saat 17:24
hastayım ben bu diziye yaa sezon çok ilginç bitti ağzım resmen açık kaldı bakalım yeni sezonda neşer olacak paylaşım için teşekkürler walla çok sewindim :):)
olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Eylül/2007 Saat 01:14

Casimir%20Effect%20Kasimir%20Etkisi

Okul hayatınız boyunca fizik en sevmediğiniz ders miydi ? Eğer bir Lost severseniz artık fiziğide seveceksiniz, el mecbur. Televizyona a...l kutusu diyenler utansın ! Bakınız Lost insanı ne hallere sokuyor, bir diziyi anlamak için fizik okumanız gerektiği aklınıza gelir miydi ? Buyurun 4. sezonda karşımıza çıkacak olan Casimir Effect (Kasimir Etkisi) neymiş öğrenelim.  Dersinize iyi çalışın sınavda çıkacak bunlar, ikmale kalırsınız Lost’dan benden söylemesi.

Kasimir Etkisi

Bundan yaklaşık 50 yıl önce fizikçi Hendrik Casimir, mikro-makinelerden birleşik doğa teorilerine kadar her şeyi etkileyebilen, bir vakumda (boşlukta) iki yüzey arasındaki çekme kuvveti olabileceğini önerdi.

Boşlukta iki aynayı bir biriyle yüz yüze ve küçük aralıklı duruma getirirseniz ne olur? İlk reaksiyonunuz “hiçbir şey” olabilir. Fakat gerçekte, her iki ayna, basit vakum sonucu birbirini karşılıklı olarak çekerler. İşte bu etkiyi Hollandalı teorik fizikçi Hendrik Casimir 1948 yılında, Eindhoven’da Philips Araştırma Laboratuvarı’nda, tüm nesnelerde colloidal çözeltiler üzerine araştırma yaparken bu fenomeni önerdi. Bu colloidal çözeltiler; mikron boyutlu parçacıklar içeren bir sıvı karışımında, boya ve mayenozda olduğu gibi, viskoz materyallerdir. Böyle çözeltilerin özellikleri nötral atomlar ve moleküller arasında mevcut olan, uzun erimli ve çekici Wan der Waals kuvvetleri tarafından belirlenir.

İki ayna arasındaki kuvvet Casimir kuvveti olarak, bu fenomen ise Casimir etkisi olarak bilinir. Casimir etkisi yıllarca teorik merak konusu oldu. Bu fenomene ilgi son yıllarda daha da arttı. Deneyci fizikçiler, mikro-makinelerin çalışmalarını etkileyen Casimir kuvvetini, çok duyarlı ölçüm aletleri geliştirerek, gözlediler. Bu konuda temel fizik tarafından yeni atılımlar da yapıldı. Bir çok teoriysen, 10 veya 11 boyutlu temel kuvvetlerin bileşik alanlar teorisinde “büyük” fazladan boyutların varlığını öngörmektedir. Onlar, bu boyutların, milimetrenin altındaki uzaklıklarda, klasik Newton kütle çekimini değiştirebileceğini söylüyorlar. Casimir etkisinin ölçümü, çok daha sonra, böyle radikal düşünceleri test etmek için fizikçilere yardımcı olabilir.

Casimir kuvveti her ne kadar tam bir karşı-sezgi gösterirse de, gerçekte iyi anlaşılır. Klasik mekaniğin ilk zamanlarında vakum düşüncesi oldukça basitti. Vakum, bir kabın tüm parçacıklarının (içindeki gazın) boşaltılıp sıcaklığının mutlak sıfıra indirildiği durumdur. Kuantum mekaniğinin gelmesiyle vakum anlayışı tamamıyla değişti. Belirli elektromanyetik alanlarda tüm alanlar (parçacıklar) titreşim yaparlar. Bir başka deyişle, bir sabit etrafında aktüel değeri değişen, verilen her hangi bir moment, bir ortalama değere sahiptir. Mutlak sıfırda bile, kusursuz bir vakumda bile, bir fotonun yarı enerjisine karşılık gelen ortalama enerjide, “ vakum salınımları (titreşimleri) “ olarak bilinen salınımlar mevcuttur.

Bununla birlikte, vakum salınımları bir fizikçinin zihninde soyut değildir. Onlar, makroskopik ölçekli deneylerde doğrudan canlandırılabilen, gözlenebilir sonuçlara sahiptirler. Örneğin, uyarılmış seviyedeki bir atom uzun süre uyarılmış kalamaz, kendiliğinden foton salarak taban durumuna geri döner. Bu fenomen vakum salınımlarının bir sonucudur. Bir kurşun kalemi parmağınızın ucunda dik durdurmaya çalışın. Eğer eliniz tamamen kararlı ise kalem orada duracak (kalacak), değilse denge bozulacaktır. Fakat çok-çok zayıf bozulma (sapma), kalemi daha kararlı bir denge konumuna getirecektir. Benzer olarak, vakum salınımları uyarılmış bir atomun taban durumuna inmesine sebep olur.

Casimir kuvveti vakum (boşluk) salınımlarının en çok tanınmış mekanik etkisidir. İki ayna arasında bir boşluk olduğunu düşünün (şekildeki gibi). Tüm elektromanyetik alanlar çok farklı frekansları içeren bir karakteristik “spektrum”a sahiptir. Serbest bir vakumda tüm frekanslar eşit öneme sahiptir. Fakat boşluk (oyuk) içerisinde, aynalar arasında ileri-geri yansıyan alanda, durum farklıdır. Alan, boşluk içerisine, yarım dalga boyunun tam katları, tam olarak uyabiliyorsa çoğaltılır. Bu dalga boyu “oyuk (boşluk) rezonansına” karşılık gelir. Diğer dalga boylarında, aksine, alan zorlanır. Vakum salınımları ya zorlanır ya da frekansın boşluk rezonansına karşılık gelip gelmediğine bağlı olarak yükselir.

Casimir etkisinin tartışmasında önemli bir fiziksel nicelik de “alan radyasyon basıncı”dır. Her alan-vakum alanı bile-enerji taşır. Tüm elektromanyetik alanlar uzayda yayılırken, akan bir nehrin etrafındaki ve önündeki şeylere basınç uyguladığı gibi, yüzeylere basınç uygular. Bu radyasyon basıncı ve elektromanyetik dalganın frekansı enerjinin artması ile artar. Oyuk içindeki radyasyon basıncı, bir oyuk rezonans frekansında, dış kısımdakinden daha güçlüdür ve bundan dolayı aynalar bir birinden uzağa itilirler. Rezonans dışında, tersine, oyuk içerisindeki radyasyon basıncı dışarıdakinden daha küçüktür ve bundan dolayı aynalar birbirine doğru çekilirler.

Dengede, çekme bileşenleri itme bileşenlerinden azıcık daha güçlü etkiye sahiptir. Kusursuz iki paralel düzlem ayna için, Casimir kuvveti çekicidir ve bu yüzden aynalar bir birlerini çekerler. Kuvvet, F; kesit alanı A ile doğu, aynalar arasındaki uzaklığın dördüncü kuvveti (üssü) d4 ile ters orantılıdır. Bu geometrik niceliklerden ayrı olarak kuvvet, ışık hızı ve Planck sabiti gibi temel değerlere de bağlıdır.

Casimir kuvveti birkaç metre uzaklıktaki aynalar için son derece küçük olarak gözlenirken, uzaklık mikronluk düzeyde iken ölçülebilir basmaktadır. Örneğin, alanı 1 cm2 ve aradaki uzaklık 1 mm olan iki ayna yaklaşık 10-7 N’luk bir Casimir kuvvetine sahiptir, ki bu kuvvet çapı yarım milimetre olan bir su damlasının ağırlığı kadardır. Bu kuvvet her ne kadar küçük gözükse de, bir mikrometrenin altındaki uzaklıklarda, iki nötr obje arasında en güçlü olur. Gerçekten de, 10 nm (nanometre) aralıklı, tipik bir atom boyutunun yaklaşık 100 katı, Casimir etkisi 1 atmosfer basınsının eşdeğeri basınç üretir.

Her ne kadar günlük yaşamımızda böyle küçük uzaklıklar ile ilgilenmesek de, onlar “nano yapılı ölçekler” ve “mikro-elektromekanik sistemlerde” önemlidir. Bunlar, mikro boyutlu mekanik elemanlar ve hareketli parçalarda, bir silikon örneğini küçük parçalara bölen akıllılıktadır. Elektronik bileşenler bilginin ilerlemesi için cihaz üzerine bağlanır, ki o, mekanik parçaların hareketini algılar ve sürdürmesini sağlar. Mikro-elektromekanik sistemlerin bilim ve teknolojide mümkün bir çok uygulama alanı vardır. Örneğin, bugün bunlar otomobillerde “air-bag basınç sensörleri” olarak kullanılmaktadır.

Aralarındaki uzaklık d ve yüzey alanı A olan iki plaka arasındaki Casimir kuvveti F=(πhc/480)(A/d4 ) bağıntısıyla hesaplanır. Burada h Planck sabiti ( 6,62.10-34J.s ), c ışığın boşluktaki hızı ( 3.108 m/s ) dır. Bu küçük kuvvet, 1996 yılında Steven Lamoreaux tarafından %5 deneysel hata ile ölçülmüştür.

Fotondan başka parçacıklar da küçük bir etki ortaya çıkarır, fakat sadece foton kuvveti ölçülebilirdir. Fermiyonlar itici bir etki oluştururken, fotonlar gibi tüm bosonlar, çekici Casimir kuvvetini oluştururlar. Eğer elektromanyetizmada süpersimetri olsaydı, o zaman fermiyonik fotonlar da var olacaktı. Bu durumda fotonların itme çekme etkisi bir birini yok edecek ve Casimir etkisi olmayacaktı. Gerçekte Casimir etkisinin varlığı gösterir ki; doğada süpersimetrinin olması bir simetri kırılmasını gerektirir.

Teoriye göre; vakumda “toplam sıfır nokta enerjisi, tüm olası foton modları üzerinden toplam alındığında sonsuz olur. Casimir etkisi; sonsuzlukların götürülmesinde, bir enerji farkından meydana gelir. Vakum enerjisi, gravitasyonel (kütle çekim) etkileşmeden dolayı, “kuantum kütle çekim teorisinde” bir bilmecedir. Kütle çekim teorisi uzay-zamanın eğriliğine sebep olan büyük bir “kozmolojik sabit” ortaya çıkarır. Bu uyuşmazlığa çözüm, kuantum kütle çekim teorisinden beklenmektedir.

Zatoichi Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 05/Eylül/2007
Gönderilenler: 3636
Tesekkür: 672
Rep: 1676
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Eylül/2007 Saat 05:33
bu dizi cidden harika 3 sezonuda birbirinden iiyidi 4.sezonu sabırsızlıkla bekliyorum söylentilere göre artık eskisi gibi 1 sezonda 24 bölüm olmayacak en fazla12 bölüm olacakmış:(neysa başlasında ben onada razıyım
olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Eylül/2007 Saat 08:03
Orjinalini yazan: zynp89

bu dizi cidden harika 3 sezonuda birbirinden iiyidi 4.sezonu sabırsızlıkla bekliyorum söylentilere göre artık eskisi gibi 1 sezonda 24 bölüm olmayacak en fazla12 bölüm olacakmış:(neysa başlasında ben onada razıyım

lostun bundan sonraki sezonları 18 er bölümden oluşacaktır.2011 yılına kadarda anlaşma yapmışlardır..

Düzenleyen olgi - 19/Eylül/2007 Saat 08:03
tesekkür edenler: Zatoichi
x factor Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 09/Eylül/2007
Gönderilenler: 143
Tesekkür: 8
Rep: 15
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Eylül/2007 Saat 09:18
valla diziyi hala nasıl bağlayacaklar bilemiyorum ama 1-2 detay dikkatimi çekti yeniden izlerken.

1.sezonun ilk locke'lu bölümünde(walkabout du sanırım) iş yerinde locke la dalga geçen adam dizinin çok ilersinde hurley'in aldıgı tavuk şirketindeki markette çalışıyordu.acaba bir bağlantısı var mı yoksa oyuncu eksikliği mi :)))

bir de 3.13 te benjamin, locke la ilgili herşeyi biliyor ya anlatıyor işte.sonra denizaltı muhabbeti giriyor.ben denizaltı oyuncak değil tek başına kullanamazsın diyor

locke da deniz subayı oldugum gerçeğini de unuttun tarzı bir şey diyor ve ben in suratı değişiyor bir an.(bu bilgiyi bilmemesi locke u dizideki en ilginç ve bilinmez karakter yapiyor)ayrıca magix box ile black smoke un aynı şey oldugu bence belli olmuştu bu bölümde.bir de benjamin in ''buraya senin için geldim'' demesi de doğru olabilir.nitekim he s on the jacob list: ))

ayrıca kendisi emmy ödülü aldı.helal john
Bir renge ve isme sahip olmak.Türk olmayan takımları yenmek ...
becoes Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge

K.Tarihi: 08/Eylül/2007
Gönderilenler: 1237
Tesekkür: 72
Rep: 155
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Eylül/2007 Saat 13:02
john locke foreverThumbs%20Up
Zatoichi Açılır Kutu Gör
Forum Kurdu
Forum Kurdu
Simge

K.Tarihi: 05/Eylül/2007
Gönderilenler: 3636
Tesekkür: 672
Rep: 1676
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Eylül/2007 Saat 13:22
locke daki bilinmezlik cidden insanın sinirini bozacak noktaya geldi adam her taşın altından çıktı resmen ya:)neyse inş diziyi uzatcaz die saçmalamazlar .
bobolink Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 19/Eylül/2007
Gönderilenler: 98
Tesekkür: 0
Rep: 0
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Eylül/2007 Saat 13:43
benim adamım sawyer  bu kadar diorumm
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234 18>

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | MaltepeİzmiregeturBugün-10:5160
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:411468
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:38794
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:351757
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın göz yanılmaları...!Resim Kutusuninest12306/Temmuz/2017-02:345783
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Autocad,ansys,solid works,catiaYazılım,Web,Grafik,3d Tasarım ve Programlamaninest12306/Temmuz/2017-02:331141
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN KARTLARI İÇİN SON 2 AYUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:323498
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın işte yılın ödüllü fotoğrafları..Sanatsal Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:32893
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Abi balığa limon sıkılır mı yaKarikatürlerninest12306/Temmuz/2017-02:23726
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Mazda'dan Müthiş Konsept: ShinariTeknoloji ve Bilimninest12306/Temmuz/2017-02:22965
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın I want to pLay Game Türkiye iLe KonuşuyoR.. =)Komik Resimlerninest12306/Temmuz/2017-02:211237
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın eshot haritası (tüm otobüs hatları)Ulaşımninest12306/Temmuz/2017-02:209164
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın " Seni andığımda gonca gül tüter "Forumlu Şairlerninest12306/Temmuz/2017-02:19665
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Torbalı-Buca Arası Ulaşım İçin YardımUlaşımninest12306/Temmuz/2017-02:133552
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Satılık Orjinal Absinthe.Genelninest12306/Temmuz/2017-02:0716691
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Link Değişimi
Link Değişimi
Taksi Programı izmir   

Bu Sayfa 2,656 Saniyede Yüklendi.